Znając sposób działania termometru, nie trudno się domyślić, że powietrze lub inny gaz znajdujący się w oponie naszego samochodu, zmienia swoją objętość wraz ze zmianą temperatury. Ta kwestia jest nie do pominięcia, bo to, że powietrza w kole jest mniej lub więcej, wpływa na kilka istotnych kwestii związanych z naszym bezpieczeństwem i portfelem.

Poziom ciśnienia a kontrola pojazdu

Bezpieczeństwo jazdy samochodem w każdych warunkach to najważniejsza rzecz, o jaką powinniśmy dbać. W końcu gra toczy się o zdrowie, a nawet życie nasze i naszych najbliższych. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponie w znacznym stopniu zmienia jej profil, a więc zaprojektowany przez producenta, optymalny kształt opony, pozwalający na jej prawidłową pracę. Skutek tego jest taki, że zmienia się przyczepność naszego samochodu. W normalnym użytkowaniu możemy nie zauważyć tej zmiany, lecz odczujemy to w sytuacji groźnej, typu poślizg, ostry nieprzewidziany skręt czy też nagłe hamowanie na śliskiej nawierzchni. Właściwy poziom ciśnienia w oponach może się okazać rozstrzygającym czynnikiem, który wpłynie na możliwość opanowania pojazdu i na to, czy z tej sytuacji  wyjdziemy bez szwanku.

Kiedy należy zwrócić uwagę na poziom ciśnienia?

Skoro gaz, a zatem i powietrze zmienia swoją objętość wraz ze znaczącą zmianą temperatury, czas zimowy to szczególny moment, żeby to ciśnienie kontrolować. Temperatura powietrza jest niska więc ciśnienie naturalnie spada w stosunku do letniego. Należy je więc skorygować do zalecanych dla samochodu parametrów. Informacje dotyczące pożądanych parametrów ciśnienia znajdują się najczęściej na karoserii samochodu – koło zaczepu zamka od strony kierowcy lub w innym widocznym dla kierującego miejscu.

Kontroluj swoje wydatki

Jak już napisaliśmy, poziom ciśnienia w oponach ma znaczący wpływ na jej wyprofilowanie i pracę. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo Niewłaściwy profil powoduje, że opona nie zużywa się równomiernie na całej powierzchni. W istocie ponad miarę zużywają się jej określone fragmenty. W stosunku do  normalnego zużycia opony przy prawidłowym ciśnieniu jest to odczuwalna różnica. Nie trudno z tego wywnioskować, że oponę będziemy musieli szybciej wymienić. Zatem nieutrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach może być również dość odczuwalne w kontekście ekonomicznym.

Jak zadbać o właściwe ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach można sprawdzić w zasadzie na każdej stacji benzynowej lub w każdym punkcie wymiany opon. Jest to szczególnie istotne przed każdą dłużą podróżą. Od tej prostej czynności zależy bezpieczeństwo jazdy, stopień panowania nad samochodem i to, ile finalnie kosztuje jego utrzymanie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Martyna Jędruch

2 Komentarze

  1. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach jest jedną z tych klasycznych łańcuszkowych sytuacji. Olejemy ten temat i opony nie będą pracować prawidłowo, szybciej się zużyją i wcześniej niż to było w planach, konieczne będzie kupienie nowych. Kolejny przykład tego jak ważna jest dbanie o każdy nawet najdrobniejszy szczegół.

    Odpowiedz

  2. Karol Leja 15/04/2020 o 8:30

    Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to kolejna profilaktyczna czynność, obok sprawdzania stanu świateł, wycieraczek i poziomu oleju, którą warto wykonywać regularnie, szczególnie przed dłuższą podróżą. Opony da się dopompować na każdej stacji benzynowej za darmo, niezależnie od pory dnia, nie ma więc wymówki, by tego nie robić.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *