Przy wysokich cenach benzyny, które utrzymują się na polskim rynku już od kilku dobrych lat, to rozwiązanie bije rekordy popularności w naszym kraju. Instalacja LPG w samochodzie zapewnia dwukrotnie niższe koszty eksploatacyjne auta. Jednak, aby gaz był rzeczywiście opłacalny, taka instalacja musi być dobrej jakości oraz odpowiednio zainstalowana. Jaki więc system LPG wybrać i ile to kosztuje?

Duża oszczędność dla kieszeni

Instalacja gazowa w samochodzie gwarantuje nie tylko oszczędności podczas tankowania, ale również o wiele mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego. Litr autogazu jest co najmniej dwukrotnie tańszy od litra benzyny bezołowiowej 95. Samochód z instalacją LPG może przynieść kierowcy ponad 400 zł oszczędności w skali miesiąca, natomiast na przestrzeni kilku lat są to już sumy wielkości kilku-, a nawet kilkunastu tysięcy zł. Nic więc dziwnego, że kierowcy pokochali instalacje LPG. Jednak, aby zaoszczędzić, najpierw trzeba odpowiednio zainwestować.

Postaw na jakość

Koszt instalacji gazowej może być różny dla poszczególnego typu auta i jest zazwyczaj liczony indywidualnie. Brany jest tutaj po uwagę model samochodu, rodzaj jednostki napędowej oraz sam system LPG. Najnowsze rozwiązania gazowe są oparte na zaawansowanych elektronicznych modułach sterujących oraz elementach mechanicznych, jak wtryskiwacze i reduktory, od których zależy prawidłowe działanie jednostki napędowej. Wybierając instalację LPG, należy przede wszystkim brać pod uwagę markę producenta najważniejszych jej podzespołów. Warto również zasięgnąć opinii użytkowników korzystających już z danego systemu.

Na pewno instalacje LPG rekomendowane do danego silnika sprawdzą się o wiele lepiej niż tzw. składaki, złożone z przypadkowych, często niekompatybilnych ze sobą podzespołów. Oczywiście, renomowane elementy są droższe, jednak są o wiele trwalsze i najczęściej objęte dogodnymi warunkami gwarancyjnymi. Decydując się na tanie, a tym samym niższej jakości podzespoły, można być pewnym, że taki system zapewni nam częste wizyty w serwisie. Przy zakupie instalacji gazowej warto więc wziąć sobie do serca powiedzenie „nie oszczędzaj przy montażu, tylko po montażu”.

Kilka popularnych instalacji gazowych

Kierowcy decydujący się na montaż w swoim samochodzie instalacji gazowej, powinni w pierwszej kolejności znaleźć profesjonalny warsztat zajmujący się montażem takich systemów i ustalić wszystkie szczegóły z tym związane. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka godnych zaufania instalacji LPG.

Jedną z najnowocześniejszych instalacji gazowych jest system STAG Autogas System, który jest produkowany przez polską firmę AC S.A. Ta instalacja wykorzystująca zaawansowane technologie jest w stanie ograniczyć nawet o połowę koszty paliwa, a także skutecznie zniwelować zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Godną polecenia jest również instalacja gazowa włoskiej marki BRC, która dostarcza tego typu rozwiązania światowym markom samochodowym na pierwszy montaż. Włoskie systemy mogą być montowane praktycznie w każdym samochodzie, bez względu na jego wiek oraz przebieg. Najpopularniejsze w ofercie włoskiego koncernu systemy to na pewno sekwencyjna instalacja BRC Sequent 24 czy też model BRC Sequent 24.11, który może być stosowany we wszystkich dwu-, trzy- i czterocylindrowych zarówno wolnossących, jak i doładowanych.

Warto również wziąć pod uwagę instalację gazową holenderskiej marki Prins. Mowa tu szczególnie o systemie Direct LiquiMax 2.0., który spełnia normy Euro 5 i Euro 6. To rozwiązanie zapewnia wysoki komfort jazdy bez utraty mocy silnika, a także pozwala na odpalenie samochodu bezpośrednio na zasilaniu gazowym. Marka Prins wspólnie z japońską firmą Keithin Corporation stworzyła również system wtrysku sekwencyjnego VSI dla gazu płynnego oraz gazu ziemnego.

Ile to kosztuje?

Cena instalacji gazowej jest podyktowana modelem samochodu, rodzajem jednostki napędowej oraz typem samego systemu. Orientacyjnie można podać, że:

 • instalacja dobrej jakości do silników gaźnikowych kosztuje ok. 1800 zł,
 • system do jednostek z jednopunktowym wtryskiem paliwa bez elektroniki kosztuje ok. 1800 zł (z elektroniką KME Bingo S4 – 2000 zł),
 • instalacja podciśnieniowa do silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa bez elektroniki to koszt ok. 2100 zł (z elektroniką – 2300 zł).

Ceny wybranych wysokiej jakości sekwencyjnych instalacji gazowych:

 • Tech 224 – koszt 2900 zł
 • Tech 324 OBD – koszt 3000 zł,
 • STAG QBOX Basic – koszt 2800 zł
 • STAG 4 QBOX (turbo) – koszt 3300 zł
 • STAG 400 DPI – koszt od 4100 zł

Zanim zapłacisz

Decydując się na montaż instalacji gazowe w samochodzie, należy przede wszystkim przeprowadzić rozpoznanie, a więc zapoznać się z opiniami użytkowników na temat konkretnego systemu oraz warsztatu wykonującego tego typu montaż, precyzyjnie zapoznać się z parametrami konkretnej instalacji, a także sprawdzić warunki jej gwarancji. Zdecydowanie niezalecane jest korzystanie z usług warsztatów, które zapewniają montaż instalacji gazowej w kilka godzin. Najprawdopodobniej będzie to fuszerka, która przyniesie więcej strat niż korzyści. Zdecydowanie nie warto kierować się niską ceną instalacji LPG, lecz zainwestować więcej w profesjonalną usługę i system, co i tak z czasem nam się zwróci.

Opublikowane przez Daniel Holuk

3 Komentarze

 1. Rok temu zakładałem instalację gazową BRC do mojego Audi A6 2,4B i zapłaciłem 3500 zł. Jestem mega zadowolony. Oszczędność zauważalna praktycznie od razu. Na pełnej butli (48 litrów) mogę przejechać nawet 400 km, co jest dla mnie świetnym wynikiem. Do tej pory na 100 km samochód palił mi ponad 10 litrów benzyny. Warto zamontować instalację, szczególnie, że teraz ceny benzyny idą w górę i raczej nic w tej kwestii się nie zmieni

  Odpowiedz

 2. Przy zakładaniu instalacji gazowej warto faktycznie zainwestować w dobre jakościowo podzespoły, żeby potem nie narzekać na częste awarie. Sam obecnie jestem na etapie szukania odpowiedniego warsztatu, który wykona dla mnie taką instalacje.

  Odpowiedz

 3. Przy zakładniu instalacji LPG przede wszystkim nie należy oszczędzać i łapać się na ofertę „Kazka” czy innego „Janusza”, który oferuje tą usługę za ułamek ceny konkurencji. Sam zakładałem instalacje kilka lat temu i do tej pory nie miałem jeszcze żadnej awarii, a oszczędność jest naprawdę spora.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *