Aplikacja mobilna Ucando

Odkładający się w silniku nagar jest niczym resztki jedzenia pozostające na zębach. Fakt, że trudno go uniknąć, nie oznacza wcale, że nie należy go usuwać. Nieusuwany nagar z czasem zaczyna przysparzać niemałych problemów i ostatecznie może doprowadzić do poważnej awarii silnika. W jaki sposób możesz z nim walczyć? Co możesz zrobić, aby Twój silnik produkował jak najmniej nagaru?

Wybór oleju silnikowego, który ogranicza osadzanie się nagaru

Popularny nagar to przede wszystkim zwęglone frakcje oleju silnikowego, czasem przemieszane z resztkami przedostającego się do układu smarowania paliwa, które przybierają postać smolistej mazi lub cząstek sadzy. Nagar odkłada się w pierwszej kolejności wszędzie tam, gdzie przepływ oleju lub paliwa nie jest go w stanie usunąć i gdzie temperatura jest odpowiednio wysoka. Nie jest jednak prawdą, że na odkładanie się nagaru kierowcy nie mają żadnego wpływu. Mają i to ogromny. Dlaczego?

Motul 8100 X-cess SAE 5W40

Nagar to przede wszystkim olej samochodowy, a więc to od rodzaju oleju zależy, z jakimi ilościami nagaru przyjdzie się zmagać danej jednostce napędowej. Słabej jakości oleje silnikowe, nie tylko mineralne, są głównym czynnikiem przyśpieszającym odkładanie się nagaru. Jeśli chcesz ograniczyć tempo jego przyrostu do minimum, powinieneś używać olejów samochodowych z wysokiej półki i jak ognia unikać wszelkich podróbek. Te mogą się okazać dla Twojego silnika zabójcze.

Dodatki do oleju silnikowego mogące zredukować ilość powstającego nagaru

Jeśli wybór dobrej jakości oleju okazuje się niewystarczający – a bywają i takie przypadki – powinieneś zainteresować się w pierwszej kolejności specjalistycznymi dodatkami uszlachetniającymi do oleju, w rodzaju:

Każdy z tych dodatków, oprócz preparatu marki WYNNS, stosowany jest głównie w celach innych niż ograniczenie osadzania się nagaru w silniku, funkcję tę pełniąc niejako przy okazji. Dzięki ich stosowaniu można więc osiągnąć efekt 2 w 1 – oprócz np. stabilizacji lepkości, jak w przypadku Visco-Stabil, również mniej nagaru w silniku.

Płukanki do silnika pozwalające usunąć nagar z jednostki napędowej

Bizol P PRO Oil System Clean+ p91

Gdy przejście na lepszy olej i stosowanie dodatków okaże się niewystarczające, lub też gdy nagar zdążył się nagromadzić w jednostce zanim postanowiłeś zmienić swojemu autu „dietę olejową”, niezbędne staje się użycie specjalnych preparatów usuwających nagar z silnika, czyli tzw. płukanek. Które z nich powinieneś wypróbować? Z całą pewnością możemy Ci polecić:

Każdy z tych preparatów jest całkowicie bezpieczny dla silnika i skutecznie pozbywa się nagromadzonego w nim nagaru. W razie konieczności możesz stosować je każdorazowo podczas wymiany oleju.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *