Aplikacja mobilna Ucando

Wszelkiego rodzaju rozwiązania mające zabezpieczyć przed kradzieżą samochodu to coraz większy i doskonale rozwijający się rynek na całym świecie. Ponieważ amatorów cudzych aut nie brakuje, zarówno ich producenci, jak i użytkownicy starają się stosować najróżniejsze zabezpieczenia pozwalające uniknąć kradzieży. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest immobilizer, czyli niewielkie urządzenie blokujące start silnika. Czy warto w nie zainwestować?

Kupuj części samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Czym jest i jak działa immobilizer?

Segment zabezpieczeń samochodowych obejmuje cały szereg naprawdę różnorodnych rozwiązań. Wśród nich jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych zarówno przez producentów aut (jako wyposażenie fabryczne), jak i przez samych kierowców (montowane samodzielnie lub przez fachowców na zamówienie) jest immobilizer.

Immobilizer to urządzenie blokujące zapłon silnika, co ma uniemożliwić osobom niepowołanym uruchomienie samochodu. Za pomocą immobilizera blokowana jest najczęściej pompa paliwa lub zapłon jednostki napędowej. Immobilizer z wyglądu przypomina niewielki gadżet o dość prostej budowie, choć jego zaawansowanie technologiczne może być naprawdę spore. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim typem immobilizera mamy do czynienia. Bez względu jednak na jego generację, immobilizer składa się zazwyczaj z dwóch elementów:

 • z centrali – ta część immobilizera montowana jest w samochodzie, w kabinie pasażerskiej, choć sam sposób i miejsce montażu zależy od zastosowanej w tym urządzeniu technologii;
 • z transpondera – ten z kolei element odpowiada za przesyłanie sygnału do centrali i umożliwienie odpalenia samochodu. Tak jak sama centrala, również może mieć różny kształty i sposób działania.

Immobilizery od jakiegoś czasu stały się elementem fabrycznego wyposażenia wielu samochodów osobowych, jednak nadal dużą popularnością cieszą się również te, w które można zaopatrzyć się indywidualnie.

Wady i zalety immobilazera fabrycznego i montowanego indywidualnie

Fabryczne immobilizery to urządzenia zabezpieczające, montowane seryjnie w samochodach konkretnych marek i modeli. Ich najważniejsze zalety to:

 • cena – powinny być oferowane w ramach wyposażenia podstawowego, a więc teoretycznie bez dodatkowych kosztów,
 • dopasowanie do modelu – ich używanie nie wymaga żadnych przeróbek czy ingerencji w jakikolwiek system samochodu.

Fabryczne immobilizery mają jednak również swoje wady, o których naprawdę wart pamiąteć:

 • wada serii – każdy fabryczny immobilizer może zostać bardzo łatwo rozbrojony przez kogoś, kto poznał już schemat użytych w nim zabezpieczeń. Złamanie jednego, daje dostęp do wszystkich aut wyposażonych w taki właśnie immobilizer.

A jak wygląda to w przypadku immobilazerów montowanych indywidulanie przez kierowców? Ich wadami będą:

 • cena – trzeba je kupować oddzielnie i w przypadku tych najlepszych oznacza to całkiem spory wydatek,
 • instalacja – każdy taki immobilizer należy zamontować w samochodzie, co w niektórych przypadkach (zwłaszcza w immobilizerach starszych generacji) oznacza ingerencję w elektronikę samochodu.

A co z zaletami takich immobilizerów? Do nich na z całą pewnością należą:

 • skuteczność ochrony – złamanie tego typu zabezpieczeń jest niezwykle trudna, a czasem wręcz niemożliwe,
 • dopasowanie do oczekiwań kierowcy – możesz wybrać taki immobilizer, jaki najbardziej będzie Ci odpowiadał.

A czy warto inwestować w immobilizer? Jeśli urządzenie to będzie odpowiednio dobrane i zamontowane, nie powinno w żaden sposób zaszkodzić autu czy tez pozbawić Cię gwarancji, w zamian zaś otrzymasz pewność, że Twoje auto nigdzie bez Ciebie nie odjedzie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. To fakt, że jak ma się pecha i trafi na szajkę, która doskonale poznała typ immobilizera montowanego fabrycznie w Twojej marce samochodu, to takie rozwiązanie na niewiele się przyda. Niemniej jednak zawsze jest to jakieś zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli często podróżuje się po świecie i zostawia auto w różnych miejscach.

  Odpowiedz

 2. Immobilizer ma wiele zalet. Jest świetnym zabezpieczeniem przeciw kradzieży, gdyż złodziej nie będzie w stanie ukraść takiego samochodu bez użycia innego pojazdu lub specjalnego urządzenia, które służy do odczytu kodu karty klucza. System charakteryzuje się dużą niezawodnością, a jeśli zasilanie jest wyłączone, samochód się nie uruchomi, co utrudni złodziejowi kradzież pojazdu. Inaczej jest, gdy karta-klucz lub brelok z chipem zostanie zgubiony lub ukradziony, wtedy złodziej bez większych problemów może ukraść samochód. Tak czy inaczej immobilizer stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przeciw kradzieży naszego pojazdu i warto kupować samochody z takim wyposażeniem

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *