W ostatnim czasie wybuchła prawdziwa moda na tzw. samochody bez prawa jazdy. Ich zaletą, oprócz niskiej ceny i niewielkich gabarytów, ma być możliwość prowadzenia bez posiadania prawa jazdy. Przynajmniej tak przedstawiają to dilerzy tego typu pojazdów. Nie dajcie się nabrać, w rzeczywistości samochód bez prawa jazdy to marketingowy mit.

Bez prawa jazdy tylko na motorower? Tak mówią przepisy

Zainteresowanie, jakie budzi promowane wszędzie hasło pt. „samochód bez prawa jazdy”, jest jak najbardziej zrozumiałe. Zdobycie tego typu uprawnień w Polsce zdaje się być z każdym rokiem coraz trudniejsze i coraz droższe. Samochody, które można by prowadzić bez posiadania prawa jazdy byłyby doskonałym rozwiązaniem. Zapewne stąd pomysł na promowanie w ten sposób tzw. mikrosamochodów, czyli lekkich lub ciężkich pojazdów czterokołowych o stosunkowo niewielkiej masie, pojemności silnika oraz ograniczonej prędkości maksymalnej.

Błędna interpretacja prawa sprawiła, iż pojazdy te zostały ustawione w jednej linii z motorowerami, do których prowadzenia rzeczywiście (w określonych okolicznościach!) wystarczy dowód osobisty. Problem w tym, że zasada ta dotyczy wyłącznie motorowerów, a więc pojazdów dwu- lub trójkołowych wyposażonych w silnik spalinowy lub elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW. Mikrosamochody to bez wyjątku pojazdy czterokołowe, przez co nie podlegają tym samym przepisom.

Samochód bez prawa jazdy? Nic z tych rzeczy!

Jak wygląda rzeczywistość w przypadku popularnych samochodów bez prawa jazdy? Otóż, w świetle obowiązujących przepisów, do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii AM (czterokołowce lekkie) lub kategorii B1 (czterokołowce ciężkie).

Czterokołowce lekkie to pojazdy o masie nieprzekraczającej 350 kg, maksymalnej mocy silnika 4 kW i prędkości do 45 km/h. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii AM, które wprowadzono w miejsce dawnej karty rowerowej. Ta sama kategoria prawa jazdy od 19 stycznia 2013 roku upoważnia również do prowadzenia motorowerów, przy czym osoby, które nabyły uprawnienia do tego przed tą datą (uzyskały wcześniej pełnoletniość), faktycznie mogą prowadzić motorowery bez prawa jazdy.

Jeśli zaś chodzi o czterokołowce ciężkie, a więc pojazdy o masie od 330 do 550 kg, mocy silnika do 15 kW i prędkości do 100 km/h, to do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B1. Aby je zdobyć, należy ukończyć kurs składający się z 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki, zakończony zwykłym egzaminem państwowym.

Jak widać, hasło „samochód bez prawa jazdy” nie do końca oddaje rzeczywiste wymagania związane z prowadzeniem tego typu pojazdów. Z pewnością jest chwytliwe, ale może też zwyczajnie wprowadzać w błąd.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Jeden komentarz

  1. Bardzo wartościowy wpis. Właśnie wysłałem go koledze, który chciał mi wmówić, że można jeździć samochodem bez prawa jazdy. Musiałem znaleźć coś ciekawego i trafiłem tutaj. Wszystko jest tu fajnie wyjaśnione wraz z podaniem konkretnych informacji z przepisów prawa. Nawet jeśli ktoś chce jeździć bez prawa jazdy, to i tak teoretycznie nie zna przepisów, a bez tego ani rusz

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *