Aplikacja mobilna Ucando

Brudna, zanieczyszczona klimatyzacja samochodowa to wylęgarnia roztoczy, bakterii i grzybów, które wywołują kaszel, alergie, pieczenie oczu oraz poważne choroby układu oddechowego i nie tylko. Klimatyzacja wymaga więc systematycznych przeglądów i regularnego czyszczenia. Co ważne, nie trzeba w tym celu jechać do specjalistycznego warsztatu. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne układu klimatyzacji można wykonać samodzielnie.

Problematyczny parownik

Jednym z najważniejszych elementów samochodowego układu klimatyzacji jest parownik (niektóre modele aut posiadają dwa parowniki). Urządzenie wyglądem przypomina chłodnicę i jest najczęściej zamontowane pod deską rozdzielczą pojazdu.

Przez parownik przepływa powietrze, które jest kierowane do wnętrza samochodu przez wentylatory oraz ostatecznie przez nawiewy. W parowniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło z powietrza pompowanego do wnętrza auta, przez co zbiera się na nim woda (para wodna). Teoretycznie powinna być ona w całości odprowadzona z parownika przez rurkę odpływową, jednak w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Wraz z powietrzem do parownika dostaje się kurz, roztocza, mikroorganizmy, zarodniki grzybów itp., które osadzają się w nim.

Po wyłączeniu klimatyzacji parownik nagrzewa się od promieni słonecznych, które operują na nadwoziu samochodu. W efekcie, w wyniku połączenia wilgoci i wysokiej temperatury, w parowniku tworzy się mikroświat, który zaczyna żyć własnym życiem, zagrażając tym samym zdrowiu człowieka.

Pierwszym zwiastunem problemów z klimatyzacją w samochodzie jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów, który zazwyczaj nasila się na skutek dużych wahań temperatur, wilgoci lub rzadkiego używania klimatyzacji. Nieprzyjemna woń to najczęściej skutek rozwijania się w układzie bakterii i pleśni. Należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach może przesuszyć i uszkodzić błonę śluzową człowieka, przez co staje się ona podatniejsza na infekcje wywołane grzybami i bakteriami rozpylonymi przez klimatyzację. Konsekwencjami są m.in. ból głowy, katar, objawy alergii, złe samopoczucie i zmęczenie.

Sposoby na zanieczyszczoną klimatyzację

Czyszczenie klimatyzacji można przeprowadzić na wiele sposobów. Najpopularniejsze rozwiązania czyszczące to przede wszystkim chemiczne spraye oraz pianki, np. K2 Klima Doktor, które rozpylane są bezpośrednio do nawiewu. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju środki najlepiej sprawdzają się w przypadku w miarę zadbanej klimatyzacji o prostej konstrukcji. Podczas zakupu takiego środka należy zwrócić uwagę, czy dany spray nie zawiera wyłącznie substancji zapachowych, które zamiast eliminować źródło brzydkiego zapachu, jedynie go maskują. Samodzielne czyszczenie klimatyzacji za pomocą K2 Klima Doktor nie jest trudne. Wystarczy:

 • uruchomić silnik i układ klimatyzacji na pełnej mocy chłodzenia i ustawić obieg wewnętrzny powietrza
 • wyłączyć klimatyzację i wymontować filtr kabinowy (filtr najczęściej znajduje się za schowkiem po stronie pasażera, w specjalnej kasecie – w niektórych autach może być w innym miejscu, co należy sprawdzić w instrukcji serwisowej samochodu)
 • wstrząsnąć opakowaniem K2 Klima Doktor, wprowadzić sondę preparatu poprzez wymontowany filtr kabinowy i aplikować piankę do środka
 • powtórzyć czynność, wprowadzając sondę poprzez kratki nawiewów we wnętrzu kabiny (nadmiar pianki, wylewający się z nawiewów, usuwać za pomocą ściereczki)
 • odczekać 15 minut, a następnie zamontować nowy filtr kabinowy
 • uruchomić silnik i klimatyzację na obiegu wewnętrznym, ustawić maksymalne chłodzenie
 • zwiększyć siłę nawiewu do maksimum i opuścić samochód
 • po 10 minutach wyłączyć klimatyzację i przewietrzyć wnętrze auta
Sposoby na zanieczyszczoną klimatyzację

Innym popularnym sposobem na czyszczenie klimatyzacji są puszki z preparatami, np. K2 Klima Fresh, które wystarczy wstawić do samochodu. Odświeżanie klimatyzacji za pomocą środka K2 Klima Fresh jest bardzo proste. Wystarczy:

 • zamknąć szczelnie drzwi i okna samochodu
 • uruchomić silnik, ustawić nawiew na max, włączyć obieg zamknięty, ustawić klimatyzację na najniższą temperaturę
 • przesunąć fotel kierowcy oraz odchylić oparcie maksymalnie do przodu
 • wstrząsnąć puszkę oraz postawić ją za fotelem kierowcy
 • wcisnąć zawór tak, aby się zablokował i wyjść z samochodu
 • po upływie ok. 10-15 min wejść do samochodu, wyrzucić pojemnik, przewietrzyć samochód przed jazdą
 • ustawić obieg otwarty
 • otworzyć wszystkie drzwi, wyłączyć klimatyzację i silnik, przewietrzyć auto przez minimum 30 minut

Ozonowanie

Ozon posiada nawet o 50 proc. silniejsze właściwości odkażające niż chlor. Dzięki swej gazowej postaci jest on w stanie dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc układu klimatyzacji, a przy tym również do całego wnętrza samochodu. Co istotne, ozon jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, co czyni go jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie dezynfekcji.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej jest jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych rozwiązań, jeśli chodzi o eliminowanie bakterii i grzybów z układu klimatyzacji samochodowej. Do niedawna ozonowanie było możliwe do wykonania jedynie w profesjonalnych serwisach specjalizujących się w obsłudze autoklimy. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo urządzeń przeznaczonych do ozonowania w tzw. warunkach domowych.

Jak samodzielnie przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji?

Przede wszystkim warto zacząć od posprzątania wnętrza samochodu i jego odkurzenia. Następnie wewnątrz auta ustawiamy ozonator i podłączamy go do sieci np. poprzez przedłużacz. Podczas ozonowania nie należy przebywać w samochodzie. W trakcie całego procesu czyszczenia silnik pojazdu powinien być uruchomiony, klimatyzacja włączona, a nawiew ustawiony na drugi bieg w obiegu zamkniętym. Dzięki temu ozon będzie mógł krążyć zarówno wewnątrz układu klimatyzacji, jak i w kabinie samochodu.

Czas trwania ozonowania zależy od wielkości auta, rodzaju i nasilenia zapachów, czy mocy samego urządzenia. Najczęściej zajmuje to od 30 minut do 1,5 godziny. Po zakończeniu ozonowania samochód musi zostać dokładnie wywietrzony, aby pozbyć się specyficznego zapachu ozonu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *