Aplikacja mobilna Ucando

Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika w naszym samochodzie. Bez niego części ruchome jednostki napędowej bardzo szybko ulegną zniszczeniu, co zmusi nas do konieczności wykonania drogiego remontu. Warto jednak wiedzieć, że olej może powiedzieć nam nieco więcej o kondycji naszego silnika. Każdy kierowca powinien przynajmniej raz na jakiś czas kontrolować jego poziom, a w razie jakichkolwiek widocznych ubytków, natychmiast na nie reagować. Przeważnie olej znika z naszego silnika przez różnego rodzaju wycieki, które dość łatwo można zauważyć, np. oglądając pojazd od spodu. Zdarzają się jednak przypadki, w których olej znika, a żaden wyciek nie jest widoczny. Jak interpretować taką sytuację? Na co warto zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo z naszego artykułu.

Ubytek oleju przy braku wycieku – jakie mogą być powody?

Jeśli zauważamy ubytki oleju, jego poziom sukcesywnie się obniża, a przy tym nie zaobserwowaliśmy żadnego widocznego wycieku, to istnieją dwa podstawowe powody takiego stanu rzeczy. Każdy z nich jest niestety uciążliwy i wymaga szybkiej ingerencji mechanika.

Często zdarza się, że silnik o dużym przebiegu traci swoją szczelność. W takiej sytuacji olej, przez nieszczelne pierścienie tłokowe, dostaje się do komory spalania, w której wraz z paliwem i powietrzem jest spalany. Taki problem dotyka zużytych jednostek napędowych, które wymagają kompleksowego remontu.

Drugim powodem znikania oleju z układu bez jednoczesnego wycieku może być przedostawanie się go do układu chłodzącego. Taki problem pojawia się w jednostkach, których uszczelka pod głowicą uległa uszkodzeniu. Czasem może to wynikać z przegrzania silnika, jego niewłaściwej eksploatacji lub zużycia.

Jak diagnozować powody ubytków oleju bez widocznego wycieku?

W przypadku spalania oleju objawy są często widoczne na pierwszy rzut oka. Warto zaobserwować, czy nasz samochód podczas jazdy nie pozostawia za sobą chmury lekko niebieskiego dymu o charakterystycznym zapachy. Dymienie pojawia się szczególnie podczas pracy na wysokich obrotach lub pod dużym obciążeniem. Ślady mogą być również widoczne w wydechu, który w takim przypadku będzie łapał znacznie więcej sadzy niż przy pracy dobrze działającego silnika.

Jeśli olej przedostaje się do płynu chłodniczego, to diagnozowanie będzie przebiegało nieco inaczej. Warto wtedy zajrzeć do zbiorniczka wyrównawczego płynu i sprawdzić, czy płyn nie jest tłusty, czy na jego powierzchni nie pojawiają się ślady oleju, a także czy jego poziom nie uległ podwyższeniu. Jeśli takie objawy wystąpią, to należy bezzwłocznie udać się do mechanika na wymianę uszczelki pod głowicą, co z dużym prawdopodobieństwem może rozwiązać nasz problem.

Co zrobić, kiedy znika olej?

Niezależnie od powodu znikania oleju należy jak najszybciej postarać się rozwiązać ten problem. Znikający olej silnikowy nie tylko wskazuje nam problemy z kondycją naszej jednostki, ale w przypadku przekroczenia jego minimalnego poziomu, spada ciśnienie, co z kolei może wywołać problemy z odpowiednim smarowaniem ruchomych elementów naszej jednostki napędowej. Jeśli więc zaobserwujemy znaczące ubytki oleju, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika, który pomoże nam we właściwym zdiagnozowaniu źródła problemu.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *