Aplikacja mobilna Ucando
Jak szybko i w miarę precyzyjnie sprawdzić stan akumulatora?

Najlepszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu baterii samochodowej jest zmierzenie jej napięcia przy pomocy woltomierza lub multimetru.
Woltomierz można również podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Przy takiej operacji nie ma nawet potrzeby otwierania maski samochodu, a można w sposób dość precyzyjny ocenić stan naładowania akumulatora.

Uwaga!
Napięcie postojowe należy sprawdzać na stabilnym akumulatorze, najwcześniej pół godziny po zakończeniu jazdy. W przeciwnym wypadku pomiar może być zafałszowany.

Jaka jest zalecana wartość prądu ładowania baterii?

Aby bateria samochodowa była w stanie dostarczyć znamionową moc rozruchową, musi być ona w pełni naładowana. Zalecana wartość prądu ładowania wynosi 10 proc. pojemności znamionowej wyrażonej w amperogodzinach (np. akumulator o pojemności 4 Ah ładowany jest prądem o natężeniu 0,4 A [ampera]).
Przed zamontowaniem baterii w samochodzie warto najpierw sprawdzić, czy jest ona w pełni naładowana. Pamiętajmy, że:
nowy akumulator po aktywacji jest naładowany na poziomie około 80 proc.
– zaleca się jego doładowanie (odradzamy szybkie ładowanie)
– wszystkie niezbędne informacje na temat procedury ładowania można znaleźć w dołączonej do akumulatora instrukcji obsługi

Ile czasu powinno się ładować prostownikiem akumulator?

Aby szybko sprawdzić, ile ładuje się bateria samochodowa, można skorzystać z ogólnodostępnych „kalkulatorów czasu ładowania akumulatora”. Po wprowadzeniu podstawowych informacji wyliczają one, ile godzin potrzeba na ładowanie, aby bateria osiągnęła maksymalną wydajność.
Z reguły przyjmuje się jednak, że czas ładowania akumulatora z użyciem prostownika, wynosi średnio 10 – 12 godz. Tego czasu trzeba jednak pilnować korzystając z prostowników standardowych. W przypadku prostowników mikroprocesorowych urządzenie automatycznie przechodzi w tryb czuwania, bez przerwy kontrolując poziom naładowania baterii i w razie potrzeby dodatkowo ładuje akumulator.

Kiedy powinniśmy naładować akumulator?

Akumulator ładujemy zawsze, gdy dojdzie do usterki samochodowego układu ładowania, gdy przez przypadek rozładujemy akumulator lub pozostawimy w samochodzie włączone światła.
Nie wolno nigdy zostawiać rozładowanej baterii na mrozie, ponieważ znajdujący się w niej elektrolit może zamarznąć. Co ważne, częściowo rozładowany akumulator zamarznie szybciej niż bateria w pełni naładowana i sprawna technicznie.
Akumulator warto ładować zawsze, gdy odczuwalne jest pogorszenie jego działania, co jest szczególnie widoczne podczas uruchamiania silnika. Gdy nie mamy pewności co do sprawności baterii, warto poziom naładowania akumulatora sprawdzić poprzez pomiar napięcia prądu. W przypadku samochodowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych w pełni naładowany akumulator powinien dysponować napięciem na poziomie 12,7 V. Akumulator naładowany w 80 proc. będzie dysponował wartością 12,5 V, a naładowany zaledwie w połowie pokaże około 12 V. Wartość 10,8 V oznacza stan głębokiego rozładowania baterii.

Co to znaczy – „bezpieczny poziom rozładowania akumulatora”?

Bezpieczny poziom rozładowania oznacza osiągniecie bezpiecznego, głębokiego stopnia rozładowania bez uszczerbku dla żywotności akumulatora. Oczywiście każdy dostępny na rynku akumulator ma inną granicę bezpiecznej głębokości rozładowania, która zależy w głównej mierze od konkretnych parametrów oraz technologii wykonania danej baterii.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.