Rola amortyzatorów w samochodzie jest bardzo istotna. To jedne z najważniejszych elementów układu zawieszenia od których zależy m.in. bezpieczeństwo jazdy samochodem. Na czym polega rola amortyzatorów? Kiedy należy je wymienić na nowe i co najważniejsze jak wybrać najlepsze części zamienne do Opel Astra 3?

Prawda jest taka, ze mało który kierowca poświęca uwagę amortyzatorom samochodowym. Niestety to duży błąd, bo od amortyzatorów zależy nie tylko komfort podróżowania samochodem, ale również bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego rola amortyzatorów jest tak ważna?

Poza tłumieniem drgań amortyzator wpływa na drogę hamowania, dlatego tak ważne jest kontrolowanie ich stanu technicznego. Tylko sprawne amortyzatory będą gwarancją odpowiedniej przyczepności pojazdu do drogi. Komfort i bezpieczeństwo jazdy – tak w skrócie można opisać kluczowe zadania amortyzatorów. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że uszkodzone amortyzatory pociągają za sobą usterki kolejnych części w samochodzie.

Jakiej marki amortyzatory do Opel Astra 3?

Do czołowych producentów amortyzatorów samochodowych dedykowanych modelowi Astra 3 wymienia się takie marki jak Monroe, Delphi, Kayaba oraz Bilstein. To wysokiej jakości części zamienne, nie odbiegające od oryginałów montowanych na wyposażeniu fabrycznym pojazdów. Montaż takich amortyzatorów gwarantuje komfort i bezpieczeństwo na długi czas. Warto zaufać sprawdzonym producentom.

Uwaga: Żywotność amortyzatorów zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowcy. Dlatego kierowanie się interwałami wymian w instrukcji pojazdu nie zawsze będzie odpowiadało rzeczywistości. Czasami amortyzatory mogą wytrzymać znacznie dłużej a czasami niemal o połowę krócej. Dlatego najlepiej będzie raz w roku poddać amortyzatory testowi.

O czym pamiętać podczas wymiany?

Na forach internetowych całkiem sporo użytkowników wypowiada się za regenerowaniem amortyzatorów. Nie jest to jednak dobry pomysł i na dłuższą metę jest to nieopłacalne. Regeneracja to dobry pomysł, ale tylko w przypadku, gdy nie da się kupić zamiennika. Podobnie ma się sprawa w przypadku amortyzatorów nieznanych marek – z reguły to niskiej jakości części, których montaż mija się z celem.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nie zapominajmy, że amortyzatory wymienia się parami na danej osi. Dlatego trzeba przygotować się na podwójny koszt. Amortyzator do Opel Astra 3 od renomowanej marki Sachs kosztuje w granicach 200 zł za sztukę. Nie jest to duży koszt jak na jakość, którą otrzymamy po montażu tych zamienników.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *