Filtr oleju to niewielki, często niedoceniany element, bez którego sprawna praca silnika staje się w końcu niemożliwa. Zatrzymuje on bowiem cząsteczki zanieczyszczające silnik, chroniąc go przed zniszczeniem. Jednak nie każdy filtr wykazuje taką samą skuteczność. Na rynku wiele jest dziś tanich, niskiej jakości filtrów, których skuteczność i wytrzymałość pozostawiają wiele do życzenia. Poniżej przedstawiono pokrótce kilku wysoko cenionych producentów filtrów oleju.

Bosch

Niezwykle popularny producent rozmaitych części samochodowych, ale też sprzętu AGD I RTV. Bosch to ogromne przedsiębiorstwo dbające o renomę, dlatego w ofercie producenta próżno szukać produktów niskiej jakości. Filtry oleju marki Bosch często wykorzystuje się w samochodach Volkswagena. Zwykle ich ceny są przystępne, oscylują w granicach od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych.

Mann Filter

Kolejny gigant, obecny na rynku od niemal 80 lat, podczas których firma zyskała znaczne uznanie wśród fachowców i kierowców. Ceny filtrów Mann Filter są podobne do tych, jakie proponuje Bosch. Chętnie wykorzystują je kierowcy niemieckich samochodów, takich jak BMW czy Opel.

Filtron

Opinie na temat filtrów marki Filtron są zróżnicowane. W poniższym rankingu znalazło się jednak miejsce dla tego producenta, ze względu na bardzo zadowalający stosunek ceny do jakości. Filtry tej marki nalezą bowiem do nieco niższej półki cenowej, mimo to wielu kierowców chwali sobie ich skuteczność oraz trwałość.

Knecht

Firma należy do grupy Mahle, działającej już od ok. 100 lat. Śmiało można stwierdzić, iż producent ten jest pionierem w tworzeniu skutecznych filtrów olejowych. Dzisiaj w ofercie filtrów marki Knecht znajdują się zarówno klasyczne modele puszkowe, jak i wkłady do filtrów montowanych w obudowie silnika. Doceniają je zarówno producenci samochodów, umieszczając filtry Knecht w nowych pojazdach, jak i kierowcy zadowoleni z ich działania.

Jak oceniać jakość filtrów oleju?

Kwestia wyboru dobrego producenta jest kluczowa, jednak każdy z nich posiada w swojej ofercie lepsze i gorsze filtry. Jakość filtra oleju określają następujące jego właściwości:

 • ilość bibuły filtracyjnej – jest to dobry, choć nie doskonały wskaźnik jakości filtra. Mniejsza ilość materiału filtracyjnego może oznaczać zastosowanie innowacyjnej technologii, a tym samym większą skuteczność filtra. Tak jest w przypadku filtrów marki Purflux. Oryginalna metoda zwijania bibuły sprawia, że pomimo jej niewielkiej ilości, powierzchnia filtracyjna jest bardzo duża.
 • rodzaj materiału filtracyjnego – dawniej stosowano papier, dzisiaj coraz częściej zastępowany przez skuteczniejsze i wydajniejsze tworzywa sztuczne.
 • blokada przepływu zwrotnego – istotna jest jej szczelność.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

4 Komentarze

 1. Ja zawsze stawiam na produkty od Filtrona z prostego powodu – bo jeszcze żaden nigdy mnie nie zawiódł. Ogólnie jest to dość niezawodny element, chociaż kolega miał przypadek gdzie filtr niedługo po wymianie stracił szczelność. Okazało się później że była to wada fabryczna.

  Odpowiedz

 2. Moje ulubione marki to Knecht i Filtron. Mają naprawdę długą żywotność, spokojnie dają radę od wymiany do wymiany.

  Odpowiedz

 3. Ja zawsze stosuje Filtron. Świetne maja produkty.

  Odpowiedz

 4. Na wymianie filtru oleju nie ma co oszczędzać – potem może się okazać, że doprowadzimy tym do jakichś poważniejszych usterek, których koszty będą już znacznie większe. Z lektury tego wpisu dowiedziałem się, na jakich producentów filtrów zwrócić uwagę przy kolejnej wymianie. Dzięki! 🙂

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *