Aplikacja mobilna Ucando

Co jest niezbędne do tego, aby zwykły garaż zamienić w przydomowy, w pełni profesjonalny warsztat samochodowy? Z pewnością niezbędna jest odpowiednia ilość miejsca, określone rozwiązania architektoniczne, urządzenia oraz zestaw najważniejszych narzędzi. Co jeszcze? Światło! Nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek warsztatu, nie tylko samochodowego, bez odpowiedniego oświetlenia. A z oświetleniem tym wielu początkujących mechaników ma naprawdę sporo problemów. Dlaczego?

Jak zaprojektować oświetlenie stałe swojego warsztatu samochodowego? Jakich źródeł światła warto użyć, o jakiej barwie, mocy i sile?

Lampa inspekcyjna UV, 10W+UV, 1000 Lm ROOKS

Lampa inspekcyjna UV, 10W+UV, 1000 Lm ROOKS

Podstawą systemu oświetlenia każdego warsztatu samochodowego jest oświetlenie stałe, czyli montowany na suficie, czasem i na ścianach, zespół lamp określonego typu oraz mocy, które czerpią energię elektryczną prosto z warsztatowej instalacji, oświetlając miejsce pracy mechanika. W oświetleniu stałym ważny jest cały szereg czynników decydujących o jego efektywności, w tym m.in.:

  • ilość i rozmieszczenie lamp – ich rozkład warto jest dobrze przemyśleć i zaprojektować na papierze, zanim zabierzesz się za kupno i instalację opraw, ponieważ będzie to miało wpływ na komfort, efektywność i bezpieczeństwo Twojej pracy w przydomowy warsztacie;
  • rodzaj źródeł światła – pomijając energochłonne żarówki, zasadniczo masz obecnie do wyboru klasyczne świetlówki, świetlówki LED oraz najnowocześniejsze zintegrowane panele LED.

Przy wyborze każdego źródła światła do swojego garażu koniecznie musisz uwzględnić takie jego cechy, jak poziom zużycia energii (waty), faktyczną ilość otrzymywanego światła (lumeny) oraz jego barwę (kelwiny). Eksperci zalecają, aby we wszelkich warsztatach stawiać na światło o dużej sile i jak najpełniej odwzorowujące barwę naturalnego światła dziennego (ok. 4000-5000 kelwinów).

Do czego służy oświetlenie dodatkowe warsztatu samochodowego? Jakie lampy składają się na to oświetlenie i w jaki sposób należy ich używać?

Lampa czołowa xm-l2 cree 10 W YATO

Lampa czołowa xm-l2 cree 10 W YATO

Tam, gdzie stałe oświetlenie warsztatowe okazuje się nie spełniać w pełni Twoich wymagań lub gdzie potrzebujesz wsparcia w miejscach, do których emitowane przez nie światło nie ma prawa dotrzeć, konieczne jest użycie warsztatowego oświetlenia dodatkowego, na które składają się:

  • lampy warsztatowe – przenośne, przewodowe i bezprzewodowe źródła światła o zastosowaniu uniwersalnym lub bardzo specjalistycznym (np. lampa inspekcyjna lakiernicza);
  • latarki i lampki – przenośne, bezprzewodowe, w pełni mobilne i łatwe do przenoszenia urządzenia o zwykle niewielkiej wadze i małych gabarytach, umożliwiające doświetlenie tych elementów samochodu, do których większe źródła światła nie są w stanie dotrzeć.

Oświetlenie dodatkowe warsztatu nigdy nie może być oświetleniem głównym, jednak w określonych okolicznościach i przy właściwym doborze sprzętu jest je w stanie skutecznie na jakiś czas zastąpić. Wystarczy kilka prawidłowo rozmieszczonych lamp roboczych LED wspomaganych przez lampy warsztatowe dedykowane konkretnym sposobom użycia (np. przez lampę warsztatową pod maskę). Odpowiednie do tego lampy i latarki znajdziesz oczywiście u nas – na Ucando.pl.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *