Będąc właścicielem samochodu, musimy być gotowi na wiele sytuacji, które mogą nas zaskoczyć, jedną z nich jest moment, kiedy po wejściu do pojazdu i przekręceniu kluczyka, zamiast oczekiwanego odgłosu uruchamianego silnika, nie usłyszmy nic. Jeżeli do tej pory samochód działał sprawnie, najprawdopodobniej będzie to oznaczało problem z akumulatorem. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązań jest kilka, od wezwania pomocy drogowej, przez próbę uruchomienia samochodu za pomocą kabli i drugiego samochodu, aż po podpięcie akumulatora do prostownika. To, co zrobimy, zależy przede wszystkim od naszej wiedzy, kompetencji oraz wyposażenia naszego garażu.

Prostownik samochodowy – dlaczego warto go mieć?

Posiadanie prostownika samochodowego jest naprawdę pomocne, zwłaszcza kiedy na co dzień pokonujemy raczej krótkie trasy i to nie codziennie. Podczas dłuższej jazdy samochodem akumulator ładuje się w trakcie jazdy, jednak musi mieć na to wystarczającą ilość czasu, w przeciwnym razie może przyjść moment, w którym odmówi współpracy. Aby rozładować akumulator, zwłaszcza ten, który pracuje w samochodzie już kilka lat, wystarczy czasem tylko zostawić włączone radio czy zapalone światełko w środku samochodu. W każdej z tych sytuacji, posiadanie prostownika samochodowego może w miarę szybko i skutecznie „ożywić” nasz pojazd.

Jak wybrać skuteczny i bezpieczny prostownik samochodowy ?

W ofercie sklepów motoryzacyjnych możemy spotkać ogromny wybór prostowników, które różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale tez mechanizmem działania i mocą. Ze względu na budowę, prostowniki dzielimy na:

 • standardowe – działające w oparciu o transformator
 • mikroprocesorowe – w których obecność mikroprocesora zwiększa bezpieczeństwo akumulatora i chroni go przed złym podłączeniem klemów
 • trakcyjne – dedykowane do ładowani dużych, prądożernych urządzeń, takich ka wózki widłowe czy auta elektryczne
 • impulsowe – małe, lekkie i efektywne

Wybierając prostownik, trzeba dobrać go do rodzaju swojego akumulatora – może być on żelowy lub kwasowo-ołowiany. Trzeba też zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 • prąd ładowania – wartość skutecznego prądu ładowania powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Jeśli źle dobierzemy akumulator, zamiast kilka godzin, może ładować się nawet kilka dni.
 • napięcie wyjściowe – koniecznie powinno być równe napięciu w akumulatorze
 • dodatkowe funkcje oraz wyposażenie – niektórzy producenci oferują prostowniki wyposażone w amperomierz/woltomierz, wentylator, ekran LCD, stabilizator prądu i napięcia ładowania, funkcje BOOST, zabezpieczenia termiczne czy automatyczne odsiarczanie akumulatora.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

2 Komentarze

 1. Jak i kiedy – to super odpowiedzi na najważniejsze pytania! Rozładowany akumulator może przytrafić się każdemu. Zwłaszcza ostatnio, gdy pracując zdalnie i nie odwożąc dzieci do szkoły, używamy samochodów zdecydowanie rzadziej, a jak już siadamy za kółkiem to może przytrafić nam się przykra niespodzianka. Wówczas taki mini poradnik, na który szybko rzucimy okiem jest mega pomocny!

  Odpowiedz

 2. To, że warto mieć prostownik to chyba jasne gdy się ma samochód w domu. Przecież nigdy nie wiadomo czy i kiedy rozładuje nam się akumulator. Warto mieć również mały prostownik w samochodzie, kiedy w trasie bateria odmówi nam posłuszeństwa. Jego zakup zależny jest od posiadanego akumulatora, a dzięki takim poradnikom dobrze jest dowiedzieć się jaki będzie dla nas odpowiedni. Podstawa to odpowiednio dbać o akumulator, wówczas prostownik nie będzie potrzebny

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *