Aplikacja mobilna Ucando

Rejestrator jazdy to obecnie nieocenione narzędzie dowodowe w przypadku stłuczki lub poważniejszej kolizji drogowej. Są to urządzenie, które w ciągu ostatnich lat osiągnęły ogromną popularność wśród kierowców na całym świecie. Z roku na rok zmieniają się również parametry dostępnych na rynku rejestratorów, które zyskują coraz więcej funkcjonalności w oparciu o najnowsze zdobycze technologiczne. Jaki rejestrator wybrać? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy.

Najważniejsze funkcje i parametry

Każdy rejestrator jazdy jest wyposażony zarówno w szereg podstawowych funkcji, jak i w dodatkowe, opcjonalne rozwiązania, które odróżniają jedne urządzenia od drugich. Czym kierować się przy wyborze rejestratora samochodowego?

Kupując rejestrator jazdy, należy brać pod uwagę przede wszystkim:

 • Rozdzielczość – im jest ona wyższa, tym lepszą jakość obrazu zarejestrujemy. Obecnie absolutnym minimum jest wartość 720p, jednak zalecamy zakup kamerki rejestrującej obraz w jakości full HD czy nawet 4k.
 • Pamięć – szukamy urządzeń, które dysponują dużą pamięcią wewnętrzną oraz mają możliwość obsługiwania karty SD. Niektóre rejestratory oferują opcję nagrywania w pętli (starsze filmy są automatycznie zastępowane nowymi).
 • Nagrywanie nocne – urządzenie oferujące taką funkcję musi być również odporne na światło latarni, światła innych samochodów oraz posiadać diody podczerwieni.
 • Kąt nagrywania (optyka) – szukamy urządzenia mającego jak najszerszy kąt widzenia/rejestrowania. Standardowo kąt nagrywania powinien zapewniać widoczność w promieniu 120 stopni, jednak są również dostępne modele o kącie 150 stopni i większym.
 • Moduł GPS – lokalizator GPS umożliwia zapisywanie nie tylko trasy, lecz także prędkości, a niejednokrotnie oferują również funkcję nawigacji.
 • Detekcja ruchu – rejestrator z czujnikiem ruchu automatycznie rozpoczyna nagrywanie w momencie ruchu samochodu. Dobra opcja dla zapominalskich i leniwych kierowców.
 • Monitoring parkingu – tryb parkingowy opiera się w dużej mierze na pracy czujnika wstrząsów. Gdy dojdzie np. do uderzenia samochodu stojącego na parkingu, kamera automatycznie włącza nagrywanie obrazu.
 • Zabezpieczenie nagrania – funkcja G-sensor to zabezpieczenie przed nadpisaniem nagrania, na którym zarejestrowana jest stłuczka.
 • Akumulator – dostępne obecnie na rynku kamery samochodowe mogą być zasilane z samochodowej instalacji elektrycznej lub też mogą mieć własne źródło zasilania, czyli akumulator. To, jaką opcję wybierzemy, zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Warto jednak sprawdzić, jaką pojemność ma wbudowany akumulator i ile czasu może on pracować na jednym ładowaniu.
 • Złącza – w urządzeniu przydadzą się dodatkowe złącza, jak USB, które umożliwi podłączenie go do komputera czy HDMI, dzięki któremu podepniemy urządzenie do telewizora. Przydatne rozwiązania, które lepiej mieć niż nie mieć.
 • Rejestrator jazdy z kamerą cofania – jeśli nie dysponujemy czujnikami cofania i obrazem na tył przestrzeni za samochodem, warto kupić rejestrator z kamerą cofania. Pozwali to zobaczyć, czego nie widać w lusterkach oraz tylnej szybie.

Przede wszystkim jakość obrazu

Głównym celem kamerki w samochodzie jest archiwizowanie materiału dowodowego na wypadek wystąpienia spornej sytuacji na drodze. Kluczowe jest więc, aby rejestrator nagrał możliwie jak najwięcej szczegółów, które nie pozostawią żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Choć nie ma i zapewne jeszcze długo nie będzie kamer gwarantujących stuprocentowo zapis każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu, wybierając kamerkę do samochodu kierujmy się przede wszystkim oferowaną przez urządzenie jakością rejestrowanego obrazu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *