Samochód to przede wszystkim przedmiot użytkowy i jako taki ma przede wszystkim służyć właścicielowi długo i bezawaryjnie. Jednak zaniedbane nadwozie bardzo szybko staje się powodem większych rozterek – korozja jest bowiem równie zabójcza dla auta jak zajechany silnik.

Karoseria – efektowne blaszane pudło o które należy zadbać

Karoseria może być oczywiście traktowana wyłącznie w kategorii wizualnego detalu samochodu. Poza całą gama rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających ekonomię i/lub osiągi oraz bezpieczeństwo, projektanci wkładają dużo serca w efektowną stylistykę nadwozia. Aby jednak na długo zachować te walory, należy dbać o karoserię samochodu, poddając ją okresowej konserwacji oraz w porę usuwać wszelkie oznaki zużycia.

Parkuj w sposób przemyślany

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to gdzie i w jaki sposób parkujemy swoje auto. Unikanie zatłoczonych miejsc parkingowych jest trudne, ale warto przynajmniej tak ustawić własny samochód, by jak najmniej narażać się na ewentualne wgniecenia czy zarysowanie, spowodowane przez innego kierowcę.

Myj samochód samodzielnie

Myjnie automatyczne to duże udogodnienie i świetnie sprawdzają się do oczyszczenia podłoża z pozimowych naleciałości. Jednak częste wizyty w myjni automatycznej – choćby najnowocześniejszej, w dłuższej perspektywie przyczyniają się do mikrouszkodzeń lakieru. Dlatego bezpieczniej jest myć auto ręcznie.

Myj auto często, ale prawidłowo

Wbrew pozorom na bezdotykowej myjni można też uszkodzić samochód, nieumiejętnie wykonując poszczególne zabiegi. Zbyt mała odległość lancy z wodą może sprawić, że strumień pod ciśnieniem odspoi lakier z plastikowych zaślepek i obramowań okien. Może także uszkodzić uszczelki. Przy myciu ręcznym, po umyciu danego elementu gąbką lub rękawicą należy najpierw dokładnie wypłukać je w wodzie bez detergentu, aby ponownie móc ponownie nabrać wody z detergentem do mycia kolejnej części karoserii. W innym wypadku, resztki brudu czy soli roznoszone po kolejnych fragmentach karoserii zadziałają jak pumeks.

Woskowanie – używaj sprawdzonych preparatów

Woskowanie i polerowanie to nie tylko zabiegi sprawiające, że auto błyszczy w słońcu i łatwiej się go myje. Najważniejszą zaletą jest zabezpieczenie powłoki lakierniczej przed promieniowaniem UV i osiadaniem cząsteczek wody i brudu, które mogłyby uszkodzić karoserię. Należy wybierać sprawdzone preparaty do woskowania lakieru, bowiem tylko one gwarantują uzyskanie gładkiej, jednolitej powłoki, która utrzyma się nawet kilka tygodni. Polerowanie warto zlecić specjalistom, bowiem samodzielne nieumiejętne polerowanie nie przyniesie większych rezultatów, a nieprawidłowe użycie polerki mechanicznej może trwale uszkodzić lakier.

Okresowa konserwacja karoserii – najlepiej wiosną

W naszym skrajnie zmiennym klimacie szczególnie ważne jest coroczny przegląd zmian i ubytków w powłoce lakierniczej – zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny, kiedy to na karoserii zwłaszcza starszych aut pojawiają się nowe wykwity powstałe pod wpływem soli i piasku. Wszelkie głębokie zadrapania i ubytki należy niezwłocznie naprawić, zanim nieosłonięty kawałek blachy zacznie korodować. Wizyta u lakiernika pozwala drobiazgowo zadbać o najdrobniejsze niedoskonałości, przedłużając żywotność nadwozia i dając właścicielowi spokojna głowę.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

  1. Krzysztof 05/04/2019 o 12:37

    O karoserię samochodu trzeba dbać zwracając uwagę zarówno na pierwsze oznaki korozji, jak też zarysowania. Ja od czasu gdy na osiedlowym parkingu ktoś zarysował mi samochód zacząłem zapobiegać takim sytuacjom i parkuję w sprawdzonym miejscu. Auto myję samodzielnie z użyciem aktywnej piany, a od czasu do czasu woskuję samochód. Zadbane auto świadczy o człowieku i cieszy oko nie tylko nas, ale i naszych pasażerów bo takim samochodem aż chce się jechać

    Odpowiedz

  2. Przy dbaniu o karoserie warto także sprawdzać regularnie stan lakieru – czy nie ma gdzieś jakichś malutkich odprysków i czy nie pojawiają się bąble z rdzą. Warto w takich sytuacjach odpowiednio szybko reagować – korekta małego ubytku to kwestia groszowa, a przeżarty przez „rudą” element to często znacznie większe koszty.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *