Na forach motoryzacyjnych, w poradnikach, a także przy okazji zwykłej rozmowy pomiędzy kierowcami można niejednokrotnie usłyszeć, że należy zawsze wybierać te najmłodsze akumulatory. Jeśli zaś bateria powstała 2-3 lata temu, to kupować jej już nie należy. Dlaczego? Co sprawia, że wszystkim tak bardzo zależy na akumulatorach z jak najpóźniejszą datą produkcji? Czy ma ona faktycznie aż tak duże znaczenie i – przede wszystkim – jak można ją samodzielnie odczytać?

Dlaczego data produkcji akumulatora ma tak duże znaczenie?

Na ogół przyzwyczailiśmy się do prostej zasady mówiącej o tym, że na przydatność lub też na ogólny stan dowolnej części samochodowej wpływa przede wszystkim proces jej eksploatacji. Nie ważne więc, ile lat ma dana część i kiedy powstała, ale jak długo była wykorzystywana. Zasada ta doskonale sprawdza się w przypadku praktycznie każdej części mechanicznej, jednak występują od niej pewne ważne wyjątki. Wyjątki te pokazują, że czas potrafi działać na daną część równie degradująco, jak sama jej eksploatacja. Tak dzieje się m. in. w przypadku opon, pasków rozrządu czy nawet sprzęgieł wiskotycznych, choć jeśli chodzi o popularne „wiskozy” to tu znaczenie ma nie tyle czas, co sposób ich przechowywania. I właśnie sprzęgła wiskotyczne najbliższe są temu, co dotyczy również akumulatorów samochodowych. Dlaczego?

Akumulatory starzeją się, lecz inaczej niż opony. 2-3 letni akumulator uważany jest już za stary i mniej sprawny niż nowa bateria samochodowa, ponieważ z czasem może w nim dojść do licznych zaburzeń w składzie elektrolitu lub uszkodzeń jego elementów wewnętrznych. Może, ale wcale nie musi. Nie czas bowiem dla akumulatorów jest tak naprawdę szkodliwy, ale nieprawidłowy sposób ich przechowywania. Jeśli o baterię dbano zgodnie z zasadami, 2-3 letni, a nawet i starszy akumulator jest w stanie osiągnąć co najmniej równie dobre parametry, jak akumulator nowy. Co najmniej, ponieważ zdarzają się przypadki, iż taka „stara” bateria wykazuje się lepszą sprawnością, niż akumulator wyprodukowany przed kilkoma miesiącami. Ponieważ jednak trudno polegać wyłącznie na wiedzy i dobrej woli sprzedawców (a z jednym i drugim bywa różnie), warto faktycznie przy zakupie akumulatora zwracać uwagę na to, kiedy został wyprodukowany. Jak możesz to sam sprawdzić?

Jak możesz samodzielnie sprawdzić, kiedy wyprodukowano dany akumulator?

Data produkcji każdego akumulatora musi być, zgodnie z prawem, umieszczona na jego obudowie. Zwykle w tym celu producenci używają specjalnych kodów – dłuższych lub krótszych – które informację tę zawierają. Problem w tym, że każdy producent nie dość, że umieszcza ten kod w innymi miejscu, to jeszcze na dodatek posługuje się własnym systemem kodów. Kierowca, który chciałby osobiście sprawdzić w sklepie stacjonarnym datę produkcji różnych modeli akumulatorów, musiałby w tym celu zaopatrzyć się w kilka rozbudowanych tabel (dostępnych np. na stronie producenta) i odcyfrowywać każdy kod z osobna.

Oczywiście, można i tak. Zamiast jednak biegać po sklepach z zadrukowanymi kartkami, możesz po prostu wejść na stronę sklepu Ucando.pl i zamówić dowolny akumulator. Nasze baterie samochodowe nie tylko przechowywane są zgodnie z odpowiednimi zasadami, ale też ich wiek nigdy nie przekracza pewnej ustalonej granicy.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *