Od 5 grudnia nie masz już obowiązku zabierać ze sobą w każdą podróż samochodem swojego prawa jazdy. Twoje dane trafiły do centralnego rejestru, do którego dostęp zyskała policja i w każdej chwili, podczas zwykłej kontroli drogowej, właśnie w tym rejestrze policjanci będą mogli zweryfikować Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Czy jednak wszystko to faktycznie jest takie proste? I co należy zrobić, aby to nowe, elektroniczne prawo jazdy zainstalować w swoim telefonie?

Czy brak obowiązku posiadania ze sobą prawa jazdy oznacza, że prawo jazdy przestało być wymagane?

Zmiany w przepisach dotyczących dokumentów, jakie każdy kierowca do tej pory musiał ze sobą wozić, wywołały większe zamieszanie, niż można się było tego spodziewać. Najwięcej pytań i wątpliwości dotyczą mPrawa Jazdy, czyli dokumentu elektronicznego upoważniającego do kierowania określonego typu pojazdami. Dokument ten nie jest niczym innym, niż właśnie elektroniczną wersją klasycznego, dobrze nam znanego prawa jazdy, którą to wersję każdy kierowca może sobie zainstalować we własnym telefonie. I choć wszystko to powinno być jasne, pojawiło się sporo wątpliwości wobec tego nowego rozwiązania.

Ku zaskoczeniu ekspertów jednym z częściej stawianych pytań było to, czy zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w formie tradycyjnej łączy się z możliwością kierowania samochodem w ogóle bez prawa jazdy. Otóż nie, nic z tych rzeczy! mPrawo Jazdy stanowi swoisty dodatek do dokumentu tradycyjnego, stanowi jedynie jego elektroniczną wersją. Fakt, że to „papierowe” prawo jazdy nie jest już wymagane podczas kontroli drogowej nie oznacza wcale, że prawa jazdy mieć już nie musimy. Rolą mPrawa Jazdy nie jest rezygnacja z obowiązku posiadania uprawnień. Czemu więc rozwiązanie to ma służyć?

Czemu służy mPrawo Jazdy? W jakich sytuacjach możesz posługiwać się elektroniczną wersją tego dokumentu?

mPrawo Jazdy to jedna z funkcji aplikacji, jaką każdy z nas może ściągnąć na swój smartfon. Mając ją zainstalowaną, możesz w każdej chwili okazać osobom zainteresowanym dowód potwierdzający Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdu, czy też zwyczajnie potwierdzić Twoje dane osobowe. mPrawo Jazdy możesz okazać policjantom zatrzymującym Cię do kontroli, mało jest jednak prawdopodobne, aby sami Cię o to poprosili. Twoje uprawnienia zweryfikują w systemie, do którego mają ciągły dostęp. mPrawo Jazdy może Ci się natomiast przydać np. w momencie, kiedy będziesz brał udział w kolizji i zostaniesz poproszony przez współuczestnika tego zdarzenia o dane niezbędne przy wypłacie odszkodowania.

Jak pobrać i zainstalować mPrawo Jazdy na swoim telefonie? Co będziesz w tym celu potrzebował?

Prawo jazdy w wersji elektronicznej możesz pobrać na swój telefon bez względu na to, jakim modelem się posługujesz i przez jaki system operacyjny jest obsługiwany. mPrawo Jazdy działa zarówno na Androidzie, jak i na iOS. Niezbędną aplikacje możesz pobrać z dowolnego sklepu z aplikacjami, przy czym jest ona całkowicie darmowa. Do korzystania z niej będziesz jednak potrzebował koniecznie własnego profilu zaufanego. Jak możesz go stworzyć?

W celu założenia własnego profilu zaufanego, musisz:

  • wejść na stronę epuap.gov.pl,
  • wejść w „Profil Zaufany”,
  • założyć swój profil (najlepiej poprzez formularz online),
  • jeśli nie masz jeszcze utworzonego żadnego profilu zaufanego, musisz potwierdzić założony właśnie profil w wybranym urzędzie, w banku czy na poczcie.

Potwierdzenie profilu zaufanego da Ci dostęp do aplikacji mObywatel i wszystkich dokumentów w formie elektronicznej, jakie do tej pory zostały w ramach tej usługi zdigitalizowane. W tym również do Twojego mPrawa Jazdy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *