Aplikacja mobilna Ucando

Układ zawieszenia to kluczowy system w każdym aucie. Zawieszenie składa się z wielu elementów, ale za jedne z najważniejszych należy uznać amortyzatory. To dzięki ich obecności samochód radzi sobie z nierównościami i dziurami na drogach. Niestety, amortyzatory to typowy element eksploatacyjny, który z czasem wymaga wymiany.

Kupuj amortyzatory w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Na wstępie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że amortyzator samochodowy to element zawieszenia, który podlega największym obciążeniom. Ich rola sprowadza się w końcu do tłumienia wahań układu zawieszenia i niedopuszczenie tym samym do utraty kontaktu kół samochodu z podłożem jezdni.

Kiedy wymienić amortyzatory na nowe?

Rola amortyzatorów jest na tyle istotna, że zaleca się nie czekać do momentu aż dojdzie do ich uszkodzenia. Amortyzator ma w końcu wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w tym m.in. długość drogi hamowania. Bezpieczna eksploatacja amortyzatorów w przypadku VW Golfa 4 mieści się w granicach przebiegu 60 – 80 tys. kilometrów.

Na czym polega wymiana amortyzatorów?

Po pierwsze amortyzatory wymieniamy zawsze parami. Po drugie, przy każdej wymianie należy także dokonać wymiany osłony jego tłoczyska oraz odboju amortyzatora. Ponadto dobrze będzie, jeżeli wymienimy również poduszkę oraz łożysko, co pozwoli wydłużyć żywotność nowego amortyzatora.

Wymianę amortyzatorów w Golfie 4 najlepiej zlecić warsztatowi. Po wymianie amortyzatorów należy bowiem sprawdzić geometrię zawieszenia by być pewnym, że auto będzie prawidłowo zachowywać się zarówno na prostej drodze jak i podczas skrętów, a także że nie dojdzie do zjawiska przyspieszonego zużycia opon.

Amortyzatory olejowe, czy gazowe?

Wariant gazowy (a właściwie to amortyzatory gazowo-olejowe) to modele bardziej wytrzymałe i trwałe. Ponadto im wyższe ciśnienie gazu w amortyzatorze, tym szybsza jego praca. Nie bez powodu więc, poleca się te amorki dla kierowców lubiących szybką jazdę. Amortyzatory olejowe to z kolei starsze i gorsze pod względem technologicznym modele, których największą zaletę stanowi niższa cena. Za plus można ponadto uznać, że zawieszenie staje się nieco bardziej miękkie i tym samym bardziej komfortowe. Będzie to dobra opcja dla tych, którzy preferują spokojniejszą jazdę samochodem.

Jakiej marki amortyzatory wybrać do Golfa 4?

Na rynku znajdziemy szereg amortyzatorów do VW Golfa 4, od różnych producentów. Za najlepsze marki należy uznać takie firmy jak m.in. KYB (Kayaba), Monroe, Sachs, Bilstein oraz Delphi. Natomiast fani Golfa 4 powinni docenić przede wszystkim dwie marki – amortyzatory Bilstein oraz amortyzatory Sachs.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

3 Komentarze

 1. Dokładnie tak jak to zostało opisane we wpisie. Ja posiadam Golfa z silnikiem 1.8T i ostatnio postanowiłem założyć amortyzatory gazowe. Różnica jest mocno odczuwalna, oczywiście na plus dla prowadzenia. Warto by było wspomnieć też, że amortyzatory do wersji 4motion nieco się różnią od zwykłych.

  Odpowiedz

 2. Kazimierz 15/01/2019 o 10:02

  Ja natomiast przy tegorocznej wymianie zdecydowałem się pierwszy raz na amortyzatory olejowe i muszę przyznać, że komfort jazdy jak dla mnie jest odczuwalnie wyższy. Nie wiem, czy jeszcze wrócę do gazowej wersji. Ale warto pamiętać, żeby wybierać sprawdzonych producentów, bo ma to ogromne znaczenie.

  Odpowiedz

 3. W moim wypadku lepiej sprawdziły się amorki gazowe. Jeżdżę bardzo dynamicznie a w dodatku często pokonuję trasę, gdzie stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Komfort jazdy znacznie się poprawił.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *