Aplikacja mobilna Ucando

Wbrew pozorom, czyszczenie tapicerki samochodowej to skomplikowany proces, wymagający użycia odpowiednich technik oraz środków, w zależności od rodzaju wykończenia wnętrza auta. Czyszczenie tapicerki samochodowej to nie tylko kwestia estetyki, ale również zapewnienia sobie i innym odpowiedniego komfortu oraz higieny jazdy. Trudno czuć się dobrze w aucie, w którym jest po prostu brudno, a warto pamiętać, że w przeciętnym, mało zadbanym wnętrzu może znajdować się nawet 700 groźnych dla zdrowia ludzkiego drobnoustrojów. Dziś o czyszczeniu tapicerki, czyli jak i czym doprowadzić kabinę pasażerską do bezpiecznego stanu użytkowego.

Rodzaje tapicerek samochodowych

W współczesnych autach osobowych, w zależności od klasy modelu oraz dostępnych opcji sprzedażowych, spotkać można kilka rodzajów tapicerki samochodowej. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ to od rodzaju tapicerki zależy najczęściej technika czyszczenia oraz dobór odpowiednich środków czyszczących. Wyróżniamy, zatem:

 • tapicerki skórzane (wymagają konserwacji, przy odpowiedniej pielęgnacji zapewniają trwałość i estetykę przez wiele lat)
 • tapicerki z eco skóry (łatwiejsze w pielęgnacji i konserwacji niż skóra naturalna)
 • wykończenia z alcantary (delikatny i przyjemny w dotyku sztuczny odpowiednik zamszu, wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, praktyczny i trwały)
 • wnętrze z materiału tekstylnego (najpowszechniej występujące wykończenie wnętrza w samochodach, zachowuje swą estetykę i walory użytkowe przez wiele lat przy systematycznej pielęgnacji)
 • tapicerki welurowe (miękki i puszysty materiał uznawany za ekskluzywny, podatny na uszkodzenia, wymaga odpowiednich preparatów oraz technik czyszczenia)

Inna tapicerka, inna chemia i technika czyszcząca

Zanim rozpocznie się właściwy proces usuwania zabrudzeń i plam, warto w pierwszej kolejności odkurzyć tapicerkę. To pozwoli powierzchownie wyczyścić powierzchnię z luźnego brudu, kurzu i okruszków po jedzeniu, których zapewne pełno w każdym samochodzie. Warto wybrać odkurzacz charakteryzujący się dużą siłą ssącą, szczególnie, jeżeli na pokładzie samochodu systematycznie podróżuje pies gubiący sierść.

Wybór metody czyszczenia zależy od wielu czynników, w tym na pewno od stopnia zabrudzenia oraz efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Można zlecić profesjonalnej firmie wykonanie prania ekstrakcyjnego lub też wykonać je samodzielnie. Najważniejsze jest jednak właściwe dobranie chemii czyszczącej. Tylko w ten sposób można uzyskać zadowalający efekt końcowy.

Najłatwiej będą mieli właściciele samochodów z tapicerką skórzaną. Czyszczenie takiego wykończenia z naturalnej skóry jest stosunkowo łatwe i nie wymaga wielkich nakładów finansowych.  Warto zauważyć, że ponad 90 proc. poszyć skórzanych w autach to tzw. skóry gładkie powierzchniowo zamknięte, do których można używać praktycznie wszystkich dostępnych obecnie na rynku preparatów czyszczących do skór.

Z kolei właściciele aut z tapicerką materiałową będą mieli nieco bardziej wymagające i utrudnione zadanie. W tym przypadku miejscowe i drobne zabrudzenia można z powodzeniem wyczyścić ręcznie przy pomocy uniwersalnego środka czyszczącego czy też dedykowanych środków do czyszczenia lub bonetowania tapicerki materiałowej.

Starszą, lub mocno zabrudzoną tapicerkę materiałową warto wyprać ekstrakcyjnie. Bardzo często po wielu latach eksploatacji zabrudzeń nie widać na pierwszy rzut oka, jednak można być pewnym, że tapicerka jest ich pełna. Pranie ekstrakcyjne to proces wieloetapowy, wymagający zastosowania odpowiedniej chemii – środka do wstępnego „ruszenia” i rozpuszczenia brudu (tzw. pre-spray) oraz środka do wypłukania tapicerki w ostatnim etapie czyszczenia.

Polecane środki do czyszczenia tapicerki

W przypadku tapicerki tekstylnej polecamy:

 • Moje Auto Tapicerka 2w1 650 ml – preparat do prania tapicerki łączy w sobie cechy delikatnego proszku do prania oraz bezpiecznego odplamiacza
 • K2 Tapis 5 litrów K2 M126 – bezwzględnym dla brudu środek do czyszczenia tapicerki, który wnika głęboko w strukturę tkanin i przywraca im ich naturalną barwę
 • K2 Carso Holster 500 ml K2 C205 – niezwykle skuteczny i uniwersalny płyn, który przenikając w głąb tkanin usuwa brud nawet z najgłębszych jej warstw, przywracając czyszczonym powierzchniom naturalny kolor

Do tapicerki skórzanej polecamy:

 • CLINEX 1l AMTRA 40-103 – bezpieczny dla powierzchni, skutecznie usuwa zabrudzenia z mikroszczelin, nie wysusza skóry. Przygotowuje powierzchnię do nałożenia preparatu pielęgnacyjnego
 • K2 Leather Cleaner K2 221 ml K2 K200 – świetny preparat do czyszczenia skórzanej tapicerki w aucie, a także wszelkich innych skórzanych przedmiotów
 • K2 Letan Cleaner K2 K204 – skuteczny i wygodny w użyciu preparat do szybkiego czyszczenia skór naturalnych i sztucznych we wnętrzu samochodu

Do tapicerki wykonanej z alcantary polecamy:

 • K2 Tapis 600 ml K2 K206 – produkt w formie pianki bezpieczny i skuteczny w usuwaniu nawet mocno zaschniętego brudu
 • Pianka do tapicerki SONAX Xtreme 400 ml – pianka do tapicerki wykonanej z tkaniny lub alcantary, trwale usuwa nieprzyjemne zapachy, odświeża kolory i pozostawia delikatny, przyjemny zapach.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Norbert Zawadzki

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.