Skuteczne przekazywanie momentu obrotowego między silnikiem a skrzynią biegów wymaga pełnej sprawności koła dwumasowego. Jest to również element niezbędny dla komfortu jazdy, gdyż redukuje drgania wywoływane przez silnik. Niestety, tak jak każdy inny podzespół, również koło dwumasowe z czasem ulega zużyciu. W takim przypadku konieczna jest zwykle wymiana podzespołu. Alternatywnym rozwiązaniem jest regeneracja koła dwumasowego. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Koło dwumasowe wysokiej jakości

Pragnąc zapewnić długą żywotność koła dwumasowego oraz możliwość jego ewentualnej regeneracji, koniecznie trzeba wybrać wysokiej jakości podzespół. Wielu kierowców próbuje zaoszczędzić, montując w swoich pojazdach tańsze zamienniki od nieznanych producentów. Ostatecznie rozwiązanie to okazuje się bardziej kosztowne, ze względu na szybko pojawiającą się konieczność wymiany elementu. Najczęstsze problemy z tanimi kołami dwumasowymi to:

 • niska skuteczność – czasami nawet fabrycznie nowe elementy nie są w stanie całkowicie wytłumić drgań
 • słaba wytrzymałość – niska jakość dwumasy powoduje jej szybkie zużycie
 • brak możliwości zregenerowania podzespołu – przeważnie, gdy dojdzie do zużycia lub awarii, regeneracja okazuje się niemożliwa – od razu konieczna jest wymiana elementu.

Regeneracja koła dwumasowego

O tym, czy regeneracja dwumasy jest możliwa, decyduje przede wszystkim to, na czym polega jej niesprawność. Niemniej jednak w większości przypadków możliwe jest przywrócenie funkcjonalności zużytemu lub zepsutemu podzespołowi. W tym celu fachowiec wykonuje szereg czynności, takich jak toczenie czy szlifowanie powierzchni. Ponadto, może zaistnieć konieczność wymiany poszczególnych elementów koła dwumasowego. Zakres działań, jakie należy podjąć w celu zregenerowania koła dwumasowego, decyduje o ostatecznych kosztach naprawy oraz czasie, jaki ona zabiera. Jednak zawsze regeneracja okazuje się tańszym rozwiązaniem niż wymiana, gdyż jej koszty nie przekraczają kilkuset złotych, czasami mieszcząc się w granicach 150-200 zł. Natomiast jeżeli chodzi o wymianę tego elementu, kilkaset złotych to minimalna cena za zakup i montaż podzespołu.

Kiedy warto poddać dwumasę regeneracji?

Zastanawiając się, czy koło dwumasowe nadaje się do regeneracji, czy może jednak tylko do wymiany, najlepiej zapytać o zdanie doświadczonego fachowca, który podejmie najlepszą decyzję. Jak już wcześniej wspomniano, warunkiem koniecznym przeprowadzenia regeneracji jest wysoka jakość koła dwumasowego. Rzecz w tym, iż podczas regeneracji, wskutek szlifowania i toczenia, koło traci nieco grubość, a tym samym spadają jego parametry. Jeżeli od nowości nie były one zbyt imponujące, po regeneracji dwumasa prawdopodobnie nie będzie się nadawała do użytku.

Opublikowane przez Daniel Holuk

2 Komentarze

 1. Tak się właśnie zastanawiam nad tą regeneracją. Ale po przeczytaniu tego artykułu chyba zdecyduje się na wymianę. Nie był to produkt pierwszej klasy w momencie zakupu, więc pewnie nie nadawałby się do użytku. Świetnie, że jest tu tyle porad i ciekawostek z których można się wiele dowiedzieć.

  Odpowiedz

  1. No widzisz… A tak się martwiłeś, że nie będziesz wiedział co zrobić, a teraz już wiesz!

   Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *