Będąc właścicielem samochodu, musimy być gotowi na wiele sytuacji, które mogą nas zaskoczyć, jedną z nich jest moment, kiedy po wejściu do pojazdu i przekręceniu kluczyka, zamiast oczekiwanego odgłosu uruchamianego silnika, nie usłyszmy nic. Jeżeli do tej pory samochód działał sprawnie, najprawdopodobniej będzie to oznaczało problem z akumulatorem. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązań jest kilka, od wezwania pomocy drogowej, przez próbę uruchomienia samochodu za pomocą kabli i drugiego samochodu, aż po podpięcie akumulatora do prostownika. To, co zrobimy, zależy przede wszystkim od naszej wiedzy, kompetencji oraz wyposażenia naszego garażu.

Prostownik samochodowy – dlaczego warto go mieć?

Posiadanie prostownika samochodowego jest naprawdę pomocne, zwłaszcza kiedy na co dzień pokonujemy raczej krótkie trasy i to nie codziennie. Podczas dłuższej jazdy samochodem akumulator ładuje się w trakcie jazdy, jednak musi mieć na to wystarczającą ilość czasu, w przeciwnym razie może przyjść moment, w którym odmówi współpracy. Aby rozładować akumulator, zwłaszcza ten, który pracuje w samochodzie już kilka lat, wystarczy czasem tylko zostawić włączone radio czy zapalone światełko w środku samochodu. W każdej z tych sytuacji, posiadanie prostownika samochodowego może w miarę szybko i skutecznie „ożywić” nasz pojazd.

Jak wybrać skuteczny i bezpieczny prostownik samochodowy ?

W ofercie sklepów motoryzacyjnych możemy spotkać ogromny wybór prostowników, które różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale tez mechanizmem działania i mocą. Ze względu na budowę, prostowniki dzielimy na:

  • standardowe – działające w oparciu o transformator
  • mikroprocesorowe – w których obecność mikroprocesora zwiększa bezpieczeństwo akumulatora i chroni go przed złym podłączeniem klemów
  • trakcyjne – dedykowane do ładowani dużych, prądożernych urządzeń, takich ka wózki widłowe czy auta elektryczne
  • impulsowe – małe, lekkie i efektywne

Wybierając prostownik, trzeba dobrać go do rodzaju swojego akumulatora – może być on żelowy lub kwasowo-ołowiany. Trzeba też zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • prąd ładowania – wartość skutecznego prądu ładowania powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Jeśli źle dobierzemy akumulator, zamiast kilka godzin, może ładować się nawet kilka dni.
  • napięcie wyjściowe – koniecznie powinno być równe napięciu w akumulatorze
  • dodatkowe funkcje oraz wyposażenie – niektórzy producenci oferują prostowniki wyposażone w amperomierz/woltomierz, wentylator, ekran LCD, stabilizator prądu i napięcia ładowania, funkcje BOOST, zabezpieczenia termiczne czy automatyczne odsiarczanie akumulatora.

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *