Aplikacja mobilna Ucando

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stoi na straży osób ubezpieczonych i dba o spełnienie obowiązku posiadania ubezpieczenia OC przez każdego właściciela pojazdu, a także rolników. Z jaką karą musimy się liczyć w przypadku braku polisy OC? Czy istnieje sposób, aby jej uniknąć?

Co to jest UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny działa w Polsce od 1990 roku. Główną misją tej instytucji jest zagwarantowanie pełnej ochrony osobom ubezpieczonym. Do jej zadań należy wypłacanie odszkodowań osobom, które zostały pokrzywdzone w wyniku wypadku, jaki spowodował kierowca lub rolnik bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), a także wypłacanie odszkodowań, w momencie gdy sprawcy wypadku nie udało się ustalić.

Z powyższego założenia wynika kolejny cel UFG, jakim jest kontrola i karanie osób, które nie spełniły obowiązku wykupienia polisy OC. Obowiązek ten nałożony jest na wszystkich posiadaczy pojazdów oraz osoby prowadzące działalność rolniczą. Brak aktualnego ubezpieczenia OC jest w takich przypadkach niezgodne z prawem. 

Ile lat wstecz sprawdza UFG podczas kontroli?

Kontrola przeprowadzana przez UFG odbywa się poprzez sprawdzenie danych ubezpieczenia OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych za pomocą specjalnego algorytmu. Karze podlegają jedynie nieprawidłowości, jakie wychwycono w roku przeprowadzanej kontroli. Brak polisy OC z poprzednich lat nie jest brany pod uwagę i nie wpływa na wysokość nakładanej kary.

Jakie kary nakłada UFG za brak OC?

Unikanie obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC jest związane z nałożeniem kary przez UFG podczas sprawdzania polisy. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu, czasu przez który nie posiadaliśmy wykupionego ubezpieczenia oraz od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

Kary jakie nadkłada UFG za brak OC to w kolejności od najkrótszego okresu 20%, 50% i 100%  opłaty karnej.

Okres bez polisy OCSamochód osobowySamochód ciężarowy, ciągnik samochodowy i autobusInny pojazd (motocykl, ciągnik rolniczy)OC rolnika (gospodarstwo rolne)
<3 dni1120 zł1680 zł190 zł280 zł
4 – 14 dni2800 zł4200 zł470 zł
>14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Co ważne, obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego obowiązuje każdego właściciela pojazdu – nawet tych, którzy aktualnie nie korzystają z samochodu i rzadko wyjeżdżają na drogę.

Jak uniknąć kary nakładanej przez UFG?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kary nakładanej przez UFG jest wykupienie ubezpieczenia OC. Postępowanie zgodnie z prawem skutecznie uchroni nas przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów opłaty karnej. Jeśli jednak nałożono na Ciebie karę, a z powodu trudnej sytuacji życiowej nie jesteś w stanie jej spłacić, możesz pod pewnymi warunkami skorzystać z:

  • umorzenia częściowego lub całkowitego,
  • rozłożenia jej na nieoprocentowane raty
  • odroczenia terminu płatności.  

Kara może zostać umorzona również wtedy, gdy w ciągu 30 dni od daty otrzymania wezwania do zapłaty wykażemy, że w okresie, na który nałożona została kara: 

  • Posiadaliśmy ubezpieczenie, jednak w przekazanej przez towarzystwo ubezpieczeniowej informacji znalazł się błąd.
  • Nasz pojazd został skradziony lub sprzedany, dlatego nie musieliśmy opłacać ubezpieczenia.

Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

W Polsce niemal 100 tysięcy kierowców nie posiada wykupionego ubezpieczenia OC, a UFG odpowiada zwykle za wykrycie aż 75% takich przypadków rocznie. Pozostały odsetek osób unikających tego obowiązku jest wyłapywany przez inne organy wewnętrzne, w tym policję, np. podczas kontroli drogowej. Dlatego jeśli nie wykupiliśmy OC, możemy być pewni, że podczas sprawdzania polisy przez UFG zostaniemy wykryci i zmuszeni do zapłacenia opłaty karnej.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *