Aplikacja mobilna Ucando

Nie jest prawdą, że zimą nie powinno się jeździć na alufelgach. Nie jest również prawdą, że felgi aluminiowe są całkowicie odporne na korazję. Prawdą jest natomiast to, że dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym można bezpiecznie i bez żadnego uszczerbku dla felg wykonanych z aluminium podróżować samochodem w trudnych warunkach zimowych. Jak przygotować alufelgi do zimy oraz jak o nie dbać w trakcie zimowego sezonu?

Zabezpieczenie antykorozyjne vs zimowe zagrożenia

Minusowa temperatura, duża wilgoć, gruba warstwa soli na drodze – to bezsprzecznie czynniki niszczące samochody zarówno pod względem blacharskim, jak i mechanicznym. Szczególnie narażone na korozję są elementy, w których występują ubytki lakieru. Jednymi z nich są felgi, podatne na uszkodzenia, u których najczęściej pojawiają się ogniska rdzy.

Są różne opinie na temat odporności felg aluminiowych na korozję. Na pewno są one lepiej zabezpieczone niż felgi stalowe (stal jest bardziej podatna na korozję niż aluminium). Mają zazwyczaj m.in. więcej warstw lakieru, co przekłada się na lepszą ochronę. Ponadto przed nałożeniem koloru pokrywa się je podkładem antykorozyjnym, a po kolorze zabezpiecza kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego.

W zimie, poza wilgocią i chemią felgom zagrażają również liczne dziury w drogach, które nie zawsze można w porę dostrzec i ominąć. Bez wątpienia to właśnie zimą ryzyko mechanicznego uszkodzenia felgi jest zdecydowanie większe niż wiosną czy latem.

Każde uszkodzenie warstwy lakierniczej felgi grozi odsłonięciem miejsc szczególnie podatnych na szkodliwe działanie wody oraz soli.

Jak skutecznie zabezpieczyć alufelgi?

Jak skutecznie zabezpieczyć alufelgi?

Proces zabezpieczenia alufelg, nie tylko zimą, obejmuje trzy proste etapy – mycie, suszenie oraz konserwację. Co ważne, i zgodnie z zaleceniami specjalistów, cały proces konserwacyjno-zabezpieczający felgi powinien być powtarzany przynajmniej raz w miesiącu.

Pierwszy etap polega na dokładnym umyciu całego samochodu, w tym również felg aluminiowych, poprzez usunięcie z wszystkich trudno dostępnych zakamarków nie tylko brudu, ale również soli drogowej, czyli głównych czynników wywołujących korozję. Warto wybierać specjalistyczne środki czyszczące do felg, jak np.:

Pierwsze czyszczenie alufelg najlepiej przeprowadzić ręcznie, używając do tego miękkiej gąbki, która nie porysuje lakieru. Pamiętajmy jednak o je częstym płukaniu w czystej wodzie, aby nie porysować obręczy np. drobinami piasku. Mycie nie powinno się odbywać bezpośrednio po dłuższej jeździe, w wyniku czego rozgrzane felgi oraz tarcze hamulcowe pod wpływem szybkiego schłodzenia wodą mogą ulec zniekształceniu.

Drugi etap procesu zabezpieczania felg aluminiowych to dokładne ich osuszenie po myciu. W tym celu powinno się wykorzystać miękką, chłonną szmatkę, która pozwoli zebrać wilgoć ze wszystkich zakamarków.

Konserwacja felg aluminiowych

Ostatni etap prac to odpowiednie zakonserwowanie felg z użyciem specjalistycznych środków, np. wosków. W przypadku felg wieloramiennych z wąskimi przestrzeniami pomiędzy nimi warto postawić na wygodniejszy w użyciu wosk w płynie, który dotrze do wszystkich szczelin felgi. Jeżeli jednak alufelgi mają 5 ramion, można przeprowadzić woskowanie ręczne.

Pamiętajmy, że liczba warstw wosku zależeć będzie od zaleceń producenta. Każda kolejna warstwa powinna być nakładana dopiero wówczas, kiedy poprzednia będzie już twarda i sucha.

Wosk oraz inne dostępne na rynku preparaty zabezpieczające do felg pozwolą stworzyć skuteczną warstwę ochronną, która będzie zapobiegać korozji, a także przyleganiu do obręczy kół brudu. Powłoka woskowa będzie również barierą zabezpieczającą felgi przed sypaną na drogi solą. Dobrej jakości wosk nada feldze blask i wydobędzie jej kolor. W okresie zimowym zalecamy woskowanie felg przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku obręczy chromowanych aluminiowych wosk jest wskazany do użycia nawet raz w tygodniu. Najlepiej stosować twarde woski, które są znacznie skuteczniejsze od ich odpowiedników używanych na mokro.

Nasze rady

  • Zawsze stosuj tylko środki przeznaczone do czyszczenia aluminium.
  • Nie używaj preparatów czyszczących, gdy felga jest rozgrzana (w wyniku np. dłuższej jazdy).
  • W okresie zimowym warto zakładać felgi aluminiowe o prostym wzorze (mniej trudno dostępnych miejsc, łatwiejsze czyszczenie, skuteczniejsze zabezpieczenie).
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *