Aplikacja mobilna Ucando

Podzespoły, z których konstruuje się układ hamulcowy, należą do najwytrzymalszych części samochodowych. Właściwa eksploatacja szczęk hamulcowych zwykle zapewnia ich sprawność nawet przez 150-200 tys. kilometrów. Nie zmienia to faktu, że w końcu wymiana tego elementu jest konieczna. Jak ją przeprowadzić? Czy warto robić to samodzielnie?

Kupuj szczęki hamulcowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Wymiana szczęk hamulcowych krok po kroku

Demontaż zużytych oraz instalacja nowych szczęk hamulcowych to niezbyt skomplikowany remont pojazdu. Dlatego też z powodzeniem można przeprowadzić go samodzielnie. Niezbędne będą do tego jedynie podstawowe narzędzia, które znajdują się w garażu każdego majsterkowicza. Wymianę szczęk hamulcowych wykonać przeprowadzić w następujących krokach:

 1. Podniesienie auta – przed podniesieniem pojazdu należy ustawić go na płaskim terenie, a następnie najlepiej skorzystać z podnośnika.
 2. Odkręcenie kół – w pierwszej kolejności powinno się odkręcić śruby mocujące koło, a następnie zdjąć dekle.
 3. Zdjęcie bębna – jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap. Często bęben stawia opór, głównie ze względu na powstały rant. Jeżeli mimo odkręcenia śrub nie sposób wyjąć bęben, warto spróbować poluzować szczęki hamulcowe. Można to zrobić, korzystając z otworu przy tarczy kotwicznej. Jeżeli mimo to nie będzie się dało wyciągnąć bębna, należy użyć środka odrdzewiającego. Kolejnym sposobem na wyciągnięcie bębna jest wkręcenie w niego śrubokręta oraz wypchnięcie na zewnątrz. Ostatnia metoda to wykorzystanie młotka – należy opukać nim bęben, a następnie podważyć go przy użyciu śrubokręta.
 4. Demontaż szczęk hamulcowych – po wyjęciu bębna trzeba wyjąć zawleczki mocujące szczęki hamulcowe do tarczy kotwicznej. W następnej kolejności wyjmuje się sprężyny z samoregulatorem. Później pozostaje już tylko odpięcie linki hamulcowej i można wyjąć szczęki.
 5. Przygotowanie powierzchni – przed montażem nowych szczęk hamulcowych należy wykonać czyszczenie.
 6. Montaż nowych szczęk hamulcowych – w pierwszej kolejności szczękę podpina się do linki hamulcowej, a następnie zabezpiecza się ją zawleczką. Kolejnym krokiem jest przyłączenie drugiej szczęki do pierwszej, do czego niezbędna jest sprężyna dolna. Całość również należy zabezpieczyć zawleczką.
 7. Montaż samoregulatora – należy umieścić go dokładnie w tym miejscu, w którym znajdował się przed rozpoczęciem pracy. Następnie należy założyć sprężynę górną.
 8. Włożenie bębna – po instalacji szczęk bęben powinien wrócić na swoje miejsce.
 9. Przykręcenie kół i opuszczenie pojazdu
 10. Kontrola sprawności – po zakończeniu pracy należy sprawdzić jej efekty poprzez kilkukrotne wciśnięcie pedału hamulca oraz zaciągnięcie hamulca ręcznego.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Jeden komentarz

 1. Czeka mnie właśnie wymiana szczęk hamulcowych i byłem przekonany, że nie poradzę sobie z tym na własną rękę. Ale mając tak dokładną instrukcję myślę, że dam radę. Dziękuje! Z pewnością skorzystam z Waszych porad jeszcze nie raz, bo widać, że znacie się na rzeczy. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *