Aplikacja mobilna Ucando

Zasady działania systemu eCall

Wszystkie samochody homologowane od 1 kwietnia 2018 roku na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w automatyczny system powiadamiania służb ratunkowych o wypadku. System eCall pracuje w oparciu o umieszczoną w aucie kartę SIM (nie trzeba jej w żaden sposób aktywować) i działa w trybie ręcznym lub automatycznym.

Pomoc można wezwać naciskając guzik, ale w razie wypadku samochód sam łączy się z numerem 112 – wystarczy sygnał z czujników poduszek powietrznych. W obu przypadkach system automatycznie przekazuje wiele kluczowych informacji: położenie pojazdu i kierunek jazdy, liczbę pasażerów, numer VIN pojazdu czy rodzaj napędu. Jeśli nie uda się nawiązać rozmowy z uczestnikami zdarzenia, dyspozytor tak czy inaczej będzie miał wszystkie dane, niezbędne do zorganizowania akcji ratowniczej.

Ten system, obowiązkowy w samochodach osobowych i dostawczych do 3,5 tony, ma wydatnie skracać czas oczekiwania na pomoc. Nie zawsze można od razu powiadomić odpowiednie służby, a pierwsze minuty po wypadku są kluczowe dla zdrowia i życia poszkodowanych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

2 Komentarze

  1. Bardzo dobra ciekawostka! 🙂 Pozdrawiam

    Odpowiedz

  2. Świetna sprawa! W końcu pomyśleli trochę więcej o wzywaniu pomocy w nagłych przypadkach, a nie kolejnych 30 poduszkach powietrznych.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.