Aplikacja mobilna Ucando

Polerowanie szyby w samochodzie to skuteczny sposób na to, by pozbyć się z jej powierzchni zarysowań i zadrapań. Nie jest to jednak czynność istotna jedynie ze względów estetycznych. Widoczne na szkle rysy mogą powodować załamywanie się światła, które podczas jazdy oślepia kierowcę i stwarza poważne niebezpieczeństwo na drodze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak polerować szybę samochodową w domowych warunkach, aby tego uniknąć.    

Kiedy warto polerować szybę w samochodzie?

Szyba w samochodzie narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia, a jednymi z najczęstszych są zarysowania i zadrapania spowodowane np. brudem znajdującym się na wycieraczkach lub nieodpowiednim usuwaniem lodu w zimie. Na jej powierzchni mogą także znajdować się mikropęknięcia, które są wynikiem uderzających w nią kamyczków.

Tego rodzaju uszkodzenia nie są jednak na tyle poważne, aby zachodziła konieczność wymiany całej szyby. Dlatego wielu kierowców stawia na rozwiązanie tańsze i prostsze, czyli polerowanie. Można wykonać je w domu, przy użyciu dostępnych akcesoriów i środków lub udać się do warsztatu i zlecić to fachowcom. 

Dlaczego jest to ważne? Szyba samochodowa, na której znajdują się liczne rysy, staje się utrudnieniem podczas jazdy – szczególnie po zmroku. Zadrapania na jej powierzchni odbijają światło np. latarni czy samochodów z naprzeciwka, co oślepia kierowcę i stwarza zagrożenie na drodze. Dlatego jeśli zauważyłeś, że na Twojej szybkie jest wiele drobnych uszkodzeń, powinieneś je zlikwidować. Z czasem, nawet niewielkie zarysowania mogą się pogłębić i utrudnić Ci jazdę.

Jak polerować szybę samochodową?

Do polerowania szyby samochodowej możesz wykorzystać dostępne w sklepach zestawy do polerowania. Znajdziesz w nich specjalne środki i akcesoria np. ściereczkę, dwutlenek ceru oraz filcową nakładkę, którą założysz na polerkę.

Uwaga: Niektórzy wykorzystują do polerowania wiertarkę, jednak ze względu na zbyt duże obroty może ona uszkodzić powierzchnię szyby. Najlepiej użyć do tego urządzenia przeznaczonego typowo do polerowania.

Przygotowanie do polerowania

  1. Najpierw dokładnie wyczyść całą szybę, aby nie pozostawić na niej brudu. Nawet kilka drobinek na powierzchni szkła może go zarysować podczas polerowania. Zmyj warstwę brudu wodą, a następnie wyczyść ją płynem do szyb przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Jeśli za pierwszym razem na szkle widoczne będą zabrudzenia – powtarzaj tę czynność do skutku.
  2. Po wyczyszczeniu odtłuść szybę alkoholem i przetrzyj ją do sucha.
  3. Zabezpiecz taśmą uszczelki oraz plastikowe elementy, aby uniknąć zabrudzenia ich pastą polerską.
  4. Przygotuj pastę polerską. W tym celu zmieszaj dwutlenek ceru w proszku z wodą w proporcji 1:1, aby uzyskać gęstą zawiesinę. Sprawdź, czy mieszanka nie posiada żadnych grudek.

Polerowanie szyby krok po kroku

  1. Na maszynę polerską załóż filcowy krążek i ustaw jej prędkość na ok. 500 obrotów na minutę. Możesz lekko zwilżyć jego powierzchnię wodą.
  2. Nałóż pastę na polerkę i rozpocznij polerowanie. Najlepiej robić to małymi okrężnymi ruchami w różnych kierunkach. Unikaj przytrzymywania polerki w jednym miejscu przez długi czas – może to spowodować powstanie efektu soczewki na szkle.
  3. Cały proces powinien trwać około 1-2 godziny. W międzyczasie zwracaj uwagę na to, czy pasta polerska nie jest zbyt sucha. Jeśli zauważysz jej wysychanie, spryskaj ją delikatnie wodą, aby uniknąć przegrzania szyby.
  4. Podczas polerowania uzupełniaj pastę polerską i sprawdzaj, czy na filcowej nakładce nie zbierają się grudki, które mogą porysować szkło.
  5. Po zakończeniu polerowania zetrzyj ściereczką pozostałości pasty, odklej taśmę i ponownie umyj szybę. 

Efekty polerowania rys na szybie samochodowej

Polerowanie rys na szybie samochodowej najskuteczniej zadziała na małe i średnie uszkodzenia. Nie zawsze jednak pozwoli na całkowite usunięcie wszystkich widocznych zarysowań. Głębokie rysy, które są wyczuwalne pod palcem, mogą nadal pozostać na szybie, będą jednak o wiele mniej widoczne niż wcześniej. Efektem polerowania jest odnowiona szyba, która nie stanowi utrudnienia dla kierowcy w czasie jazdy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.