Instrukcja każdego samochodu zakłada, że łożysko koła powinno wytrzymać tyle samo, co żywot techniczny pojazdu. Niestety teoria rzadko kiedy pokrywa się z tym, co rzeczywiste. Zdarza się, że po prostu dochodzi do wyrobienia się łożysk. Ich wymiana niestety do najtańszych nie należy. Jak rozpoznać ich awarię?

Łożyska to tak zwane elementy bezobsługowe. Znaczy to, że nie da się ich nasmarować i wyeliminować ewentualnych luzów. Nie da się także zdiagnozować wizualnie ich stanu. Polegać można jedynie na odgłosach z okolic kół.

Dlaczego dochodzi do awarii?

No właśnie, dlaczego, skoro na karcie pojazdu nie znajdziemy żadnej informacji, ze to elementy eksploatacyjne. Cóż, za awarię niestety odpowiedzialny jest przede wszystkim styl jazdy kierowcy a także stan dróg, który w naszym kraju nie należy do najlepszych. Pewnym można być z kolei tego, że jeżeli będziemy jeździć w miarę spokojnie i omijać dziury, to wymiana łożysk raczej nie będzie nas dotyczyć.

Uwaga: Łożyska koła prócz powyższych źle znoszą przede wszystkim naprężenia boczne oraz długie okresy nieużytkowania samochodu. Dlatego warto jak najrzadziej korzystać np. z parkowania na krawężnikach. Z kolei kilka tygodni czy miesięcy nie korzystania z samochodu może zwichrować łożysko, a więc jeżeli nie mamy zamiaru korzystać przez tak długi czas z samochodu, warto jednak zastanowić się nad krótką przejażdżką.

Nieprawidłowa geometria kół

Łożyska w Ford Focus 2 dużo szybciej będą ulegać zużyciu także na skutek jazdy z nieprawidłową geometrią. Prawidłowa geometria kół jest w końcu kluczowa także dla opon czy też przekładni kierowniczej a nawet tarcz hamulcowych. Im gorsza geometria tym więcej wibracji, będących przyczyną awarii łożysk.

Objawy awarii łożysk w Ford Focus 2

Popsute łożyska przede wszystkim głośno hałasują. Początkowo będzie to szum i delikatne stuki, które z czasem będą coraz silniejsze, zwłaszcza podczas skręcania kół. Niestety podobne dźwięki towarzyszą większości elementów zawieszenia, dlatego diagnoza, że to właśnie łożysko, może być trudna.

Jak wymienić łożyska?

Niestety nie da się tego zrobić samemu. Wymiana łożysk wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy ale przede wszystkim profesjonalnych narzędzi. Bez odpowiedniego doświadczenia i prasy do łożysk nie da się przeprowadzić wymiany. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie wymiany mechanikowi.

Uwaga: Nieprawidłowy montaż łożyska do Ford Focus 2 będzie skutkował szybszym zużyciem tego elementu. Nie warto więc oszczędzać na wymianie i warto udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego.

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

  1. Właśnie i u mnie zaczęło coś stukać, szczególnie przy skręcaniu kół. Wystraszyłem się szczerze mówiąc, że będzie to coś gorszego, ale wygląda na to, że to łożyska. Co prawda mój styl jazdy nie wydaję mi się być nadgorliwy, a dziur unikam zawsze, ale drogi w mojej miejscowości pozostawiają wiele do życzenia, więc może to jest powód. Dzięki za ten artykuł i czekam na więcej!

    Odpowiedz

  2. Moja droga dojazdowa do domu pozostawia wiele do życzenia i prawdopodobnie dlatego właśnie łożyska zaczynają huczeć i czeka mnie wymiana w najbliższym czasie. Wizyta u mechanika już umówiona 😉

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *