Problem eksploatacji samochodu rozpoczyna się wtedy, kiedy należy wymienić kosztowniejsze elementy pojazdu. Za takie można uznać z kolei rozrząd, który ma stosunkowo skomplikowany charakter i ciężko zdiagnozować jego zużycie a co więcej jego ewentualna naprawa bywa dosyć kosztowna.

Na wstępie należy zaznaczyć, że bez rozrządu w samochodzie praca silnika byłaby niemożliwa. Niestety element ten należy do części eksploatacyjnych samochodu, co oznacza, że z czasem wymaga wymiany. Kiedy wymienić rozrząd w Ford Focus 2? Jak zdiagnozować zbliżające się zużycie i co najważniejsze z oferty jakiego producenta skorzystać podczas zakupu nowego rozrządu do samochodu?

Skomplikowana naprawa rozrządu

Dosyć skomplikowana naprawa rozrządu sprawia, że warto potraktować ten podzespół z należytą troską. Tym bardziej, że awaria tego elementu potrafi unieruchomić samochód na długi czas i wymusić na kierowcy dosyć spore wydatki. Dlatego dobrze jest przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta względem okresowych wymian. Stosowną informację znajdziemy na karcie obsługi pojazdu.

Rozrząd oparty na łańcuchu

Łańcuch rozrządu stosuje się głównie w silnikach wysokoprężnych. Co prawda uznaje się, że łańcuch jest bezobsługowy i powinien wytrzymać cały żywot techniczny silnika, ale zdarza się, że dochodzi do przedwczesnej awarii i urwania łańcucha. Nadmierne zużycie łańcucha łatwo na szczęście zdiagnozować – hałas, który dobiega spod pokrywy napędu rozrządu.

Napęd rozrządu na pasku

W większości silników benzynowych napęd rozrządu opiera się na pasku. W takich samochodach (wiele wersji silnikowych Forda Focus 2), producent deklaruje przebieg, po którym należy dokonać serwisu układu i wymienić poszczególne elementy rozrządu. Do zaleceń producenta warto się dostosować, ponieważ awaria może zdarzyć się zupełnie niespodziewanie.

Nowy rozrząd do Ford Focus 2

W większości wersji silnikowych Forda Focus 2 zastosowano układ rozrządu napędzany paskiem. Którym producentom warto zaufać, kiedy zachodzi potrzeba wymiany? Do najczęściej polecanych i za najchętniej wybieranych należy uznać produkty marek Contitech, SKF oraz Bosch. Kompletny rozrząd do Ford Focus 2 od tych marek kupimy  w granicach 300 złotych.

Pamiętajmy, że rozrząd w każdym samochodzie jest jednym z najważniejszych podzespołów i bez wątpienia najważniejszym elementem silnika każdego auta, dlatego wymieniając jego poszczególne podzespoły, warto wybierać części samochodowe od renomowanych producentów. Tym bardziej, że wymiana rozrządu następuje stosunkowo rzadko, bo średnio co 120 tys. kilometrów.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Wymiana rozrządu tylko na porządnych podzespołach. Nie wymienia się go często dlatego nie warto oszczędzać bo np. zerwany pasek rozrządu to ogromne koszty remontu silnika. Przekonałem się o skutkach takiej awarii. Na szczęście było to bardzo stare auto 😉

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *