Aplikacja mobilna Ucando

W ostatnim czasie wybuchła prawdziwa moda na tzw. samochody bez prawa jazdy. Ich zaletą, oprócz niskiej ceny i niewielkich gabarytów, ma być możliwość prowadzenia bez posiadania prawa jazdy. Przynajmniej tak przedstawiają to dilerzy tego typu pojazdów. Nie dajcie się nabrać, w rzeczywistości samochód bez prawa jazdy to marketingowy mit.

Kupuj części samochodowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Bez prawa jazdy tylko na motorower? Tak mówią przepisy

Zainteresowanie, jakie budzi promowane wszędzie hasło pt. „samochód bez prawa jazdy”, jest jak najbardziej zrozumiałe. Zdobycie tego typu uprawnień w Polsce zdaje się być z każdym rokiem coraz trudniejsze i coraz droższe. Samochody, które można by prowadzić bez posiadania prawa jazdy byłyby doskonałym rozwiązaniem. Zapewne stąd pomysł na promowanie w ten sposób tzw. mikrosamochodów, czyli lekkich lub ciężkich pojazdów czterokołowych o stosunkowo niewielkiej masie, pojemności silnika oraz ograniczonej prędkości maksymalnej.

Błędna interpretacja prawa sprawiła, iż pojazdy te zostały ustawione w jednej linii z motorowerami, do których prowadzenia rzeczywiście (w określonych okolicznościach!) wystarczy dowód osobisty. Problem w tym, że zasada ta dotyczy wyłącznie motorowerów, a więc pojazdów dwu- lub trójkołowych wyposażonych w silnik spalinowy lub elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW. Mikrosamochody to bez wyjątku pojazdy czterokołowe, przez co nie podlegają tym samym przepisom.

Samochód bez prawa jazdy? Nic z tych rzeczy!

Jak wygląda rzeczywistość w przypadku popularnych samochodów bez prawa jazdy? Otóż, w świetle obowiązujących przepisów, do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii AM (czterokołowce lekkie) lub kategorii B1 (czterokołowce ciężkie).

Czterokołowce lekkie to pojazdy o masie nieprzekraczającej 350 kg, maksymalnej mocy silnika 4 kW i prędkości do 45 km/h. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, które wprowadzono w miejsce dawnej karty rowerowej. Ta sama kategoria prawa jazdy od 19 stycznia 2013 roku upoważnia również do prowadzenia motorowerów, przy czym osoby, które nabyły uprawnienia do tego przed tą datą (uzyskały wcześniej pełnoletniość), faktycznie mogą prowadzić motorowery bez prawa jazdy.

Jeśli zaś chodzi o czterokołowce ciężkie, a więc pojazdy o masie od 330 do 550 kg, mocy silnika do 15 kW i prędkości do 100 km/h, to do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B1. Aby je zdobyć, należy ukończyć kurs składający się z 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki, zakończony zwykłym egzaminem państwowym.

Jak widać, hasło „samochód bez prawa jazdy” nie do końca oddaje rzeczywiste wymagania związane z prowadzeniem tego typu pojazdów. Z pewnością jest chwytliwe, ale może też zwyczajnie wprowadzać w błąd.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

 1. Bardzo wartościowy wpis. Właśnie wysłałem go koledze, który chciał mi wmówić, że można jeździć samochodem bez prawa jazdy. Musiałem znaleźć coś ciekawego i trafiłem tutaj. Wszystko jest tu fajnie wyjaśnione wraz z podaniem konkretnych informacji z przepisów prawa. Nawet jeśli ktoś chce jeździć bez prawa jazdy, to i tak teoretycznie nie zna przepisów, a bez tego ani rusz

  Odpowiedz

 2. Osobiście jestem zdania, że tacy kierowcy samochodów, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego powinni mieć obowiązkowy kurs ruchu drogowego. W tym momencie na drogach coraz częściej pojawiają się hulajnogi, a ich użytkownicy nierzadko nie stosują się do przepisów, po czym dochodzi do tragedii.

  Odpowiedz

 3. Również słyszałem o samochodach, którymi można jeździć „bez” prawa jazdy, jednak nie wiedziałem o co w tym chodzi 😉 Wpis bardzo ciekawy, dobrze tłumaczy aktualne przepisy i to, że nie zawsze jest tak, jak się o tym mówi. Moim zdaniem każdy powinien znać zasady ruchu drogowego, a ten, kto prowadzi pojazd silnikowy (np. motorower) też powinien zdać egzamin.

  Odpowiedz

 4. Bez prawa jazdy i po pijaku mogą jezdzic tylko grube ryby z immunitetami A zwykły Kowalski zaraz byłby udubiony za coś takiego

  Odpowiedz

 5. Jerzy Smigielski 23/05/2021 o 10:51

  czy moge prowadzic samochod Axim na kategorie prawa jazdy A

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.