Awaria czy zużycie amortyzatorów stanowi nie lada niebezpieczeństwo, ze względu na zmniejszenie skuteczności hamowania, sterowności pojazdu czy też przyczepności kół do nawierzchni. Stąd też wszelkie niepokojące objawy mogące świadczyć o niesprawności tych podzespołów, powinny skłonić do sprawdzenia ich stanu. Jakie sygnały powinny wzbudzać niepokój? W jaki sposób sprawdzić, czy amortyzatory są sprawne?

Objawy niesprawnych amortyzatorów

Rzadko dochodzi do nagłego zatrzymania pracy amortyzatorów. Przeważnie stopniowo tracą one swoją sprawność, aby w pewnym momencie stać się zupełnie bezużytecznymi. Zanim jednak do tego dojdzie, pojawia się wiele wskazówek sygnalizujących, iż konieczna jest interwencja. Uwagę powinny zwrócić:

 • drgania w czasie jazdy
 • dziwne dźwięki słyszalne na nierównościach
 • zwiększone i nierównomierne zużycie opon
 • niestabilność auta

Profesjonalna kontrola stanu amortyzatorów

W celu uzyskania absolutnej pewności co do stanu amortyzatorów należy udać się do specjalistycznego zakładu, dysponującego profesjonalnym sprzętem. Wykonuje się tam badania diagnostyczne oparte na jednej z dwóch metod:

 • metoda Boge – po podłączeniu pojazdu do komputera fachowiec dokonuje porównania wykresów drgań ze wzorcowymi parametrami dla danego samochodu
 • metoda Eusama – badanie polega na porównaniu nacisku dynamicznego ze statycznym

Warto zauważyć, że nie w każdym warsztacie samochodowym możliwe jest przeprowadzenie powyższej kontroli. Tylko wyspecjalizowane jednostki posiadają odpowiedni do tego sprzęt.

Domowe sposoby sprawdzania amortyzatorów

Wizyta w specjalistycznym zakładzie wiąże się z wydatkiem oraz utratą cennego czasu. Zatem jeżeli objawy niesprawności amortyzatorów są niewielkie lub niejednoznaczne, warto dokonać samodzielnego zbadania ich stanu. Trzeba jednak pamiętać, że zadowalające wyniki domowych badań amortyzatorów nie dają całkowitej pewności co do ich pełnej sprawności. Istnieją dwa popularne sposoby sprawdzania amortyzatorów:

 1. Należy mocno nacisnąć karoserię powyżej amortyzatora, który będzie testowany. Trzeba przy tym uważać, aby nie uszkodzić blachy. Następnie po puszczeniu karoserii i natychmiastowym odskoku auto powinno szybko wrócić do pozycji wyjściowej. Jeżeli zamiast tego pojazd zacznie się bez końca kołysać, oznacza to, iż amortyzatory nie działają poprawnie
 2. Innym sposobem kontroli amortyzatora jest jego wyjęcie i sprawdzenie wilgotności. Sprawny amortyzator powinien być szczelny, a co za tym idzie również suchy. Jeżeli jednak jest mokry i lepki, oznacza to, że doszło do wycieku oleju i amortyzator wymaga natychmiastowej wymiany. Wskaźnik ten najlepiej sprawdza się w przypadku amortyzatorów olejowych, lecz w pewnym stopniu dotyczy również amortyzatorów gazowych, które jak wiadomo, nie są całkowicie pozbawione oleju.

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. Od jakiegoś czasu czuję drgania w czasie jazdy i zastanawiałem się, jaka może być tego przyczyna. Muszę koniecznie sprawdzić stan moich amortyzatorów. Na pewno skorzystam z waszych porad. Świetny artykuł!

  Odpowiedz

 2. Bardzo fajny wpis. Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie, że auto dziwnie zachowuje się w zakrętach. Muszę wybrać się na diagnostykę i sprawdzić stan amortyzatorów. Czekam na więcej takich artykułów!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *