Aplikacja mobilna Ucando

Przepisy dotyczące jazdy na światłach w dzień

W Polsce przez cały rok obowiązuje nakaz stosowania świateł w czasie jazdy. Mogą to być światła mijania albo do jazdy dziennej. Przepis nakazujący jazdę na światłach przez całą dobę obowiązuje już ponad dziesięć lat: od wiosny 2007 roku.

Wcześniej nakaz obowiązywał w okresie zimowym: w latach 1991-1997 od 1 listopada do 1 marca, natomiast w latach 1997-2007 od 1 października do ostatniego dnia lutego.

Pionierami tego przepisu były kraje skandynawskie: w 1977 roku taki przepis wprowadziła Szwecja, w 1986 roku Norwegia, a w 1988 roku Islandia.

Kupuj światła do jazdy dziennej w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Warto pamiętać, że nawet w naszym regionie Europy nie wszystkie lokalne przepisy nakazują jazdę z włączonymi światłami także podczas dnia, przy dobrej widoczności. Przepisy takie jak w Polsce obowiązują m.in. na Słowacji, w Czechach, Bułgarii, Szwajcarii, krajach bałtyckich i skandynawskich. W Niemczech czy Francji zaleca się jazdę z włączonymi światłami, na Węgrzech i we Włoszech trzeba pamiętać o włączeniu świateł zawsze poza terenem zabudowanym.

Ciekawostka: w Grecji wolno zapalać światła w dzień jedynie w warunkach ograniczonej widoczności. W Austrii od jesieni 2005 roku istniał obowiązek jazdy na światłach przez cały rok, ale zniesiono go na początku 2008 roku, tłumacząc to… wzrostem liczby wypadków. Z kolei w wielu stanach USA od wczesnych lat 90. obowiązują przepisy nakazujące włączanie świateł, kiedy wycieraczki są w ruchu.

Co kraj, to obyczaj – ale skoro poza Grecją nikt krzywo nie patrzy na jazdę na światłach, to dla bezpieczeństwa można wszędzie jeździć tak jak w Polsce.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

Jeden komentarz

  1. Dla mnie pojawił się jeszcze jeden problem..kiedy niewielkie oświetlenie LED , a kiedy już tradycyjne światła?
    Są dni kiedy jest szarówka, pada i serio nie dostrzegam kierowców, którzy mają tylko włączone niewielkie oświetlenie led. Nie wiem czy regulują to jakieś przepisy? Uważam, że na światłach powinno się jeździć cały rok. Oszczędności byłyby pewnie niewielkie w przypadku innych zasad, a skutki tragiczne. Jeździmy w końcu szybciej i na drogach jest znacznie więcej aut niż te 25 lat temu, kiedy faktcznie światła obowiązywały dopiero po zmroku.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.