Od lat trwa spór o to, czy lepszym wyborem są oryginalne części zamienne, czy też ich markowe (lub niemarkowe) zamienniki. Środowisko ekspertów podzieliło się w tym względzie dość mocno. Część uważa, że jedynym wyborem są produkty oryginalne, część z kolei namawia do sięgania po zamienniki. Którzy z nich mają rację? Dlaczego wybór pomiędzy oryginałami a zamiennikami wcale nie jest taki prosty?

Czym różnią się oryginalne części samochodowe od wysokiej klasy zamienników?

Na początek parę słów w kwestii rozróżnienia, kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z częścią oryginalną, a kiedy z zamiennikiem. W tym celu dobrze jest oprzeć się na szeroko rozpowszechnionych oznaczeniach pochodzących od następujących skrótów:

 • OE – części samochodowe oryginalne (ang. original equipment), sygnowane logiem producenta pojazdu, do którego są przeznaczone.
 • OEM – również oryginalne części samochodowe, sygnowane jednak nie logiem producenta auta, do którego są przeznaczone, a logiem producenta samej części.
 • OEQ – części o jakości porównywalnej z częściami oryginalnymi (ang. original equipment quality). Nie są to części wykorzystywane na tzw. pierwszy montaż (jak części OE i OEM), jednak posiadają tę samą jakość potwierdzoną określonymi testami i certyfikatami.
 • AM – szeroka gama klasycznych zamienników pochodzących od mało znanych marek, nie posiadających certyfikatów części OEQ, nadal jednak mogących spełniać wszelkie niezbędne wymagania.

Do części oryginalnych należałoby więc zaliczać części klasy OE oraz OEM, zaś do zmienników – OEQ i AM. Różnice pomiędzy nimi formalnie tkwią w:

 • rekomendacji producenta auta,
 • marce producenta,
 • posiadanych certyfikatach.

Zamienniki klasy AM nie posiadają ani rekomendacji, ani znanej marki, ani też odpowiednich certyfikatów, a ponieważ za każdy z tych elementów producent musi niemało zapłacić, są nieraz o dobre 60% tańsze niż części oryginalne. Nie oznacza to jednak, że są również o te 60% procent gorsze.

Kiedy można używać zamienników, a kiedy lepiej zostać przy oryginałach?

W kwestii tego, czy i kiedy warto zdecydować się na zamienniki, a kiedy należy twardo upierać się przy częściach oryginalnych, każdy ekspert, mechanik czy zwykły kierowca ma swoje zdanie, często poparte rozsądnymi argumentami. Gdyby jednak pokusić się o stworzenie krótkiej listy wskazówek dotyczących tego tematu, mogłaby ona wyglądać następująco:

 • Wybieraj części oryginalne zawsze, kiedy tylko możesz – kiedy pozwalają Ci na to finanse i dostępność tych części.
 • W nowych lub kilkuletnich autach zawsze staraj się wymieniać uszkodzone lub zużyte części na oryginały – w ten sposób na długo zachowasz jego faktyczną wartość.
 • W starszych modelach z dużym przebiegiem możesz śmiało wybierać zamienniki – wartość auta i tak na tym nie ucierpi, za to Twój portfel będzie szczęśliwszy (nie dotyczy to modeli kolekcjonerskich).
 • Jeśli wymieniasz jakiś układ lub podzespół, zawsze kompletuj części od jednego producenta. Jeśli jedną z części masz oryginalną, reszta również taka być powinna – spasowanie części od jednego producenta jest niezwykle ważne i pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji.

Bez względu na to, czy poszukujesz części oryginalnych, czy zamienników, kupuj je zawsze u renomowanego dostawcy. Sprawdź ofertę Ucando.pl i przekonaj się, że dobre również może być tanie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Piotr Żaczek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *