Aplikacja mobilna Ucando

Czy myjąc auto pamiętasz również o uszczelkach? Przede wszystkim chodzi tu o uszczelki w drzwiach samochodu, które ze względu na swoją długość i rozmiar wymagają szczególnej troski. W ich przypadku samo mycie nie wystarczy. Aby uszczelki te mogły Ci posłużyć bezproblemowo przez kilka lub nawet kilkanaście lat, będziesz musiał je odpowiednio konserwować. I to z właściwą regularnością. Dlaczego?

Kupuj uszczelki samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

W jakim celu konserwuje się uszczelki w drzwiach samochodu?

Uszczelki drzwi samochodowych wykonywane są zwykle ze specjalnej mieszanki gumowej, która nieraz swoim wyglądem i konsystencją przypomina piankę. Jak każdy element gumowy w samochodzie (i nie tylko) uszczelki te z czasem zaczynają tracić swoje pierwotne właściwości. Pod wpływem słońca, temperatury, wilgoci i kontaktu z powietrzem zaczynają twardnieć, pękać i parcieć. Do czego to prowadzi?

Stara, niezadbana i źle lub w ogóle nie konserwowana uszczelka w drzwiach samochodowych zaczyna po jakimś czasie:

 • przymarzać,
 • przepuszczać wilgoć i zimne powietrze do wnętrza kabiny (tą samą drogą z kabiny ucieka z kolei zimą ciepłe powietrze, wychładzając momentalnie całe auto),
 • powodować świsty i gwizdy przy szybkiej jeździe.

Wszystkie te zjawiska są efektem braku konserwacji i z czasem prowadzą do konieczności wymiany uszczelek. Jednak temu całkiem niekiedy sporemu wydatkowi można zaradzić zwykłą profilaktyką, czyli regularnym czyszczeniem i konserwacją uszczelek drzwi w samochodzie. Czego będziesz do tego potrzebował?

Czego będziesz potrzebował do czyszczenia i konserwacji uszczelek drzwi w swoim aucie?

Czyszczenie i konserwacja uszczelki drzwi samochodowych są bardzo proste, choć wymagają pewnej uwagi i solidnego wykonania. Do przeprowadzenia całej tej „operacji” niezbędne będą:

 • gumowe rękawiczki,
 • samochodowy płyn czyszczący ogólnego zastosowania,
 • silikon (w sprayu lub w sztyfcie),
 • niewielki pędzelek (do czyszczenia uszczelek),
 • szmatka (najlepiej z mikrofibry).

Zarówno płyn czyszczący, jak i silikon do uszczelek znajdziesz w ofercie naszego sklepu Ucando.pl.

Pamiętaj również, że wybór pomiędzy silikonem w sprayu a silikonem w sztyfcie wpłynie na metodę nakładania, a to przekłada się na ewentualną konieczność czyszczenia drzwi (po silikonie w sprayu) lub na problemy z dokładnym nasmarowaniem wnętrza uszczelki (silikon w sztyfcie). Rozwiązaniem idealnym będzie użycie silikonu z oboma typami aplikatorów.

Jak należy prawidłowo dbać o uszczelki w samochodzie?

Właściwie przeprowadzona konserwacja uszczelek drzwi w samochodzie musi zostać poprzedzona dokładnym ich umyciem. W tym celu użyj płynu czyszczącego ogólnego przeznaczenia (nie używaj nic agresywnego i zagęszczonego) i pędzelka. Zmoczonym w płynie pędzelkiem przeczyść dokładnie każdą uszczelkę na całej jej długości, a następnie przetrzyj szmatką. Dopiero na tak przygotowana powierzchnię możesz nakładać silikon.

Jeśli konserwujesz uszczelki w swoim aucie regularnie, wystarczy, że nałożysz jedną warstwę silikonu raz na jakiś czas. Jeśli jednak nie robiłeś tego od dawna lub wcale, do odpowiedniego zabezpieczenia uszczelki będziesz potrzebował kilku warstw nałożonych jedna na drugą w odstępach niezbędnych do przeschnięcia preparatu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. Już sam tytuł „mniej … doświadczonych kierowców” zachęcił do czytania 😀 Szczerze przyznam, że jakoś nie kojarzę żeby mój ojciec kiedykolwiek przykładał szczególną uwagę do czyszczenia i żeby silikonował uszczelki. Dlatego tym bardziej dziękuję za Wasze artykuły, dzięki którym moje pierwsze auto pewnością dłużej będzie sprawniejsze.

  Odpowiedz

 2. Właśnie z tego co widzę to niewielu kierowców dba o uszczelki w swoich samochodach. Ja jakiś tydzień temu przetarłem uszczelki specjalnym preparatem i wyglądają super, jakby były cały czas mokre. Warto o nie dbać, by w zimie nie przymarzały, nie przepuszczały wilgoci oraz zimnego powietrza. Ja robię to regularnie i polecam przeprowadzanie takich zabiegów innym właścicielom pojazdów

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *