Aplikacja mobilna Ucando

Żaden kierowca nie lubi być niemiło zaskakiwany przez swój samochód. Jedną z bardziej przykrych niespodzianek jest zapalenie się kontrolki informującej o awarii jednego z układów naszego pojazdu. Bardzo często eliminuje to możliwość dalszego podróżowania, a nas zmusza do dłuższego postoju oraz kosztownych napraw. Doskonałym przykładem kontrolki zwiastującej kłopoty może być ta, która odpowiada za poinformowanie kierowcy o uszkodzonym ładowaniu akumulatora. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy dalsza jazda jest możliwa? Na jakie koszty musimy się nastawić? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Za co odpowiada układ ładowania akumulatora?

Układ ładowania akumulatora w samochodzie ma na celu utrzymanie napięcia ładowania baterii na właściwym poziomie przy zróżnicowanych warunkach atmosferycznych czy eksploatacyjnych. W dużym skrócie system ten odpowiada za utrzymanie akumulatora w stanie naładowania, niezależnie od tego czy jest on obciążany przez układy elektroniczne pojazdu, czy nie. System ten składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak: prądnica, regulator napięcia, przewody oraz akumulator. Od działania tego układu zależy, czy nasz samochód będzie w stanie się poruszać oraz czy wszystkie jego systemy będą mogły działać prawidłowo.

Najczęściej spotykane przyczyny zapalenia się kontrolki akumulatora

Kontrolka odpowiadająca za układ ładowania akumulatora zaświeca się w przypadku, gdy przestaje on działać prawidłowo. Oznacza to, że nasza bateria przestaje być zasilana co podczas jazdy może doprowadzić do jej szybkiego rozładowania, a w efekcie unieruchomienia naszego samochodu.

Do najczęściej spotykanych usterek wspomnianego układu możemy zaliczyć m.in.

  • Zerwanie paska napędzającego;
  • Spalenie regulatora napięcia;
  • Spalenie stojana;
  • Uszkodzenie wirnika;
  • Zużycie łożysk lub koła pasowego;
  • Uszkodzenie przewodów wchodzących w skład układu.

Oczywiście przyczyn może być znacznie więcej, jednak mimo bardzo odpowiedzialnej roli układ ten jest maksymalnie uproszczony. Dzięki temu szukanie źródła problemu nie powinno stanowić większego problemu nawet dla mniej doświadczonego mechanika.

Co zrobić, kiedy w naszym samochodzie zapali się kontrolka ładowania akumulatora?

Zupełnie normalna jest sytuacja, gdy kontrolka ładowania zaświeca się podczas uruchamiania silnika w naszym samochodzie. Jeśli w późniejszym czasie nie gaśnie to nie powinniśmy ruszać samochodem w trasę. Inaczej jest w przypadku, gdy kontrolka pojawiła się podczas jazdy. Tutaj zobowiązani jesteśmy do monitorowania temperatury płynu chłodzącego w naszym silniku. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy ten sam pasek napędza alternator i pompę wody. Jeśli pasek został zerwany to nasz samochód stracił nie tylko ładowanie ale i chłodzenie jednostki napędowej.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dalsza jazda samochodem jest bezpieczna to jak najszybciej znajdźmy dogodne miejsce do zaparkowania samochodu i postarajmy się znaleźć źródło problemu. Pamiętajmy również, że po zgaszeniu silnika w akumulatorze najprawdopodobniej zabraknie prądu na jego ponowne uruchomienie.

Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszeni do dalszej jazdy samochodem, który stracił ładowanie akumulatora, zadbajmy o redukcję poboru prądu przez systemy zamontowane w pojeździe. W takim przypadku warto wyłączyć światła, radio, klimatyzację, nawiew, odłączyć wszelkie ładowarki czy unikać korzystania z elektrycznych szyb oraz lusterek. Każdy wyłączony odbiornik prądu ma szansę wydłużyć naszą drogę nawet o kilka kilometrów.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Jeden komentarz

  1. To chyba mój najgorszy koszmar, czy zepsucie się czegoś w trakcie jazdy. Kiedy już miałam jakieś awarie (raz padł mi alternator) to samochód nie odpalił i po wszystkim, nerwy co prawda były ale zdecydowanie mniejsze niż gdyby to stało się w trakcie jazdy. Sama nie wiem czy pomyślałabym wtedy o kontrolowaniu temperatury płynu chłodzącego, czy o wyłączeniu radia, bardzo przydatny artykuł może uratowac komus skórę.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.