Aplikacja mobilna Ucando

Dym papierosowy bardzo szybko przesiąka skórę, włosy i ubrania człowieka. Podobnie jest w przypadku samochodu palacza, który w równie ekspresowym tempie nabiera charakterystycznego „aromatu”. Nie będziemy nikogo pouczać o szkodliwości palenia nikotyny i wpływu substancji smolistych na organizm człowieka. Skupimy się na tym, jak skutecznie i szybko pozbyć się wszelkich śladów papierosów z samochodu.

  • Pozbycie się z samochodu zapachu dymu z papierosów jest możliwe, jednak wymaga sporego nakładu pracy oraz pieniędzy.
  • Konieczne jest m.in. wypranie wszystkich powierzchni tapicerowanych.
  • Nieodzowne jest również czyszczenie twardych powierzchni z plastiku i szkła.
  • Najskuteczniejszą metodą jest ozonowanie.
  • Zastosowanie wyłącznie różnego rodzaju perfum samochodowych czy też popularnych drzewek zapachowych jest nieskuteczne na dłuższa metę – dym papierosowy wsiąka w materiały, nie da się go niczym „zamaskować”.  

Nieprzyjemny zapach, który pozostaje

Wchłanianiu się dymu papierosowego sprzyja bez wątpienia to, z jakich materiałów wykonane jest wnętrze auta (gąbki foteli, tapicerka, wykładzina na podłodze czy podsufitka). Dym z papierosa ma nie tylko intensywny, ale też wyjątkowo trwały zapach, a wnętrze auta dodatkowo doskonale go „zachowuje” na długi czas. Skuteczne pozbycie się śladów długotrwałego palenia w samochodzie nie jest ani łatwe, ani tanie. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza szykując samochód do sprzedaży.

Profesjonalne czyszczenie wnętrza

Oczywiście można samodzielnie spróbować samodzielnie wyczyścić tapicerkę samochodową, jednak prawdopodobnie usuniemy w ten sposób jedynie niewielką część śladów i uciążliwego zapachu dymu papierosowego z wnętrza. Pranie gąbki foteli, podsufitki i wykładziny warto więc powierzyć profesjonalistom, dysponującym opryskiwaczami ciśnieniowymi, odkurzaczami piorącymi czy też specjalistycznymi detergentami. Pranie na własną rękę może spowodować, że na tapicerce samochodowej pozostaną nieestetyczne zacieki. Niestety, takie profesjonalne pranie swoje kosztuje.

Ozonowanie wnętrza

Skuteczną i trwałą, ale równocześnie również droższą metodą od profesjonalnego prania tapicerki jest ozonowania wnętrza auta. Polega to na wprowadzaniu do kabiny samochodu wężyka z ozonatora, doprowadzającego ozon (alotropową odmianę tlenu) do środka, który rozbija nieprzyjemne zapachy na poziomie molekularnym. Ozonowanie na trwałe usuwa woń tytoniu i innych nieprzyjemnych zapachów, które przez lata przesiąkły wnętrze auta. Po zakończeniu ozonowania konieczne jest wywietrzenie pojazdu. Na pytanie o to, jak skutecznie usunąć zapach papierosów z samochodu – odpowiedź brzmi ozonowania.

Perfumy samochodowe

Perfumy samochodowe, zapachowe zawieszki czy wkładki na kratki nawiewu nie jest sposobem na trwałe usunięcie śladów palenia papierosów w aucie. Perfumowanie wnętrza nie usuwa zapachu tytoniu, tylko w niewielkim stopniu go maskuje. Perfumy samochodowe najlepiej sprawdzają jako środki do zapewnienia ładnego zapachu w samochodzie, a nie do usuwania nieprzyjemnych woni.

Pochłaniacze i neutralizatory zapachów

Pochłaniacz brzydkich zapachów w samochodzie to dobry pomysł. Można, oczywiście, zakupić takie urządzenie w sklepie. Można również skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów, jak np. umieszczenie w samochodzie kilku płóciennych woreczków wypełnionych ziarnami kawy (można je włożyć w zagłębienia foteli lub położyć na tylnej półce auta). Warto także co kilka dni użyć neutralizatora powietrza w spreju lub pozostawić na noc w samochodzie miseczkę wypełnioną octem winnym z kilkoma kroplami eterycznego olejku grejpfrutowego.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Martyna Jędruch

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.