Zamarzające uszczelki – problem niby banalny, a niezmiernie przy tym dokuczliwy. Wystarczy bowiem pierwszy poważniejszy atak zimy, pierwszy opad marznącego deszczu, a nie będziesz w stanie dostać się rano do pozostawionego na świeżym powietrzu samochodu. Jak temu zapobiec?

Sposoby na przymarzające drzwi w samochodzie

Wszędzie na naszej szerokości geograficznej wraz z nadejściem zimy kierowcy zmagać się muszą z konsekwencjami spadku temperatur i opadów śniegu lub marznącego deszczu. Konsekwencje te bywają czasem niebezpieczne, a zawsze niezmiernie uciążliwe. Do tych drugich z całą pewnością można zaliczyć problem z przymarzającymi uszczelkami drzwi samochodu. Co zrobić, aby problem ten nie pojawił się również w Twoim aucie? Jak zadbać o uszczelki samochodowe przed zimą?

Sposobów jest kilka. Najlepszym rozwiązaniem jest garażowanie, ale – nie oszukujmy się – nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić, a jeśli nawet, to jest ono pomocne jedynie w przypadku, gdy problem pojawia się rano, po zimnej lub deszczowej nocy. Co zrobić, gdy podczas pobytu w pracy spadnie marznący deszcz ze śniegiem i w ciągu kilkunastu minut mróz zespoli uszczelki z drzwiami? Tu pomoże tylko prewencja, a dokładniej – prewencyjne zastosowanie ochronnych silikonów do gumowych uszczelek.

Metody stosowania silikonów do uszczelek

Silikony do uszczelek to specjalne preparaty ochronne, które należy stosować zawsze przed zbliżającą się zimą. Najlepiej jest użyć ich jeszcze zanim temperatury zaczną osiągać wartości ujemne i nim nadejdą późnojesienne słoty. Dlaczego? Głównie ze względu na komfort podczas nakładania warstwy silikonu i konieczność oczyszczenia oraz osuszenia uszczelek zarówno przed jak i po użyciu preparatu.

Dokładna procedura nakładania silikonu ochronnego na gumowe uszczelki zależy przede wszystkim od producenta i od tego, jak skonstruowany jest dozownik. Na rynku znaleźć można np. silikony w sprayu (K2 Sil 300 ml) lub ze specjalną gąbką do nakładania – jak w przypadku silikonu Sonax. Zawsze należy jednak przestrzegać tych trzech zasad:

  1. Silikon nakładaj zawsze do dokładnie oczyszczone i osuszone (pozbawione wilgoci) uszczelki.
  2. W przypadku drzwi samochodowych zabezpieczaj silikonem każdą uszczelkę na całej jej długości.
  3. Po rozprowadzeniu preparatu pozostaw otwarte drzwi na parę minut, aby wszystko dobrze wyschło.

Powody, dla których warto używać silikonu do uszczelek

Silikon do uszczelek po rozprowadzeniu wnika w pory gumy, tworząc specjalna warstwę ochronną i chroniąc przed przymarzaniem drzwi. Ale to nie wszystko. Jego zastosowanie sprawia, że uszczelki stają się bardziej elastyczne również na tęgim mrozie (zwykła guma twardnieje przy niskiej temperaturze), lepiej przywierają, skutecznie chronią przed uciekaniem ciepłego powietrza z kabiny, a także zyskują wyraźnie na trwałości. Nie jest to więc preparat o działaniu jednowymiarowym, ale prosty i tani sposób na szybką poprawę komfortu jazdy i eksploatacji auta w kilku aspektach.

Chyba warto?

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

  1. Że też w styczniu tego artykułu nie widziałam! 😀 Co prawda tych przymrozków nie było tej zimy za wiele, ale przynajmniej kila razy zdarzyło mi się poszarpać z drzwiami. Wątpię żebym wszystko zapamiętała, ale już przynajmniej wiem do czego wrócić przed następną zimą.

    Odpowiedz

  2. Zamarznięte drzwi – szczególnie, gdy tyle co wyszliśmy z ciepłego biura – to najbardziej irytująca rzecz, która może nas spotkać. Dzięki za sposób z silikonem, z pewnością wypróbuje przed kolejną zimą. Fajny, choć prowizoryczny, jest też sposób z wazeliną – możne zastąpić ją wspominany silikon. Efekt będzie podobny, choć zawsze lepiej używać profesjonalnych środków, bo, jak w tym przypadku, wydłużają żywotność elementów samochodu.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *