Zasady przechowywania oleju silnikowego

Żywotność oleju silnikowego

Często zdarza się, że po wymianie oleju silnikowego w fabrycznym pojemniku pozostaje pewna ilość cieczy. Czy i jak długo można przechowywać taki zapas? Generalnie trzymamy się zasady mówiącej, że okres przydatności oleju w otwartym opakowaniu wynosi mniej więcej tyle, ile żywotność oleju w silniku do kolejnej wymiany – czyli od roku do maksymalnie dwóch lat (oczywiście w zależności od przebiegu, stylu eksploatacji oraz wytycznych producenta). Można zatem wykorzystywać taki zapas do ewentualnych „dolewek”.

Przechowywanie napoczętego oleju silnikowego

Należy pamiętać o przechowywaniu napoczętego opakowania w odpowiednich warunkach: suchych, bez nasłonecznienia, w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Niezłym rozwiązaniem jest piwnica, ale już nieogrzewany garaż wolnostojący odpada zimą – podobnie jak wożenie oleju w bagażniku. Pojemnik musi być oczywiście szczelnie zamknięty, by do wewnątrz nie dostały się żadne zanieczyszczenia czy wilgoć.

Przechowywanie nowego oleju silnikowego

Jeśli chodzi o fabrycznie zamknięte opakowania z olejem, to nie należy przechowywać ich dłużej niż pięć lat od podanej na etykiecie daty rozlania. W przypadku pojemników metalowych, w których olej wchodzi w reakcję ze ściankami i możliwa jest korozja, ten okres jest znacznie krótszy i wynosi generalnie półtora roku. Warto sprawdzić, czy producent nie podaje terminu przechowywania na opakowaniu.

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

3 Komentarze

 1. No przyznam szczerze że zaskoczył mnie ten wpis… nie wiedziałem że otwarty olej w butelce tez ma okres przydatności do użycia.

  Odpowiedz

 2. Dlaczego przechowywanie oleju w garażu odpada, podobnie jak wożenie w bagażniku?
  Jak się coś pisze to trzeba to wyjaśnić!

  Odpowiedz

 3. W zamkniętym pojemniku metalowym olej wchodzi w reakcję z czym,że powstaje korozja ?
  Wszyscy producenci na świecie przechowują w metalowych beczkach a tu taka niespodzianka.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *