Aplikacja mobilna Ucando

Kiedyś konieczna była wizyta na komisariacie, dziś – swoje punkty karne możesz  również sprawdzić w łatwy sposób przez Internet. Gdzie możesz znaleźć takie informacje oraz co jest potrzebne do tego, by mieć do nich dostęp?

Gdzie sprawdzić punkty karne?

To, ile punktów karnych posiadasz na swoim koncie, możesz sprawdzić stacjonarnie – odwiedzając komisariat policji. Podczas wizyty należy okazać dowód tożsamości, a informację o liczbie posiadanych punktów otrzymasz bezpłatnie. Sprawdzenie punktów karnych jest możliwe również online, dzięki temu w łatwy sposób możesz kontrolować ich stan bez wychodzenia z domu.  

Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?

Do sprawdzenia punktów karnych online konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie Twojej tożsamości. Jeśli go nie posiadasz – założysz go przy pomocy poradnika dostępnego na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Kolejne kroki wykonasz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne

  1. Wejdź w podany link i kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”.
  2. Zaloguj się profilem zaufanym na stronie pz.gov.pl
  3. Zostaniesz przekierowany do strony obywatel.gov.pl – tutaj pojawi się również informacja o liczbie posiadanych punktów karnych.

Z dostępnego widoku możesz pobrać dane w formie pliku PDF oraz w razie potrzeby wydrukować. Pamiętaj jednak, że nie jest to dokument urzędowy. Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie o mocy urzędowej dotyczące przypisanych punktów karnych – udaj się na najbliższy komisariat policji z dowodem osobistym.

Warto wiedzieć: Aktualizacja bazy punktów karnych przeprowadzana jest w ciągu dnia tylko jeden raz. Aby upewnić się, że dane są zgodne ze stanem bieżącym, warto sprawdzić system ponownie na drugi dzień. 

Limit punktów karnych i konsekwencje jego przekroczenia

Wysokość limitu punktów karnych, które może otrzymać kierowca, jest uzależniona od czasu posiadania uprawnień. Młodych kierowców ze stażem poniżej 1 roku obowiązuje limit 20 punktów karnych. Dla kierowców jeżdżących dłużej jest to 24 punkty. Jednorazowo, kierowca za konkretne wykroczenie może obecnie otrzymać do 10 punktów. W planowanych zmianach prawa od grudnia 2021 roku przewidziane jest podwyższenie tej wartości do 15 punktów.

Co dzieje się w przypadku przekroczenia tego limitu? Gdy kierowca posiada na swoim koncie 24 punkty karne, prawo jazdy zostaje mu odebrane. Aby ponownie uzyskać uprawnienia, należy zdać egzamin kwalifikujący. Uwaga: Jeśli posiada on więcej niż 1 kategorię uprawnień, musi zdać egzamin dla każdej z nich.

Co z młodym kierowcami? Osoby posiadające prawo jazdy mniej niż rok, które osiągną lub przekroczą limit 20 punktów karnych, tracą swoje uprawnienia. Aby ponownie zasiąść za kółkiem, muszą nie tylko zdać egzamin, ale przystąpić do kursu.

Kiedy punkty karne się kasują?

Punkty karne, które otrzymano za konkretne wykroczenie, przedawniają się obecnie po 12 miesiącach od momentu ich przypisania. Znikają one więc z konta kierowcy, gdy mija rok od ich otrzymania. Pod koniec roku ma się to jednak zmienić – punkty karne będą się kasować dopiero po 2 latach i to od momentu zapłaty mandatu.

Redukcja punktów karnych – tylko do grudnia 2021

Liczbę punktów karnych można zredukować przez udział w specjalnym szkoleniu. Można do niego przystąpić raz na 6 miesięcy pod warunkiem nieprzekroczenia obowiązującego limitu punktów. Płatne kursy są organizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego i umożliwiają zmniejszenie stanu konta o 6 punktów karnych. Mogą do nich przystąpić jedynie kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej niż 1 rok.

Osoby zainteresowane takim szkoleniem muszą się jednak pospieszyć. Są one dostępne tylko do grudnia 2021. Po tym czasie mają nastąpić zmiany w prawie, które zlikwidują taką możliwość.  

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.