Aplikacja mobilna Ucando

Konieczność wymiany oleju w skrzyni biegów to wciąż dla niektórych kierowców kompletne zaskoczenie. No bo po co wymieniać olej, skoro sam producent auta twierdzi, że nie ma takiej potrzeby? A choćby po to, żeby cieszyć się tym autem dłużej, niż przewiduje to jego producent. Warunkiem jest jednak wymiana oleju skrzyni biegów na taki, który spełnia wszystkie wymogi danego modelu.

Po co i jak często należy wymieniać olej skrzyni biegów?

Coraz częściej producenci samochodów przemilczają konieczność wymiany oleju skrzyni biegów lub twierdzą wręcz, że wypełniający przekładnię fabryczny olej powinien zapewnić jej sprawne funkcjonowanie do końca eksploatacji auta. Problem w tym, że producenci nie wyceniają obecnie żywotności swoich samochodów na 20 lat lub 500 tys. km, ale w najlepszym razie na co najwyżej połowę z tego. W autach, w których przekładnie posiadają jakiekolwiek wady konstrukcyjne lub zwyczajnie nie są zbyt mocne, bez wymiany oleju koniec nastąpi znacznie, znacznie szybciej. Według szacunków różnych ekspertów olej skrzyni biegów należy wymieniać najpóźniej co 4 lata lub co 80 tys. km. Wartość 80 tys. km jest tu uważana za graniczną, po której wymiana oleju przekładniowego powinna być bezwzględną koniecznością.

Jaki musi być nowy olej przekładniowy?

Jeśli wymieniasz olej przekładniowy po raz pierwszy, pamiętaj, że wybór odpowiedniego rodzaju jest sprawą kluczową. Nowy olej musi spełniać dokładnie wszystkie wytyczne producenta auta. Dotyczy to zarówno jego lepkości, jak i normy API (Amerykańskiego Instytutu Nafty). O ile jednak źle dobrana lepkość nie pociągnie za sobą szczególnie tragicznych konsekwencji w najbliższym czasie – prawdopodobnie skończy się na utrudnionej pracy przekładni zimą lub latem i powolnym powstawaniu uszkodzeń – o tyle niewłaściwa norma może doprowadzić nawet do zniszczenia skrzyni biegów już po kilku tysiącach kilometrów.

Lepsze jest wrogiem dobrego – tak brzmi jedna z kluczowych zasad obowiązujących przy wyborze oleju do skrzyni biegów. Jeśli więc dla Twojej przekładni producent przewidział olej o kasie GL-4, nie próbuj go samodzielnie poprawiać i zwiększać ochrony olejem GL-5 (choć GL-5 odznacza się niemal dwukrotnie większą ilością dodatków przeciwzużyciowych). Olej nieprzystosowany do konkretnej przekładni może w krótkim czasie doprowadzić do jej ruiny, niszcząc np. synchronizatory z metali kolorowych.

Gdzie znaleźć pomocy przy wyborze oleju do skrzyni biegów?

Jeśli obawiasz się pomyłki przy wyborze nowego oleju skrzyni biegów, zasięgnij informacji u jego producenta lub jeszcze lepiej – zapytaj sprzedawcy w swoim sklepie. Dla pewności wybierz sklep, w którym będziesz mieć dostęp do ekspertów potrafiących na podstawie modelu Twojego auta, rocznika i typu silnika określić ze 100% dokładnością, jaki olej przekładniowy powinieneś wybrać. Pomoc tego rodzaju oferuje m. in. nasz sklep internetowy – Ucando.pl.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. Tekst krótko i zwięźle wyjaśnia prosty wydawałoby się, acz często pomijany problem jakim jest wymiana oleju. Zgodzić należy się z wydźwiękiem artykułu – na tej czynności nie warto oszczędzać, wszak oszczędny płaci dwa razy (jak nawali skrzynia biegów)!

  Odpowiedz

 2. W sumie wybór oleju do skrzyni biegów nie jest trudny bo przecież producenci samochodów tworzą specyfikacje i normy, które w tym zakresie. Dzięki nim mamy również określone parametry oleju, jaki należy stosować do konkretnej skrzyni biegów. W zasadzie wystarczy tylko oprzeć się o wytyczne producenta, ewentualnie dopytać się w dobrym sklepie i problem z głowy

  Odpowiedz

 3. To sytuacja jak chyba przy każdym oleju. Wybór najtańszej opcji, albo nawet i najdroższej, ale nie dopasowanej, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przyznam szczerze, że sam przed pierwszą wymianą zadzwoniłem najpierw na infolinię sklepy wypytać gdzie i jakich parametrów mam wyszukać i później ze spisanymi danymi zadzwoniłem drugi raz i wtedy dobrali mi to co trzeba. Nie ma co udawać alfy i omegi jak się na czymś nie znasz.

  Odpowiedz

 4. Dobór odpowiedniego oleju podczas wymiany nie powinien być dla nikogo żadnym problemem – wszak producent podał, który konkretnie olej i o jakich cechach wlać należy do silnika. Oszczędzanie, ale także nadmierne przepłacanie i dobór nieodpowiedniego oleju sprawi, że silnik nie będzie pracował optymalnie – a w perspektywie kilku kolejnych lat skrócimy jego żywotność.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *