Klimatyzacja to innowacyjny system w samochodzie, który doprawdy zrewolucjonizował rynek motoryzacyjny. Co prawda jeszcze do niedawna układ klimatyzacji uchodził za luksus i charakteryzował jedynie prestiżowe marki samochodowe, to teraz klimatyzacja znajduje się na wyposażeniu niemal każdego pojazdu.

To dzięki klimatyzacji długie podróże samochodem nawet przy skrajnie wysokich temperaturach przestały być meczące. Należy jednak wiedzieć, jak korzystać z tego układu, by klimatyzacja przyniosła kierowcy i pozostałym użytkownikom wymierne korzyści a nie szkody. Ponadto bardzo ważna będzie także regularna kontrola i serwis układu.

Jak korzystać z klimatyzacji?

Podstawowa kwestia to odpowiednie dawkowanie. Jeżeli temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza to wewnątrz samochodu najlepiej jest utrzymać temperaturę w granicach 22 stopni. Różnica między temperaturami nie powinna wynosić więcej niż 8 stopni, a zalecane jest w zasadzie utrzymanie różnicy na poziomie 5 stopni Celsjusza.

Najgorszym nawykiem praktykowanym przez wielu kierowców jest ustawienie klimatyzacji na minimalną temperaturę zaraz po uruchomieniu samochodu. Naprawdę niewiele potrzeba, by w takiej sytuacji się przeziębić. Ponadto przed uruchomieniem klimatyzacji warto dokładnie przewietrzyć samochód. Pozwoli to szybciej ochłodzić wnętrze kabiny.

Uwaga: Pamiętajmy, ze klimatyzacja to system w samochodzie, który doskonale sprawdza się nie tylko podczas upalnego lata, ale także w okresie jesienno-zimowym. Układ klimatyzacji świetnie radzi sobie z zaparowanymi szybami i tym samym przyczynia się do polepszenia widoczności podczas jazdy samochodem.

Jak dbać o układ klimatyzacji?

Nie tylko odpowiednie i rozsądne korzystanie z klimatyzacji jest ważne. Jednym z czynników, na który należy zwracać uwagę podczas użytkowania klimatyzacji samochodowej, jest również regularny serwis układu. Według wielu specjalistów z dziedziny motoryzacji podstawowy przegląd klimatyzacji zalecany jest nawet co pół roku. Taka częstotliwość jest polecana przede wszystkim tym osobom, które borykają się z zatokami lub alergiami. Podstawowy przegląd układu klimatyzacji polega na wymianie filtra kabinowego, odgrzybieniu kanałów i ozonowaniu kabiny samochodu.

Uwaga: Podczas zakupu filtra kabinowego do Opla Astry 3 zachęcamy do wyboru modeli z węglem aktywnym. Te innowacyjne filtry gwarantują najwyższą jakość filtrowania i tym samym pewność, że klimatyzacja nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Jak często robić gruntowny przegląd klimatyzacji?

Sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji w samochodzie powinno się odbywać mniej więcej co dwa-trzy lata. Rozszczelnienia sprężarki lub uszkodzenie chłodnicy to stosunkowo częsta przypadłość, dlatego dobrze jest pilnować się zaleceń producentów – zwłaszcza jeżeli stosunkowo często korzystamy z klimatyzacji w samochodzie.

Aktualnie chyba mało który kierowca wyobraża sobie korzystanie z samochodu bez układu klimatyzacji. Dlatego pamiętajmy, by odpowiednio korzystać z klimatyzacji i co najważniejsze, by regularnie serwisować ten system.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. U mnie niestety sprawdzanie szczelności musi odbywać się mniej więcej raz w roku, bo co chwilę jest jakiś problem. Ale trzeba się z tym liczyć kupując kilkunastoletni samochód.. Dobrze, że teraz przynajmniej wiem, jak najlepiej ustawić klimatyzacje, bo w tym roku już nie raz przeholowałem.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *