Aplikacja mobilna Ucando

Jak dobrać fotelik samochodowy?

Przepisy dotyczące przewozu dzieci są znacznie bardziej przejrzyste niż wiele innych kwestii związanych z doborem odpowiedniego fotelika – tymi zajmiemy się w najbliższym czasie na naszym blogu, a tymczasem pokrótce przypominamy zasady, które obowiązują każdego.

Najważniejszym kryterium jest wzrost dziecka, natomiast wiek nie ma już żadnego znaczenia. Fotelik samochodowy jest obowiązkowy przy przewożeniu pociech o wzroście do 150 centymetrów. Dzieci w fotelikach wolno wozić zarówno na tylnej kanapie, jak i na fotelu pasażera z przodu – ale w tym drugim przypadku wyłącznie przodem do kierunku jazdy, chyba że poduszka powietrzna pasażera zostanie wyłączona.

Istnieje kilka wyjątków od naczelnej reguły, nakazującej stosowanie fotelika do przewożenia dzieci o wzroście do 150 centymetrów. Jeśli masa i wzrost pociechy uniemożliwiają dopasowanie odpowiedniego fotelika (w praktyce ciężar ciała powyżej 36 kilogramów), a wzrost wynosi co najmniej 135 centymetrów, to dziecko może jeździć na tylnej kanapie, przypięte trzypunktowym pasem bezpieczeństwa. Gdy wozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie da się zainstalować trzech fotelików na tylnej kanapie, to wówczas pociecha w wieku co najmniej 3 lat może siedzieć pośrodku (między dwoma fotelikami) – i wówczas musi być przypięta trzypunktowym pasem bezpieczeństwa. Z fotelika nie trzeba korzystać również podczas przewożenia dziecka taksówką, radiowozem czy karetką pogotowania, a także w przypadku poświadczonych przez lekarza przeciwwskazań natury medycznej.

Warto przypomnieć, że poza kluczowymi kwestiami bezpieczeństwa łamanie przepisów dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci jest również karane – taryfikator przewiduje 150 złotych mandatu i aż 6 punktów karnych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

3 Komentarze

  1. Agnieszka 26/04/2018 o 6:27

    Idealnie – właśnie takiego wpisu szukałem! Teraz już będę wiedziała jaki fotelik kupić dla dziecka 🙂

    Odpowiedz

  2. Mam trójkę dzieci i nie wiedziałam jak rozwiązać problem z niemieszczącymi się fotelikami na tylnej kanapie. Super, że trafiłam na ten wpis, będę teraz spokojniejsza o ich bezpieczeństwo.

    Odpowiedz

  3. Bardzo dobry artykuł! Rodzice jeżdżący samochodem ze swoimi pociechami, powinni znać i przestrzegać zasady bezpiecznej jazdy. Sama o wielu nie miałam pojęcia… Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.