Aplikacja mobilna Ucando

Europejskie przepisy dotyczące opon zimowych

W Polsce nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych. W innych krajach europejskich obowiązują oczywiście lokalne kodeksy ruchu drogowego i przed wyprawą własnym samochodem warto wiedzieć, jak trzeba się przygotować – nie tylko od strony zdrowego rozsądku, ale też obowiązujących przepisów.

Między poszczególnymi krajami występują różnice w okresie obowiązywania nakazu korzystania z opon zimowych. Różne są także wymogi odnośnie samego typu opony (zimowe, błoto i śnieg) i oczywiście wysokość mandatu za próbę jazdy na letnim ogumieniu. Gorąco namawiamy, by przed każdą podróżą sprawdzić aktualne wytyczne.

Te same przepisy w całym kraju

Do obowiązku zakładania opon zimowych stosować się muszą nasi sąsiedzi: Niemcy, Czesi, Słowacy czy Białorusini. O takim ogumieniu trzeba pamiętać również wybierając się na narty czy snowboard do Austrii. Wymagane jest także rzecz jasna w krajach nordyckich (Norwegia, Szwecja, Finlandia) i bałtyckich (Litwa, Łotwa Estonia), a także we wszystkich krajach byłej Jugosławii – poza Czarnogórą (tam obowiązują na wybranych drogach) i Macedonią (zalecane, za to powinniśmy wozić ze sobą… łopatę). Bywa, że nakaz jest uzależniony od warunków atmosferycznych i dotyczy ośnieżonej czy oblodzonej drogi lub ryzyka wystąpienia takich warunków – tylko po co narażać się na mandat w razie kaprysów pogody, których zimą po prostu trzeba się spodziewać?

Różne regulacje w zależności od regionu

We Włoszech przepisy zależą od regionu i rodzaju drogi, podobnie jest we Francji i Hiszpanii – ale w tych dwóch ostatnich krajach miejsc, gdzie trzeba być obowiązkowo przygotowanym do zimy, jest znacznie mniej. Trzeba po prostu uważać na znaki. Szwajcarzy nie muszą stosować „zimówek”, ale gdy dojdzie do wypadku w niesprzyjających warunkach, to kierujący autem na letnich oponach automatycznie zostaje współwinnym. Mandat grozi też za spowalnianie ruchu.

W sumie co z tego, że nakazu nie ma na przykład na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii czy Danii, skoro nie da się dotrzeć drogą do tych krajów bez przejeżdżania drogami, na których stosowanie zimówek jest obowiązkowe?

Tematy łańcuchów na koła oraz opon kolcowanych poruszymy w osobnych artykułach.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

Jeden komentarz

  1. Jarecki79 13/12/2017 o 12:25

    Szkoda że w Polsce nie ma obowiązku na zmianę opon… mogłoby to uratować zdrowie i życie wielu osobom, które niestety bagatelizują zmianę opon. Ale to jest odwrotność tego że w niektórych krajach nie trzeba używać świateł w dzień, a w Polsce trzeba.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.