Agresywny styl jazdy, wypadki, sztuczki, czy wreszcie zwykła eksploatacja pojazdu sprawiają, iż kierowcy co pewien czas są zmuszeni do wymiany poszczególnych części samochodowych. Powstaje wtedy pytanie, gdzie najlepiej dokonać ich zakupu? Skąd mieć pewność, że dany element cechuje wysoka jakość?

Gdzie szukać części samochodowych?

Przynajmniej pozornie wybór miejsc, w których nabyć można rozmaite części samochodowe, jest bardzo duży. Oferują je przede wszystkim::

 • stacjonarne sklepy motoryzacyjne
 • serwisy samochodowe
 • sklepy internetowe

Stacjonarny sklep motoryzacyjny

W każdym mieście znajdują się sklepy motoryzacyjne. Są to zarówno wielkopowierzchniowe placówki samoobsługowe, jak i niewielkie sklepiki osiedlowe. Jeżeli klient poszukuje takich części jak wycieraczki czy lampy, z powodzeniem może zrobić udane zakupy w sklepie stacjonarnym. Jednak w przypadku większych remontów samochodu, zwykle asortyment takiego sklepu okazuje się niewystarczający. Często trudno jest znaleźć tarcze czy klocki hamulcowe dopasowane do marki samochodu, a ich sprowadzenie do sklepu oznacza wiele dni oczekiwania na produkt w zawyżonej cenie.

Części samochodowe z warsztatu

Przy wielu serwisach samochodowych funkcjonują niewielkie sklepy oferujące nowe, jak i używane części. Jeżeli akurat uda się znaleźć potrzebny element, zakupy w takim sklepie czasami mogą się okazać bardzo korzystne. Ponadto, dokonując zakupu w warsztacie, na miejscu można od razu załatwić kwestię wymiany danego podzespołu mechanicznego. Niestety, wybór asortymentu  w sklepach przy warsztatach jest przeważnie niewielki, jakość produktów wątpliwa, a ceny stosunkowo wysokie.

Wizyta w sklepie internetowym

Coraz więcej osób, zamiast wychodzić do sklepu, decyduje się zrobić zakupy przez internet. Z pewnością rozwiązanie to ma wiele zalet, do których należą:

 1. Dostępność do części niemal wszystkich marek – sklepy internetowe często współpracują z hurtowniami, które natychmiast po dokonaniu zamówienia wysyłają produkt bezpośrednio do klienta. Dzięki temu każdy produkt, który tylko znajduje się w hurtowni, jest również dostępny w sprzedaży.
 2. Atrakcyjne ceny – sklepy internetowe działają na zupełnie innych zasadach niż stacjonarne. Nie są zmuszone utrzymywać lokalu sklepowego, często nawet nie posiadają magazynów lub są one niewielkie. Tym samym koszt prowadzenia sklepu internetowego jest relatywnie niski, co pozwala również obniżyć marże oferowanych produktów.
 3. Oszczędność czasu – klient nie musi udawać się do sklepu, aby nabyć potrzebne części samochodowe. Wystarczy, że włączy komputer i dokona zamówienia. Tym samym zakupy w internecie pozwalają zaoszczędzić wiele czasu
 4. Wygoda – w celu odnalezienia danego produktu przeważnie wystarczy określić markę samochodu, model oraz typ części samochodowej, aby po chwili na stronie sklepu wyświetliła się zindywidualizowana oferta. Ponadto, nie trzeba również przejmować się kwestią przewozu produktów do domu lub warsztatu, gdyż spoczywa to na barkach sklepu.

Opublikowane przez Martyna Jędruch

 1. Faktycznie, ważne jest, żeby zamawiać części ze sprawdzonych źródeł. Ja osobiście zamawiam tylko w internetowych sklepach, ze względu na brak czasu na chodzenie po stacjonarnych sklepach i zamawianie w kilku punktach jednego zamówienia, bo zazwyczaj nie ma wszystkiego na stanie w jednym.

  Odpowiedz

 2. Również zamawiam części tylko ze sprawdzonych źródeł, np sklepów internetowych. Na aukcji niestety zdarzyło mi się już kupić podróbkę za niemałe pieniądze. Na szczęście w porę się zorientowałem i zwróciłem towar sprzedającemu.

  Odpowiedz

 3. Ja mam swój sprawdzony sklep stacjonarny w moim mieście, jednak gdy tam nie mają potrzebnych mi części to zamawiam w sklepie internetowym. Nigdy nie kupuję z nieznanych źródeł, a z tego co widzę to znajomi bez skrupułów wybierają tanie zamienniki

  Odpowiedz

 4. Ja zawsze pytam o możliwość nabycia tańszych zamienników

  Odpowiedz

 5. Najbezpieczniej jest zamawiać po prostu przez sklepy internetowe czy na popularnym serwisie aukcyjnym. Ma się wtedy pewność, że nie kupuje się kota w worku, a w razie jakby pojawiły się jakieś problemy to można bez problemu zwrócić część w ciągu 14 dni.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *