Aplikacja mobilna Ucando

Czasami pojawia się możliwość zaoszczędzenia gotówki poprzez dolanie do zbiornika z olejem silnikowym preparatu innego od tego, który się w nim aktualnie znajduje. Czy jednak mieszanie olejów jest zalecane? Okazuje się, iż brakuje w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem o jakich konkretnie olejach mowa. Stworzenie mieszanki olejów bywa jak najbardziej dopuszczalne, jednak może też doprowadzić do zniszczenia silnika i innych podzespołów.

Kupuj oleje silnikowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Wymagania ACEA i API

Wymagania specyfikacji ACEA i API spełniają dziś niemal wszystkie wysokiej jakości oleje. Z założenia mogą być one ze sobą mieszane bez szczególnie negatywnych konsekwencji. Nie oznacza to jednak, że warto się na to decydować. Tak naprawdę o rezultatach wymieszania olejów decyduje wiele czynników. Najistotniejsza wydaje się kwestia jakości dolewanego oleju.

Dolewanie niższej jakości oleju

Jeżeli parametry nowego oleju są gorsze od tego aktualnie wykorzystywanego, nie zaleca się ich mieszania, ponieważ:

 • słabszy olej może być niedostosowany do silnika
 • zniweluje pozytywne działanie lepszego oleju

Dostosowanie oleju do silnika i podzespołów

W przypadku każdego pojazdu istnieje grupa olejów, które najlepiej oddziałują na jego silnik turbosprężarkę i inne podzespoły. Przykładowo, jeżeli samochód został wyposażony w filtr cząstek stałych, oznacza to konieczność wykorzystania syntetycznego oleju niskopyłowego. Każdy inny preparat doprowadzi do szybkiego zatkania filtra i konieczności jego wymiany. Podobnie, jeżeli zamiast oleju klasy S (do silników benzynowych), użyje się oleju klasy C (do silników DIESLA), prawdopodobnie doprowadzi to do uszkodzenia silnika oraz turbosprężarki.

Marnowanie dobrego oleju

Jeżeli olej jest dostosowany do potrzeb silnika, oznacza to, iż bezpiecznie można go dolać do wyższej jakości preparatu. Mimo to zaleca się robić to tylko w razie konieczności. Rzecz w tym, iż niższej jakości olej pozbawia wszelkich pozytywnych właściwości olej o lepszych parametrach. Przykładowo, olej niskopyłowy, po wymieszaniu z olejem bez tej właściwości, również nie będzie chronił silnika przed osadzaniem nagaru. Co prawda, jeżeli pod maską nie ma filtra cząsteczek stałych, konsekwencje takiego działania mogą zostać niezauważone, jednak jest to z pewnością marnowanie dobrego oleju silnikowe.

Lepkość oleju silnikowego

Jednym z najistotniejszych parametrów oleju silnikowego jest jego lepkość. Decyduje ona, jak olej zachowuje się w wysokich oraz niskich temperaturach. Teoretycznie, jeżeli oba oleje spełniają wymagania specyfikacji SAE, z powodzeniem można dokonać ich wymieszania. Jednak dolewanie oleju o gorszych parametrach lepkości do oleju wyższej jakości jest niewskazane.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Katarzyna Piotrowska

 1. Bardzo ciekawy wpis. Wiedziałem, że olejów raczej mieszać się nie powinno, ale nie znałem aż tak szczegółowych powodów 😉 Pierwszy raz wpadłem na tego bloga i na pewno jeszcze tu zagoszczę.

  Odpowiedz

  1. Przecież tu pisze że można mieszać oleje tylko tej samej klasy . Blog nic tu odkrywczego nie wnosi .

   Odpowiedz

 2. Brawo dla twórców tego bloga. Może wreszcie uda się rozwiać wątpliwości niektórych kierowców na różne tematy związane z samochodem i jego użytkowaniem. Nigdy nie można mieszać oleju silnikowego, jednak wiele osób tego nie wie i na dolewkę kupują zupełnie inny niż ten, który znajduje się w ich silniku.

  Odpowiedz

  1. Czytałeś ze zrozumieniem ? Oleje można mieszać tylko tej samej klasy , lepkości itp

   Odpowiedz

 3. Witam czy w Peugeocie 407 2.0 HDI z 2006roku eksploatowanego dotychczas na Total Quartz 9000 Energy (5W-40) warto przejść na Total Quartz INEO ECS Fuel Economy 5W-30 dedykowany do aut PSA Peugeot ??? Przebieg ok.140 tyś. km.

  Odpowiedz

  1. Ja bym chyba nic nie zmieniał. Jeśli ten olej dobrze służy silnikowi to moim zdaniem lepiej nie kombinować. Zawsze możesz zapytać o to mechanika jeśli będziesz miał okazję.

   Odpowiedz

 4. Skoro nie można mieszać olejów to czemu firmy mieszają syntetyki z minerałami dając nam półsyntetyczny oleje (30%s, 70%m)?
  Można mieszać oleje a to co nam wyjdzie będzie wypadkową lepkości i jakości składników mieszaniny.
  Liczy się rozsądek, jak masz dpfy itp łów saps longlife to wiadomo, że nie wolno Ci dolać pierwszego oleju który wpadnie w oko tylko musi być zgodny ze specyfikacją silnika.
  W autach starszych jak np mój golf4 to nie robi różnicy.
  Przy wymianie podlewam lotosem 10w40, dolewki robię tym samym olejem, a przed wymianą zaczynam dolewać 5w40 mobila bo taki mi został kiedyś. Olej na silniku jest już zmęczony więc logicznym jest, że dolewając ”syntetyka” o lepszych parametrach mieszanina jest na +.

  Odpowiedz

  1. Dokładnie tak jak napisałeś można mieszać oleje,ale tej samej specyfikacji jakościowej.

   Odpowiedz

 5. Czy tzw. półsyntetyk jest mieszanką dwóch olei?
  To są raczej oleje produkowane na bazie typu C a semi syntetyk to tylko slogan reklamowy.
  Dla jasności: baza A to oleje mineralne nienadające się do użytku poniżej 0C, baza B to typowe oleje mineralne, C to przetworzone oleje z bazy B a baza D to wysoko przetworzona ropa do takiego stopnia, że nie ma w niej już praktycznie węglowodorów i dlatego mówimy „syntetyk”. To trochę jak tworzywa sztuczne…

  Odpowiedz

 6. Kilka ładnych lat temu jak jeszcze jeździłem Seatem Cordoba stanąłem przed takim wyborem. W zasadzie sam nie wiedziałem, czy oleje można ze sobą mieszać, ale z uwagi na te same parametry (oleje innych producentów) zdecydowałem się na taki ruch i wszystko było w porządku. Jednak w nowszym samochodzie bym tak nie zrobił..

  Odpowiedz

 7. Witam. Pytanie czy mogę dolać olej gm 5w30 do Total qarc 5w30

  Odpowiedz

 8. W części o lepkości oleju nie jest sprecyzowane co kryje się pod nazwą olej o lepszych parametrach lub olej o gorszych parametrach. Czy olej ACEA A3/B4 0w 30 ma lepsze parametry od oleju ACEA A3/B4 5w 40 skoro producent dopuszcza użytkowanie obydwu rodzajów oleju tego samego producenta. Byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienie co autorka miała na myśli i czy można bezkarnie mieszać w/w oleje.

  Odpowiedz

 9. Robert B. 20/08/2020 o 11:24

  Jedni wydziwiają, inni lekceważą problem smarowania, dolewając co mają pod ręką, albo wymieniając olej po 50 tyś. km. Jak we wszystkiemu należy zachować rozsądek. Zasada jest prosta, dolewać olej mineralny do mineralnych, syntetyk do syntetyków i nic silnikowi się nie stanie. Jak komuś naprawdę zależy na silniku, radzę wymieniać olej wraz z filtrem, co 10-15 tyś. km, albo po roku jazdy. Utrzymywać poziom pomiędzy min. a maks. kreskami na kontrolnej miarce i tyle w temacie.

  Odpowiedz

 10. heniekKrojcza 19/02/2021 o 16:46

  oj wiem że mieszać nie można, trzeba sie zdecydowac na jeden i sprawdzony. uzywam obecnie hyundai xteer, bo syntetyk więc jakościowo spoko skład, nie ma zatarcia, lepkość sensowna itp trzyma silnik w dobrej temperaturze mimo że opla mam juz wiekowego

  Odpowiedz

 11. Marek renb 05/07/2021 o 23:43

  A ja słyszałem że mieszalnosc… nawet między lepkościami 10w czy 5w jest nie wskazana. Bo 2 różne oleje 10w… Które mieszamy mają inne dodatki uszlachetniajace i mogą zważyć się ze sobą ktoś coś odpowie?

  Odpowiedz

 12. czy mogę dolać castrol edge titanium ll (longlife) 5w30 do zwyklego castrol edge 5w30?
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.