Polerowanie szyby w samochodzie to skuteczny sposób na to, by pozbyć się z jej powierzchni zarysowań i zadrapań. Nie jest to jednak czynność istotna jedynie ze względów estetycznych. Widoczne na szkle rysy mogą powodować załamywanie się światła, które podczas jazdy oślepia kierowcę i stwarza poważne niebezpieczeństwo na drodze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak polerować szybę samochodową w domowych warunkach, aby tego uniknąć.
Kiedy warto polerować szybę w samochodzie?
Szyba w samochodzie narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia, a jednymi z najczęstszych są zarysowania i zadrapania spowodowane np. brudem znajdującym się na wycieraczkach lub nieodpowiednim usuwaniem lodu w zimie. Na jej powierzchni mogą także znajdować się mikropęknięcia, które są wynikiem uderzających w nią kamyczków.
Tego rodzaju uszkodzenia nie są jednak na tyle poważne, aby zachodziła konieczność wymiany całej szyby. Dlatego wielu kierowców stawia na rozwiązanie tańsze i prostsze, czyli polerowanie. Można wykonać je w domu, przy użyciu dostępnych akcesoriów i środków lub udać się do warsztatu i zlecić to fachowcom.
Dlaczego jest to ważne? Szyba samochodowa, na której znajdują się liczne rysy, staje się utrudnieniem podczas jazdy – szczególnie po zmroku. Zadrapania na jej powierzchni odbijają światło np. latarni czy samochodów z naprzeciwka, co oślepia kierowcę i stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego jeśli zauważyłeś, że na Twojej szybkie jest wiele drobnych uszkodzeń, powinieneś je zlikwidować. Z czasem, nawet niewielkie zarysowania mogą się pogłębić i utrudnić Ci jazdę.
Jak polerować szybę samochodową?
Do polerowania szyby samochodowej możesz wykorzystać dostępne w sklepach zestawy do polerowania. Znajdziesz w nich specjalne środki i akcesoria np. ściereczkę, dwutlenek ceru oraz filcową nakładkę, którą założysz na polerkę.
Uwaga: Niektórzy wykorzystują do polerowania wiertarkę, jednak ze względu na zbyt duże obroty może ona uszkodzić powierzchnię szyby. Najlepiej użyć do tego urządzenia przeznaczonego typowo do polerowania.
Przygotowanie do polerowania
- Najpierw dokładnie wyczyść całą szybę, aby nie pozostawić na niej brudu. Nawet kilka drobinek na powierzchni szkła może go zarysować podczas polerowania. Zmyj warstwę brudu wodą, a następnie wyczyść ją płynem do szyb przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Jeśli za pierwszym razem na szkle widoczne będą zabrudzenia – powtarzaj tę czynność do skutku.
- Po wyczyszczeniu odtłuść szybę alkoholem i przetrzyj ją do sucha.
- Zabezpiecz taśmą uszczelki oraz plastikowe elementy, aby uniknąć zabrudzenia ich pastą polerską.
- Przygotuj pastę polerską. W tym celu zmieszaj dwutlenek ceru w proszku z wodą w proporcji 1:1, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Sprawdź, czy mieszanka nie posiada żadnych grudek.
Polerowanie szyby krok po kroku
- Na maszynę polerską załóż filcowy krążek i ustaw jej prędkość na ok. 500 obrotów na minutę. Możesz lekko zwilżyć jego powierzchnię wodą.
- Nałóż pastę na polerkę i rozpocznij polerowanie. Najlepiej robić to małymi okrężnymi ruchami w różnych kierunkach. Unikaj przytrzymywania polerki w jednym miejscu przez długi czas – może to spowodować powstanie efektu soczewki na szkle.
- Cały proces powinien trwać około 1-2 godziny. W międzyczasie zwracaj uwagę na to, czy pasta polerska nie jest zbyt sucha. Jeśli zauważysz jej wysychanie, spryskaj ją delikatnie wodą, aby uniknąć przegrzania szyby.
- Podczas polerowania uzupełniaj pastę polerską i sprawdzaj, czy na filcowej nakładce nie zbierają się grudki, które mogą porysować szkło.
- Po zakończeniu polerowania zetrzyj ściereczką pozostałości pasty, odklej taśmę i ponownie umyj szybę.
Efekty polerowania rys na szybie samochodowej
Polerowanie rys na szybie samochodowej najskuteczniej zadziała na małe i średnie uszkodzenia. Nie zawsze jednak pozwoli na całkowite usunięcie wszystkich widocznych zarysowań. Głębokie rysy, które są wyczuwalne pod palcem, mogą nadal pozostać na szybie, będą jednak o wiele mniej widoczne niż wcześniej. Efektem polerowania jest odnowiona szyba, która nie stanowi utrudnienia dla kierowcy w czasie jazdy.