Rola układu chłodniczego jest niezwykle ważna bo tylko sprawny układ może zapewnić odpowiednie warunki pracy silnikowi, systemom ogrzewania i klimatyzacji. Kluczowym elementem układu chłodzenia jest chłodnica samochodowa. Niestety nie jest to element niezniszczalny a wręcz przeciwnie stosunkowo często ulega zużyciu lub uszkodzeniu. Jaki model chłodnicy wybrać, by cieszyć się z bezproblemowej jazdy jak najdłużej?

Na wstępie wypada zaznaczyć, że najlepszym miejscem do zakupu nowej chłodnicy do Opel Astra 3 będzie Internet. To tutaj można wybierać spośród ofert wielu renomowanych producentów i znaleźć wysokiej jakości zamiennik w atrakcyjnej cenie. Pozostaje tylko kwestia wyboru. Jaką chłodnicę powinien wybrać właściciel Astry 3? Czym powinien się kierować?

Na czym polega rola układu chłodniczego?

Zanim przyjdzie Wam do głowy odwlekanie wymiany w czasie musicie być świadomi tego, że podczas pracy silnika samochodowego, na skutek procesów spalania i tarcia powstaje bardzo dużo ciepła. Rola układu chłodzenia sprowadza się do odprowadzania jego nadmiaru i tym samym utrzymania optymalnej temperatury roboczej silnika. Tylko sprawny układ chłodniczy zapewni odpowiednie warunki pracy silnikowi. Z kolei ich brak może doprowadzić do poważnych kłopotów.

Co może popsuć się w chłodnicy?

Do typowych usterek chłodnicy wody należy zaliczyć przede wszystkim nieszczelności. Dochodzi do nich na skutek korozji lub uszkodzeń mechanicznych. Nieszczelna chłodnica samochodowa powoduje ubytki płynu chłodniczego a to powadzi z kolei do licznych problemów, takich jak np. przegrzanie silnika. Mimo że dawniej chłodnice naprawiano to obecnie się już tego nie robi. Uszkodzoną chłodnicę należy wymienić na nową.

Jak odpowiednio dobrać chłodnicę do swojego samochodu?

Kierowco, przede wszystkim zapomnij od razu o kupnie chłodnicy używanej.  To mija się z celem. Ponadto nikt tak naprawdę nie jest w stanie zweryfikować stanu takiej chłodnicy, która może być np. zapchana kamieniem lub posiadać mikro nieszczelności, które z czasem będą się powiększać. Jeżeli czeka Cię wymiana chłodnicy, kup nową – wysokiej jakości zamienniki można dostać w naprawdę dobrej cenie, która nie powinna nadwyrężyć Twojego budżetu.

Jakie informacje będą potrzebne, by móc dobrać chłodnicę do Opla Astry 3? Podstawa to wersja silnikowa oraz wymiary chłodnicy. Ponadto dobrze jest znać głębokość rdzenia chłodnicy, liczbę króćców do przyłączenia przewodów oraz średnice i rozmieszczenie króćców do przyłączenia przewodów. Jeżeli wydaje się to zbyt trudne i czasochłonne warto skorzystać z pomocy fachowca.

Na koniec drobna uwaga. Pamiętajcie, że sprawna chłodnica samochodowa to gwarancja odpowiedniego działania układu chłodniczego, który jest jednym z najważniejszych w pojeździe i pełni multum istotnych zadań dla funkcjonowania pozostałych systemów w aucie.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Agnieszka 20/02/2019 o 9:09

    Niedawno zauważyłam w swojej Astrze spory wyciek, okazało się, że to właśnie z chłodnicy. Uszkodził ją kamień z pobocza. Kupiłam oczywiście nową chłodnicę dobrej marki, koszt wcale nie był duży.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *