Aplikacja mobilna Ucando

Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat na płatnych odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA, tj. autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. System oparty jest na technologii określania pozycji pojazdu za pomocą pozycjonowania satelitarnego, a rejestracja w nim jest obowiązkowa.

Na jakich drogach obowiązuje e-TOLL?

Listę dróg objętych systemem e-TOLL można znaleźć na stronie etoll.gov.pl., co dla pojazdów powyżej 3,5 t oznacza 3700 km dróg, a dla lekkich, poniżej 3,5 t — 180 km autostrad.

Aby zostać użytkownikiem e-TOLL, należy zarejestrować się w nowym systemie i podać dane właściciela konta, kierowcy i pojazdu. Rejestracji można dokonać w online (wymagany jest profil zaufany), u dostawcy kart flotowych lub w sieci Miejsc Obsługi Klienta. Dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce procedura ta będzie znacznie łatwiejsza, gdyż dane pojazdu powinny być uzupełniane automatycznie na podstawie wpisu z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Kilka możliwości opłat dla klientów systemu e-TOLL

E-TOLL daje możliwość wyboru sposobu uiszczania opłat za przejazd drogami płatnymi. Pierwszą opcją jest aplikacja e-TOLL, ale ponieważ nie wszyscy korzystają z urządzeń mobilnych, istnieją inne sposoby na monitorowanie przejazdów i odpowiednie naliczanie opłat. Należą do nich:

 • Urządzenie OBU

Te dedykowane urządzenia będzie można kupić w jednym z punktów dystrybucji któregoś z operatorów OBU lub w specjalnych punktach e-TOLL do obsługi klienta. Profesjonalny system OBU może być zakupiony w postaci zaawansowanego terminala lub jako małe urządzenie zasilane przez zapalniczkę.

 • Urządzenie ZSL

ZSL, czyli Zewnętrzny System Lokalizacyjny to moduł GPS fizycznie zainstalowany w pojeździe i kompatybilny z aplikacją mobilną lub Internetowym Kontem Klienta (IKK). Urządzenie będzie można zakupić jako profesjonalny terminal dla zaawansowanych aplikacji lub jako wodoodporny tracker podłączany bezpośrednio do akumulatora.

 • Bilet przejazdowy

Bilet będzie można kupić na każdej stacji benzynowej. To najlepsza opcja dla osób, które nie chcą podawać danych osobowych. Bilet nie wymaga także udostępniania danych lokalizacyjnych.

Ważne! W dniu 29 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o VAT, która wprowadziła ulgę na zakup urządzeń OBU i ZSL. Koszty te można teraz odliczyć od dochodu, a koszty utrzymania, np. abonament za urządzenie, również podlegają odliczeniu. Wysokość ulgi zależy od liczby zarejestrowanych urządzeń, a maksymalna kwota na jeden pojazd wynosi 500 zł.

Jak doładować e-TOLL?

Płatności za e-TOLL można dokonać na dwa sposoby, za pomocą:

 1. Konta przedpłaconego

Konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty umożliwia automatycznie pobierane opłaty na podstawie gromadzonych danych lokalizacyjnych.

 1. Konta z odroczoną płatnością

W przypadku rachunku rozliczeniowego płatności okresowych z zabezpieczeniem, zabezpieczenie rachunku jest składane w momencie rejestracji w formie depozytu (wpłaty), gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub gwarancji strony trzeciej.

Dla każdego konta można zarejestrować kilka pojazdów. Co więcej, nawet duża firma może mieć jedno konto, na którym rejestrowana jest cała flota. Jest to duże ułatwienie, dlatego nowy system z pewnością zostanie doceniony zarówno przez firmy, jak i prywatnych użytkowników dróg.

Rejestracja e-TOLL – jak zrobić?

Rejestracja i utworzenie konta jest bardzo proste i można to zrobić:

 • online,
 • na stronie internetowej systemu e-TOLL,
 • przez e-urząd skarbowy,
 • osobiście w punkcie obsługi klienta e-TOLL,
 • za pośrednictwem wybranego operatora kart flotowych oferującego takie usługi.

Rejestracja w e-TOLL:

 1. Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu: aplikację mobilną, urządzenie pokładowe OBU lub ZSL.
 2. Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK).
 3. Podaj, dane osoby fizycznej lub firmy, która będzie uiszczała opłaty.
 4. Utwórz konto rozliczeniowe.
 5. Dodaj pojazd lub flotę pojazdów.
 6. Wybierz jeden z dwóch sposobów dokonania opłaty.
 7. Połącz urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL.

Wjeżdżając lub zjeżdżając z autostrady w punkcie poboru opłat, należy zwrócić uwagę na właściwy pas ruchu. Każdy z nich jest wyraźnie oznakowany, co ułatwia kierowcom opuszczenie płatnej drogi. Ponadto na stronie internetowej systemu e-TOLL dostępny jest kalkulator trasy, dzięki któremu kierowcy mogą z wyprzedzeniem sprawdzić, ile będzie ich kosztowało korzystanie z płatnych odcinków dróg.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Jeden komentarz

 1. Wyczerpujący materiał, teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, jak to wszystko działa 😉 Dla żadnego kierowcy opłata za autostradę nie jest miła, ale co zrobić. Takie czasy.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.