Zima to okres próby dla całego samochodu, ale szczególnie dla jego akumulatora. Nie ma przypadku w tym, że to właśnie zimą najczęściej pojawiają się problemy z bateriami samochodowymi i że to właśnie wówczas największym powodzeniem cieszą się prostowniki, startery czy kable rozruchowe. Czy jednak problemów tych można jakoś uniknąć? Jak zadbać o to, aby akumulator nie groził rozładowaniem przy pierwszym mrozie?

Sprawdź swój akumulator przed zimą i w razie potrzeby wymień na nowy

Kiedy tylko na horyzoncie pojawiają się pierwsze oznaki nadciągającej zimy, każdy kierowca powinien koniecznie zająć się 3 żelaznymi punktami przygotowań do tej pory roku. A punktami tymi są:

  1. Opony
  2. Płyn do spryskiwaczy
  3. Akumulator.

Zawsze przed zimą powinieneś sprawdzić swój akumulator za pomocą dobrego multimetra, czyli miernika elektronicznego uniwersalnego. Dzięki niemu będziesz mógł się przekonać, czy Twój akumulator jest w pełni sprawny, a nawet upewnić się co do tego, czy alternator pracuje prawidłowo. Jeśli by się okazało, że akumulator stracił swoją oryginalną sprawność, wówczas zawsze możesz wymienić go na nowy. W naszym sklepie znajdziesz dobrej jakości akumulatory w atrakcyjnej cenie, tak samo jak alternatory, gdyby to właśnie ten podzespół okazał się wadliwy.

Przy wyborze nowego akumulatora pamiętaj o tym, aby kierować się przede wszystkim zalecaniami producenta samochodu i najlepiej sięgać po oryginalne baterie, takie samie lub nawet lepsze niż ta, którą założono w Twoim aucie na tzw. pierwszy montaż.

Dbaj o prawidłowe ładowanie akumulatora. Dostosuj jego obsługę do trasy, którą się poruszasz

Nawet najlepszy i najnowszy akumulator może się zimą rozładować, jeśli nie zadbasz o niego prawidłowo. A dbałość o baterię samochodową należy rozumieć w dwojaki sposób, a więc jako:

  • branie pod uwagę prawidłowego cyklu ładowanie akumulatora,
  • doładowywanie akumulatora z pomocą prostownika, jeśli zachowanie prawidłowego cyklu ładowania nie jest możliwe.

O co wy tym wszystkim chodzi? To proste. Akumulator, aby mógł zasilić wszelkie odbiorniki prądu w samochodzie, musi być odpowiednio naładowany. Ładowaniem akumulatora w naturalnym cyklu pracy zajmuje się alternator. Aby jednak alternator mógł naładować akumulator w sposób odpowiedni (do pełna), musi mieć ku temu czas, a samochód musi pokonać odpowiednią odległość i to najlepiej w rytmie ciągłym (typowym dla tzw. trasy, nie zaś dla ruchu miejskiego). Jeśli na co dzień poruszasz się przede wszystkim na krótkich odcinkach drogi i głównie w ruchu miejskim (ciągłe ruszanie i zatrzymywanie się), alternator w Twoim aucie nie będzie w stania naładować akumulatora tak, aby ten nie groził rozładowaniem się w ciągu jednej mroźnej nocy. Dlatego też w takich przypadkach musisz wspomagać swoją baterię samochodową przy pomocy dobrego prostownika.

Zwyczajnie wyjmij od czasu do czasu akumulator na noc z samochodu i podepnij go do prostownika, aby mógł się solidnie doładować. Pamiętaj jednak, aby robić to zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu bez źródeł ognia. Podstawowe zasady bezpieczeństwa koniecznie muszą być zachowane.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *