Przełom jesieni i zimy to już tradycyjnie ostatni moment na zmianę opon z letnich na zimowe. Ponieważ jednak w ostatnich latach zima coraz bardziej przypominała późną jesień lub wczesną wiosnę, kierowcy zaczęli się zastanawiać nad tym, czy wymiana opon na zimowe w 2020 roku w ogóle ma sens. Co na ten temat mówią synoptycy oraz eksperci od ogumienia samochodowego?

Jakiej zimy możemy się spodziewać na przełomie 2020/2021 roku? Co na ten temat mówią amerykańscy synoptycy?

Prognozowanie pogody długoterminowej nie jest sprawą prostą, mimo to od lat niektóre przedsiębiorstwa i organizacje starają się przewidzieć, co czeka nas przynajmniej w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Tego typu próby podejmuje również AccuWeather – amerykańska firma medialna, która od blisko 60 lat świadczy usługi prognozowania pogody na całym świecie. Przewidywania amerykańskich synoptyków względem tegorocznej zimy (sezon 2020/2021) w naszej części Europy nie mogą zaskakiwać. Czego dokładnie powinniśmy się spodziewać?

Zdaniem AccuWeather, zima w Polsce i krajach ościennych na przełomie roku 2020 i 2021 będzie niezwykle zmienna, choć w ogólnym rozrachunku raczej lekka, przypominająca dwie poprzednie. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy spodziewać się mrozów czy śniegu. Może się bowiem zdarzyć tak, że nagła zmiana przyniesie nam gwałtowne załamanie pogody, które (zwyczajowo) zakończy się paraliżem komunikacyjnym. Zaraz po takim załamaniu może z kolei nastąpić równie niespodziewana odwilż. Trudno dokładnie określić, kiedy nadciągnie spodziewany wyż znad Syberii, dlatego też każdy kierowca powinien być od początku zimy przygotowany na najgorsze.

Z jakiego powodu opony zimowe warto zmieniać bez względu na wszystko? Czy warto ryzykować z oponami całosezonowymi?

Wizja lekkiej zimy może sprawić, iż wielu kierowców nie zechce wymienić opon na zimowe lub zdecyduje się na opony całoroczne. To błąd i to z co najmniej dwóch powodów.

  1. Opony zimowe przeznaczone są do jazdy już przy temperaturze +5℃, a średnia temperatura w grudniu 2020 ma wahać się pomiędzy +4, a -4℃. Poniżej +5℃ opony letnie tracą elastyczność i stają się niebezpiecznie twarde oraz śliskie.
  • Decydując się na opony wielosezonowe, musisz pamiętać o tym, iż nie tylko nie do końca mogą poradzić sobie w warunkach ekstremalnych (zarówno latem, jak i zimą), ale też będą znaczeni szybciej się zużywać. De facto więc pod względem ekonomicznym ich używanie będzie równoznaczne z używaniem dwóch różnych kompletów opon – zimowych i letnich.

Tak długo, jak długo możemy się spodziewać, że zimą czeka nas coś więcej niż zimna plucha, opony zimowe będę znacznie bardziej uzasadnionym wyborem, niż opony wielosezonowe. Tym bardziej teraz, gdy nasz sklep Ucando.pl przygotował specjalna ofertę dla wszystkich kierowców zastanawiających się nad wymianą opon w swoich samochodach.

Dlaczego właśnie teraz wymiana opona na zimowe jest najlepszym rozwiązaniem? Jak zapłacić mniej za nowe ogumienie?

Nowa propozycja Ucando.pl dla kierowców, dla których zakup nowego kompletu opon zimowych w 2020 roku może stanowić realny problem, to zakupy na raty.

Wejść na stronę sklepu i sprawdź sam, czy zakupy opon na raty to rozwiązanie odpowiednie dla Twoich potrzeb.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *