Aplikacja mobilna Ucando

Przyłączanie i odłączanie akumulatora to jedna z tych czynności, które opanować powinien każdy kierowca. Choć wydaje się być czymś banalnie prostym, cały czas można spotkać się z efektami nieznajomości prawidłowego przeprowadzenia całej procedury. Z efektami, które w niektórych okolicznościach mogą okazać się wręcz niebezpieczne.

Kupuj akumulatory samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Dlaczego prawidłowa procedura jest tak ważna?

Informacji mogących zapewnić bezpieczeństwo i uchronić przed uszkodzeniami samochodu nigdy za wiele. Dlatego właśnie co jakiś czas na stronach internetowych poświęconych motoryzacji pojawiają się instrukcje prawidłowego przyłączania i odłączania akumulatora. Choć niektórzy czytelnicy dziwią się tak dużemu znaczeniu przykładanemu do tej prostej skądinąd czynności, prawda jest taka, że najczęściej popełniamy błędy właśnie przy tych prostych rzeczach. Im większy jest bowiem stopień komplikacji, tym większe nasze skupienie.

Odpinanie i podłączanie akumulatora to czynność prosta i dlatego łatwo przy niej o rozkojarzenie lub chwilowe zapomnienie. Co może być tego efektem? Iskry sypiące się z akumulatora, metalowy klucz przyspawany do karoserii, a czasem nawet niewielka eksplozja baterii. Jaki jest więc ten właściwy i bezpieczny sposób na odłączanie i przyłączanie akumulatora?

Jak bezpiecznie odłączyć akumulator?

Odłączanie akumulatora rozpoczynaj zawsze od wyłączenia silnika samochodu i odczekania odpowiednio długiej chwili, aż ten ostygnie. Dlaczego to takie ważne? Majstrowanie w pobliżu rozgrzanego silnika nigdy nie jest dobrym pomysłem, szczególnie gdy musisz skupić się na uważaniu na inne rzeczy.

Kiedy silnik jest już zimny, wyłącz koniecznie wszelkie odbiorniki prądu z akumulatora. Teraz możesz wreszcie podnieść maskę i przystąpić do odłączania baterii. I tu najważniejsza uwaga – odłączanie akumulatora zaczynaj zawsze od bieguna ujemnego! Po zdjęciu klemy ujemnej, możesz już zupełnie odprężony przystąpić do odłączania bieguna dodatniego i – jeśli taki jest Twój cel – wyciągania baterii z auta.

W jakiej kolejności podłączać akumulator?

Przy podłączaniu akumulatora obowiązuje procedura odwrotna. Tu również najważniejsze jest przede wszystkim to, aby rozpocząć od podłączenia bieguna dodatniego, a dopiero później założyć klemę ujemną. Następnie możesz na powrót włączyć wszystkie odbiorniki prądu i przetestować, czy akumulator działa poprawnie. Zanim jednak podłączysz akumulator, powinieneś w pierwszej kolejności oczyścić dokładnie obie klemy, wyczyścić podstawę mocowania baterii, a następnie wszystko dobrze osuszyć. Brud często przyczynia się do mniejszej sprawności przewodzenia prądu i spadku wydajności akumulatora.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. świetny tekst! W prosty i zrozumiały sposób opisuje całą procedurę związaną z odpinaniem i ponownym podpinaniem akumulatora w samochodzie – czynność wydawać może się prosta, a odwrotna kolejność odpinania klem może narobić lekkiego „kuku”. Warto też po odpięciu klem zabezpieczyć je jakimś kawałkiem szmatki, który odizoluje je od metalowych części samochodu, zanim na miejsce wróci akumulator.

  Odpowiedz

 2. Janek z II b 29/11/2019 o 12:37

  Zawsze od ujemnego a dlaczego ? Przypomnę – są auta z plusem prądowym, ale s@ z minusem prądowym. Więc pytanie jak na wstępie 🙂

  Odpowiedz

 3. Fajnie wszystko wyjaśnione. Wydaje się, że procedura odłączenia i podłączenia akumulatora to nic trudnego, jednak kazdy może się pomylić, szczególnie gdy robi się to pierwszy raz, a niewiedza kosztuje.. Pomyłki mogą być bardzo niebezpieczne.

  Odpowiedz

 4. Dokładnie, opanować powinien każdy, ale jakoś dotąd nie miałam okazji się tego nauczyć 🙂 Dzięki za ten przejrzysty instruktaż, myślę, że teraz w razie czego będę już wiedziała co jak należy podpiąć.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.