Aplikacja mobilna Ucando

Chcesz kupić auto używane, ale obawiasz się, że możesz paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy zaniżającego faktyczny przebieg pojazdu? Są sposoby na to, aby podobne oszustwo wykryć. I choć żadna z tych metod nie daje 100% gwarancji, zastosowane razem stanowią wystarczające zabezpieczenie.

Kupuj części samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Sprawdź przebieg auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów

Spośród wielu ogłoszeń o sprzedaży auta wytypowałeś już samochód, który najbardziej Cię interesuje, ale brak Ci pewności, że deklarowany przez właściciela przebieg pojazdu jest zgodny z prawdą? Masz co najmniej trzy sposoby na określenie, jak jest naprawdę. Jeśli ograniczysz się tylko do jednego z nich, możesz łatwo dać się nabrać, ale gdy skorzystasz ze wszystkich trzech, prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, spada do zera. Co to za sposoby?

Zacznij od tego, co możesz zrobić całkiem samodzielnie jeszcze przed wyjściem z domu na oględziny wybranego auta. Poproś sprzedającego o numer VIN pojazdu i wrzuć ten numer do wyszukiwarki Centralnej Ewidencji Pojazdów. W ten sposób otrzymasz tabelkę z kompletem informacji dotyczących wybranego samochodu, w tym i dane dotyczące przebiegu zapisywanego przez diagnostów podczas kolejnych przeglądów. W ten sposób można sprawdzić również auta zagraniczne, co jest nawet pewniejszym rozwiązaniem, gdyż za granicą proceder przykręcania liczników jest zwyczajnie dużo mniej popularny.

Obejrzyj samochód w poszukiwaniu śladów zużycia

Otrzymane z bazy dane na temat przebiegu pojazdu powinieneś traktować bardzo ostrożnie, zwłaszcza jeśli auto miało wielu właścicieli i np. w wieku 10 lat nadal ma przebieg na poziomie 180 tys. km. Faktyczną wartość przebiegu zweryfikujesz już podczas jego oglądania, zwracając uwagę nie tyle na jego wygląd zewnętrzny, co na stan zużycia elementów wyposażenia kabiny. Warto mieć w tym względzie wsparcie czy to znajomego mechanika, czy doświadczonego kierowcy, gdyż spryt i zaradność handlarzy używanymi autami bywają ogromne. Zwracaj jednak uwagę przede wszystkim na objawy naturalnego zużycia, widoczne choćby na kole kierownicy, drążku skrzyni biegów czy pulpicie. Czasem wiele może powiedzieć również stan tapicerki.

Skorzystaj z pomocy elektromechanika

Najbardziej wymagającym ale i najpewniejszym sposobem sprawdzenia faktycznego przebiegu samochodu jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego elektromechanika. Ktoś taki będzie w stanie podpiąć się pod komputer pokładowy i sprawdzić odczyt przebiegu nie z samego komputera, ale z poszczególnych sterowników. Informacje o liczbie pokonywanych kilometrów często zapisywane są przez sterowniki odpowiadające za pracę konkretnych układów, np. układu hamulcowego. Ewentualne ingerencje w te zapisy są dla handlarzy zbyt kosztowne i pracochłonne, by chcieli się tym bawić. A nawet jeśli się tego podejmą, to istnieje spora szansa, że nie będą w stanie zmienić wszystkich. Nadal jednak metodę tę powinieneś poprzedzić dwoma już opisanymi sposobami – zwłaszcza jeśli kupujesz auto nie za kilka lub kilkanaście, ale za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

 1. Sam ostatnio stałem przed dylematem zakupu samochodu używanego. Te sprowadzane z zagranicy są nieco tańsze od ich krajowych odpowiedników, ale często ich deklarowany przebieg nijak ma się do stanu faktycznego. Podczas oglądania takiego auta warto zwrócić uwagę na wytarte pedały i dźwigienki do włączania kierunkowskazów – te dwa niepozorne punkty mogą bowiem świadczyć o dużym przebiegu.

  Odpowiedz

 2. Świenie przygotowany wpis! Każda osoba planująca zakup używanego samochodu powinna go zobaczyć, by nie dać naciąć się „januszom biznesu”. Z doświadczenia dodam, że warto także szukać auta, które od nowości serwisowane było w ASO, najlepiej jeszcze w Polsce – wtedy szansa na „machloje” jest jeszcze mniejsza.

  Odpowiedz

  1. Widzę, że Kamile też skorzystali.

   Odpowiedz

 3. Warto przed zakupem sprawdzić też po prostu stan fotela kierowcy. Jeśli jest on bardzo zużyty, mimo deklarowanego przez właściciela niskiego przebiegu auta, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Warto też po prostu kupować samochód od nowości serwisowany w polskim ASO – wtedy mamy niemalże 100% pewność, że nie będzie tam żadnych przekłamań.

  Odpowiedz

 4. Niestety żyjemy w czasach, w których wielu nieuczciwych sprzedawców w starszych samochodach decyduje się na cofnięcie licznika. Moim zdaniem takie zabiegi po wykryciu powinny być surowo karane, gdyż jest to zwykłe oszustwo. Artykuł bardzo wartościowy. Za pomocą tych metod warto dobrze sprawdzić przebieg samochodu przed zakupem, by potem się nie rozczarować

  Odpowiedz

 5. Przydatne wskazówki. Jak tylko skończy się to całe wirusowe zamieszanie czeka mnie kupno nowego, tzn. nowego używanego auta. Już przeglądam ogłoszenia, ale nie raz na pierwszy rzut oka widać nawet po zdjęciach, że podane w opisie dane jakoś nie za bardzo wydają się prawdziwe.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *