Zasady przeliczania kilowatów na konie mechaniczne

Urzędową jednostką mocy silnika jest kilowat – liczbie, którą znajdziecie chociażby w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu albo dokumentach homologacyjnych, zawsze towarzyszy skrót kW. Nie da się jednak ukryć, że znacznie popularniejsze są powszechnie znane konie mechaniczne. Każdy fan motoryzacji od dziecka stosuje dwa zwroty odnośnie osiągów samochodów: „ile wyciąga/ile ma na liczniku?” oraz „ile ma koni?” – a nie kilowatów.

Jak przeliczyć urzędowe jednostki na swojskie konie? Zależność jest prosta:
1 kW = 1,36 KM
1 KM = 0,74 kW

Uwaga! Nie wszyscy wiedzą, że konie mechaniczne… też dzielą się na dwa różne rodzaje. Te popularniejsze w Polsce oznaczone są skrótem KM, a w Europie – PS, z niemieckiego „Pferdestärke”. Dlaczego nie z angielskiego? Stosowana w krajach anglosaskich jednostka HP – koń parowy – nieznacznie różni się od naszego poczciwego konia mechanicznego:
1 HP = 1,01 KM = 0,75 kW
1 kW = 1,36 KM = 1,34 HP
1 KM = 0,74 kW = 0,99 HP

Ech, ci Anglicy… Z „ile wyciąga/ile ma na liczniku?” też jest u nich problem – mile na godzinę zamiast kilometrów. Z kolei zużycie paliwa podają nie w litrach na 100 kilometrów, tylko w milach, które da się pokonać na jednym galonie. Moment obrotowy mierzą w stopofuntach a nie w niutonometrach… Ale to już tematy na osobne lekcje motoryzacyjnych różności…

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

 1. Oj bardzo przydatny wpis! Nigdy nie wiedziałem ile moje auto ma koni bo w dowodzie są wpisane kW… I zawsze był problem. A teraz jasne jak słońce!

  Odpowiedz

  1. Martyna Jędruch 23/05/2018 o 12:53

   Bardzo się cieszymy, że wpis był dla Ciebie przydatny. Zapraszamy do lektury pozostałych postów 🙂

   Odpowiedz

 2. Właśnie starałem się dojść do tego ile KM ma samochód, który planuje kupić. Dobrze, że ukazują się tu tak przydatne artykuły 🙂

  Odpowiedz

 3. świat bez Anglików byłby prostszy przynajmniej w zakresie jednostek pomiarowych.

  Odpowiedz

 4. Tak naprawdę powinniśmy uczyć nowe pokolenia podawania mocy samochodu wyrażonej tylko w kW. Narzekamy na anglików i ich funty cale i inne zacofane jednostki imperialne, a sami używamy archaicznej jednostki koń mechaniczny. W układzie SI, który jest obowiązującym systemem miar w Polsce i na całym świecie (oprócz równie zacofanych w tym względzie stanów zjednoczonych) nie ma czegoś jak koń mechaniczny.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *