Trudne zimowe warunki dają się we znaki nie tylko tak oczywistym układom i podzespołom samochodowym, jak instalacja elektryczna na czele z akumulatorem czy poszczególnym częściom zawieszenia, ale też dużo mniej oczywistym elementom. Jednymi z takich elementów są właśnie szyby samochodowe. Choć mogłoby się wydawać, że zimą nie grozi im nic szczególnego, to właśnie wówczas przeżywają najtrudniejsze chwile. Dlaczego? Jak sprawić, aby szyby samochodowe pozostawały zimą w dobrym stanie?

Co zagraża szybom w Twoim samochodzie podczas każdej zimy?

Pozornie zimą na szyby w Twoim aucie czekają identyczne zagrożenia, jak ma to miejsce wiosną, latem czy jesienią. Ale tylko pozornie, ponieważ część z nich zimą występuje z wyjątkową intensywnością, a część związana jest wyłącznie z mrozem i opadami śniegu. Co to za zagrożenia?

  • piasek, żwir i żużel – wszystko, czym posypuje się drogi oraz chodniki, a co wyrzucone spod kół poprzedzającego Cię pojazdu może uderzyć w szybę i doprowadzić do jej uszkodzenia. Sam piasek wprawdzie nie doprowadzi do pęknięcia szyby, za to zmieszany z błotem i wodą może ograniczyć Ci widoczność, a przy próbie usunięcia go wycieraczkami, może uszkodzić nie tylko ich pióra, ale i porysować powierzchnię szyby.
  • woda i niska temperatura – to połączenie stanowi największe zagrożenie dla szyb samochodowych. Zarówno ze względu na to, że szron oraz lód ograniczają widoczność kierowcy, jak i przez to, iż często usuwane są w sposób niebezpieczny zarówno dla samych szyb, jak i dla uszczelek.

A to wszystko to wyłącznie najpopularniejsze zagrożenia, typowe dla miesięcy zimowych. Jak możesz się przed nimi uchronić?

Jak zapewnić szybom samochodowym właściwą ochronę w czasie zimy?

O szyby nie tylko można, ale i trzeba dbać. Zwłaszcza zimą. Dlatego też każdy kierowca, jeszcze przed pierwszymi większymi opadami śniegu, powinien zadbać o to, aby w bagażniku jego auta znalazły się:

  • Dobrej jakości odmrażacz do szyb – nie ma obecnie lepszego sposobu na usuwanie z szyb samochodowych szronu czy warstwy lodu. Odmrażacze działają szybko i skutecznie, a przy tym nie niszczą uszczelek. Uwaga! W żadnym wypadku nie próbuj usuwać lodu z szyb za pomocą gorącej wody. Grozi to jej poważnym uszkodzeniem!
  • Skrobaczka, szczotka i łopatka – cały ten zestaw przyda się zarówno do odmiatania ze śniegu nie tylko samych szyb, ale i całego nadwozia (usunięcie śniegu z dachu auta jest bardzo ważne!). Skrobaczka sprawdzi się wówczas, gdy nie ma pod ręką odmrażacza, a łopatka to rozwiązanie idealne na większe zaspy pokrywające samochód.

A skoro już wspomnieliśmy o tym, że nie wolno używać gorącej wody do odmrażania szyb, warto przypomnieć, że metoda polewania wrzątkiem bywa również stosowana do odmrażania zamków w drzwiach. Tego również nie wolno robić! Na takie okazje są w naszej ofercie profesjonalne odmrażacze do zamków. Bezpieczne, szybkie w działaniu i znacznie mniej kłopotliwe w użyciu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *