Aplikacja mobilna Ucando

Dobrze dobrane, ładne i wykonane z wysokiej jakości materiałów kołpaki bezsprzecznie podnoszą atrakcyjność wizualną samochodu. Dotyczy to zwłaszcza aut używanych, w których często zmęczone już stalowe felgi noszą liczne ślady użytkowania, a niejednokrotnie również ślady korozji. Jak dobrać kołpaki do samochodu, aby pasowały do felg i jednocześnie poprawiały zewnętrzny wygląd auta?

Kwestia wizualna zastosowania kołpaków w samochodzie jest niepodważalna. Ładny kołpak uatrakcyjni wygląd każdego pojazdu, bez względu na to, jak wiele sezonów ma za sobą i ile przejechanych kilometrów na liczniku. Nieważne jest również, czy będą to kołpaki założone na koła niebieskiego, czerwonego czy srebrnego auta. Dobrze prezentujący się kołpak zamaskuje wszelkie niedoskonałości felg, pojawiające się już po kilku latach systematycznej jazdy w zmiennych warunkach atmosferycznych.

„Założenie kołpaków jest obecnie najprostszym i najszybszym sposobem na poprawę wyglądu kół stalowych w samochodzie.”

Podstawowe funkcje kołpaków:

  • chronią felgi przed możliwymi uszkodzeniami
  • poprawiają wygląd zewnętrzny pojazdu
  • w niektórych przypadkach służą do chłodzenia hamulców auta

„Wielu kierowców uważa, że kołpaki poprawiają aerodynamikę samochodu, a tym samym zmniejszają zużycie paliwa. Kwestia dyskusyjna. Brak konkretnych badań na poparcie tej tezy.”

Dodatkową zaletą stosowania kołpaków jest praktyczna ochrona felgi oraz zacisków hamulcowych przed nadmiernym zabrudzeniem. Brud uliczny oraz sól, którą posypywane są zimą drogi, mają niszczycielski wpływ na żywotność układu hamulcowego oraz wygląd stalowych felg. Kołpaki odgrywają istotną rolę w walce z tymi negatywnymi czynnikami.

rozmiar kołapaka

Najważniejszy jest jednak rozmiar

Jak więc dobrać kołpaki, aby pasowały do samochodu? Przede wszystkim należy zacząć od dopasowania ich wielkości, a więc muszą być właściwie dobrane rozmiarem do zewnętrznej średnicy stalowej felgi.

W tym momencie najcenniejszą informacją dla nas jest średnica zewnętrzna felgi podawana w calach. W autach osobowych jest to zazwyczaj przedział od 13 do 18 cali. Informacja o średnicy felgi znajduje się na oponie znajdującej się na niej. Należy jej szukać na boku opony, a interesującą nas najbardziej informacją jest rozmiar, a więc liczba po literze „R”. Przykładowo, rozmiar opony 165/70 R13 informuje nas, że potrzebujemy kołpaków na felgę 13-calową.

„Oprócz dopasowania wielkością, istotne jest również odpowiednie dopasowanie kołpaków pod względem stylistycznym. Należy wziąć pod uwagę zarówno model, kolor, jak i kształt samochodu (rodzaj nadwozia).”

Mocowanie kołpaków – pręt i śruby

Przy doborze kołpaków ważny jest także sposób ich montażu do felgi. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest założony na kołpakach metalowy pręt, który na skutek właściwego docisku kołpaka do felgi stabilnie mocuje go do koła. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku niemal wszystkich klasycznych stalowych felg dostępnych na rynku.

Nieco droższe kołpaki mają zazwyczaj na wyposażeniu system mocujący do koła za pomocą śrub. W tym przypadku oprócz zewnętrznej średnicy felgi konieczne jest posiadanie informacji o liczbie i rozstawie śrub mocujących. Pierwszą informację można otrzymać licząc po prostu śruby na feldze. Z kolei drugą można uzyskać zaglądając do instrukcji pojazdu. Jest ona również podana, a raczej wybita na stalowej feldze. Często jednak wybite znaki na feldze są nieczytelne, zniszczone lub skorodowane. Wówczas jedynym źródłem informacji jest instrukcja lub bezpośredni kontakt z serwisem konkretnej marki samochodu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.